Joe Biden demokrata elnök és Kevin McCarthy, a kongresszust vezető republikánus képviselő szerdán mindkét fél által eredményesnek nevezett megbeszéléseket folytattak, hogy megpróbáljanak egyezségre jutni az Egyesült Államok 31,4 billió dolláros adósságplafonjának megemeléséről és a katasztrofális fizetésképtelenség elkerüléséről.
A négy órás fehér házi megbeszélés után McCarthy azt mondta, hogy a tárgyalások némileg előrehaladtak. Amennyiben nem sikerül időben megegyezésre jutni, az a Wall Street összeomlását idézné elő, és az amerikai gazdaságot a recesszió felé sodorná.
Némi előrelépést értünk el. Ez rendkívül pozitív. Biztosra akarok menni, hogy a megfelelő megállapodást érjük el. Látom, hogy mindketten ennek érdekében dolgozunk
– mondta McCarthy újságíróknak. Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője szerint a tárgyalások továbbra is eredményesek.
Ha továbbra is jóhiszeműen haladnak a tárgyalások, akkor megállapodásra juthatunk
– mondta a megbeszélések közben tartott tájékoztatón. Azonban nem sok idő maradt tárgyalni, mivel a pénzügyminisztérium figyelmeztetett, hogy a szövetségi kormány már június 1-jén – mindössze nyolc nap múlva – képtelen lesz kifizetni az összes számláját. Ráadásul több napba telik, amíg a kongresszusban megszavazzák az adósságplafon emelését. McCarthy ragaszkodott ahhoz, hogy bármilyen megállapodás is születik, az adókat nem lehet emelni, és csökkentenie kell a kormányzati kiadásokat, nem pedig szinten tartania, de a Fehér Ház számára ez eddig egy vörös vonal volt. A hitelfelvételi korlát megemelése nem ad felhatalmazást új kiadásokra. Miközben az Egyesült Államok egyre közelebb került a fizetésképtelenséghez és a lehetséges gazdasági káoszhoz, McCarthy a demokratákat hibáztatta a késlekedésért.
A megoldás, hogy idén kevesebbet költsünk, mint amennyit tavaly költöttünk
– mondta egy sajtótájékoztatón szerdán korábban a Capitoliumban. Hozzátette:
Nem mehetünk tovább ezen az úton, az elnök 97 napot várt. És most nyolc napra vagyunk attól, hogy csődöt jelentsünk. Nem akarom, hogy ez megtörténjen.
Speaker Kevin McCarthy: “We cannot continue down this path but the president waited 97 days. And now we’re eight days away from Biden having a default. I don’t want that to happen. That’s why the Republicans in the House in April lifted the debt ceiling.” pic.twitter.com/VHAIq6F3Im
— Becker News (@NewsBecker) May 24, 2023
Bármilyen megállapodásra is jut Biden és McCarthy, a megosztott kongresszusban, ahol a McCarthy vezette republikánusok 222–213-as többséggel rendelkeznek a képviselőházban (míg a Biden vezette demokraták 51–49 arányban ellenőrzik a szenátust), hosszú lesz az út, mire elfogadják a törvénymódosítást.
Az ábrán látható, hogy az USA kormányzati költségeinek jelentős részét, mintegy évi 800 milliárd dollárt továbbra is a hadi kiadások adják.
Amennyiben nem sikerül időben megállapodásra jutni, a Moody’s hitelminősítő intézet megváltoztathatja az amerikai adósságra vonatkozó értékelését, ha a törvényhozók jelzik, hogy fizetésképtelenség várható. A Moody’s jelenleg a legjobb, “Aaa” kategóriába sorolja az USA-t, míg a rivális S&P Global hitelminősