
Közfelháborodást váltott ki annak a veszprémi onkológus nőgyógyásznak az enyhe ítélete, akit tíz rendbeli vesztegetés elfogadásában, és más bűncselekményekben találtak jogerősen is bűnösnek. A doktort, aki előre kérte a 150 ezres tarifát a műtétekért még a gyógyíthatatlan rákbetegségben szenvedő nőktől is, azért ítélték csupán felfüggesztett börtönbüntetésre, mert orvosok tömege zárt össze mögötte, állítva speciális tudását nem tudja nélkülözni a magyar egészségügy. Ezzel szemben komoly fordulat, hogy most egy több mint 2000 tagot számláló orvos csoport, az „1001 orvos hálapénz nélkül” Facebook-csoport, valamint a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete is felszólalt, etikai vizsgálatot követelve. Nyílt levelük szerint, amit a MOK etikai kollégiumának elküldtek, az orvosközösség egészét érintő vétség gyanúja áll fenn.
Három éve tart a veszprémi kórház onkológus nőgyógyász specialistájának ügye. A doktor előre kért pénzt betegeitől, rákbeteg nőktől operációkért és vizsgálatokért. A műtét a doktornál 150 ezer forintba került, amit gyógyíthatatlan áttétes daganatos megbetegedésben szenvedőktől is elkért. A vizsgálatoknak 15 ezer forint volt az ára. A Balatonalmádiban élő Eőry Angelika volt az első, aki szembe mert szállni a főorvossal.

Eőry Angelika a leleteit mutatja. A balatonalmádi nő volt az első aki fellázadt a korrupt orvos ellen.
A nőt annyira felháborította, amikor a doktor keveselte az általa önként, hálapénz gyanánt átadott 50.000 forintot, hogy a következő találkozáskor, amikor a főorvos tartozására figyelmeztette, hangfelvételt készített, azzal pedig panaszt tett a kórház főigazgatójánál. Az ügyből hatalmas botrány keveredett. Az orvost feljelentették, s amikor a vádemelés nyilvánosságra került, újabb ügyekre is fény derült. Sorra jelentkeztek olyan betegek, akik azt állították, a doktor elhanyagolta őket, miután nem tudtak fizetni. Egy asszony kórlapjára például azt írta „tumormentes”, majd néhány héttel később, amikor fájdalmai már elviselhetetlenek voltak, egy másik orvos állapította meg, hogy testében teljesen széterjedtek már a rákos daganatok. Több özvegy is állította, hogy bár százezreket fizettek ki a specialistának, feleségük hetekkel később meghalt.
Az orvoshiány miatt nem merték méltó büntetésre ítélni
Végül az onkológus nőgyógyász specialistát első fokon 3 és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélték és 4 évre eltiltották foglalkozása gyakorlásától. Ezt az ítéletet a másodfokon eljáró Veszprémi Törvényszék az egy hete meghozott jogerős ítéletében enyhítette. Dülkné Pintér Zsuzsa tanácsa 2 év börtönbüntetést szabott ki a doktorra, amit 5 évre felfüggesztett, valamint feloldotta az eltiltásra vonatkozó tételét is a járásbíróság ítéletének. Tette ezt azért, mert orvosok tömege, többek közt, a veszprémi kórház tucatnyi orvosa zárt össze a kolléga mögött. Azt tanúsítva, hogy a főorvos tudása annyira ritka és speciális, hogy nélkülözhetetlen az egészségügyben, és emberek fognak meghalni, ha ő nem gyógyíthat.

Dr. U.J. a Veszprémi Törvényszék bírói tanácsa előtt. A megbánás szikráját sem tanúsította a doktor.
A tanácsvezető bírónő az indoklásban kimondta, kétség nem fér a doktor bűnösségéhez, amit súlyosbít, hogy súlyos beteg nők reménytelenségét csak tovább fokozta azzal, hogy anyagi helyzetük miatt csak még kilátástalanabbnak érezték sorsukat. Ezért a halmozat miatt még középmértéken is 7 év letöltendő börtönbüntetés járna. Ebből már csak azért is nehéz volt engedni, mert a vádlott egyetlen pillanatig nem tanúsított megbánást, belátást, hogy amit tett, az rossz.
Közfelháborodást váltott ki az enyhe ítélet
Az ítéletet újabb lavinát indított el. Betegek és orvosok tömegei szólalnak fel különböző fórumokon, blogokon, közösségi portálokon. Az emberek nagy része felháborodásának adott hangot, és maximálisan elítéli az orvost, kijelentve, hogy ilyen emberre nem lehet szüksége a magyar egészségügynek. Sokan írtak olyan megjegyzést is, hogy aki valamilyen hiányszakmában dolgozik, az bármilyen bűncselekményt elkövethet, mert nem lehet elítélni. Orvos blogokon, fórumokon a doktort megbuktató Angelikát gyalázzák, valamint a médiát, amiért kikezdett egy ilyen kiváló orvost. Persze újra napirendre került az orvosok megalázóan alacsony fizetésének és a hálapénznek a kérdése is.

A doktor előre követelte a pénzt, aminek semmi köze a hálapénz intézményéhez – mondják a betegek.
Az onkológus nőgyógyász akár már meg is nyugodhatott az enyhe ítélet után, amely ugyan kimondta, hogy minden vádpontban bűnös, nem mért rá különösebben súlyos szankciót. Az eljárás kezdetekor legalább a műtétektől eltiltották, de később ezt a korlátozását is megszüntették. A doktor ugyan úgy dolgozik tovább, mintha mi sem történt volna, talán egyedül az 1 millió 40 ezer forintos vagyon elkobzás érinthette érzékenyebben. Eltelt egy hét, és úgy tűnik, nem mindenki hajlandó belenyugodni a kialkudott büntetésbe. Először egy ismert civil aktivista, Eszes Beáta írt blogot arról, hogy a doktor szerinte a foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés bűntettét is elkövette, továbbá megsértette a hippokrateszi esküjét és az Orvosi Kamara eitkai kódexét is. Az aktivista megkereste a kamarát, a doktort foglalkoztató kórházakat valamint az azokat fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériumát. Azt követeli, hogy zárják ki a főorvost a kamarából és az érintett intézmények vezetésének felelősségét is vizsgálják az ügyben.
A Magyar Orvos Kamaránál pattog a labda
Azt követően, hogy orvos társadalom eddig inkább azt mutatta, hogy összezár a bűncselekménybe keveredett orvos kolléga mögött, meglepő fordulat, hogy a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete és az 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoport is megszólalt és etikai vizsgálatot követel. Dénes Tamás, a Reszasz elnöke több a témában adott interjúban is úgy fogalmazott, elképesztő, hogy egy bűnös kollégát nem lehet eltiltani az orvoslástól. Ez is azt mutatja, olyan méreteket öltött az orvoshiány, ami tarthatatlan. Az elnök szerint továbbá a szakképzést is minősíti, hogy bizonyos beavatkozásokat alig néhány orvos tud az országban elvégezni.
A szóban forgó levél úgy fogalmaz, tekintettel arra, hogy a jogerős ítélet kapcsán a sajtóban súlyos, a hivatás tisztaságát, hitelességét és a betegek bizalmát megrendítő állítások jelentek meg, arra kérik a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kollégiumának elnökeként adjon ki hivatalos közleményt a kamara etikai bizottságának állásfoglalásáról, és az etikai vizsgálat eredményéről. Amennyiben a sajtó információi valósak, úgy a doktor kirívóan súlyos etikai vétséget követett el – írják – ami a hivatásuk alapértékeivel ellentétes, így az orvosközösség egészét érintő vétség gyanúja áll fenn. A Kódex szerint ezen vétség esetén az orvos akár a Magyar Orvosi Kamarából való kizárással is sújtható.
Véleményünk szerint az orvosközösség belső viszonyait és társadalmi megítélését jelentősen befolyásolja a fenti történet végkimenetele. Szükségesnek látjuk, hogy az orvos szakma nyilvánosan is megszólaljon a munkánkhoz elengedhetetlen orvos-beteg bizalom megóvása érdekében és demonstrálja az orvosi eskünk és alapvető értékeink melletti kiállást – áll a nyílt levélben.
Vezető kép: http://m.cdn.blog.hu/
etruszkszumirszittya
2017-03-09 at 18:02
Mivel hazudott és tévedett van ok a praxistól való eltiltásra.
Tulajdonképpen zsarolt és lopott rabolt tehát az összegek visszafizetésre is kéne itélni.
A pestisrácok miért bűnpártoló? Miért nem irja ki a gazfickó nevét és miért homályositja az arcát? Szégyenli amit tett?
Sót azt sem tudom hogy hosszú hajú férfi vagy esetleg nő?
Szégyen az ilyen hazug cikk. Neveket életkorokat nemeket képzettséget és nemcsak az orvosét vagy orvosnőét hanem a város a kórházak nevét és a biró és az ügyvédek nevét is követeljük.
Süssön a nyilvánosság napja az egész bandára!
Tibay Mirta
2017-01-02 at 17:07
Én a birónő ellen is etikai vizsgálatot kezdeményeznék.Ebből az itéletből az derül ki, hogy nem tud különbséget tenni jó és rossz között, félreértelmezi a törvényeket,részrehajló. Ergo: teljesen alkalmatlan a birói feladatok ellátásra.”Társadalmi érdekre” hivatkozik a felmentéskor. Vajon melyik társadalomról beszél ? Hozzátette még : “Az itélet nem sujtja a betegeket” Tényleg nem ? Amennyiben ezt ő komolyan gondolja, akkor a tisztánlátásával és józan itélőképességével bizony-bizony komoly gondok vannak…
Béla
2016-12-14 at 07:53
….. tanúként felszólalt a kollégája mellett dr. Mengele is, akit szintén az orvos hiányra hivatkozva alkalmaznak!
Hol vannak CIVILjeink? Novégok, Tűsarok egyesület, TASZ, az antikorrupciósok… ugye, Béláim!
Károly
2016-12-13 at 18:41
A bírőnő vezette tanács sem semmi !!!!!!!!!!!!!!!!!
Az itéletnek az alábbi hármas alapelvet kellene követnie, jog, igazság és jó erkölcs!!!!!!!
Véletlenül, nem a “kismoszkva” egyik városában történt az eset???!!!!
boby joe
2016-12-13 at 16:59
BOTRÁNYOS ,AMI MAGYARORSZÁGON FOLYIK! MÉG,HOGY NEM LEHET NÉLKÜLÖZNI!…RÖHEJ!..EZ EGY HALÁLORVOS !…….
papus
2016-12-13 at 16:43
Szerintem nem igazságos egy orvost kiemelni és rajta példát statuálni. Jóval magasabb tarifákról is lehet tudni, a különleges tudású orvosok között, pedig ma már a fizetésük meghaladja az egymilliót is. Inkább azt lehet mondani, ahogy nő az orvos fizetése nő az elvárása is.Egyes specialisták tarifája 500 ezer forint körül van és napi minimum négy-öt műtétjük. Persze vannak ma már olyanok is, akik nem fogadnak el pénzt, és harcolnak is ellene, de nem mindenütt tűrik meg őket! A szokás nagy úr és nehezen változik meg!
Lolka
2016-12-13 at 16:15
Azért az orvos ügyvédje is megéri a pénzét. Amikor azt bizonygatta, hogy a megvesztegetést rögzítő hangfelvételen (onkológus: “Na, megvan már a pénz?”), az orvos valójában csak az iránt érdeklődött, hogy a betegnek a nyaralására (??!!) megvan-e a pénze.
Mondjuk én ezt az ügyvédet is eltiltanám.. Szerintem ez nem jogi képviselet, hanem szimpla hazugság és cinkosság a nyilvánvaló bűnös mellett.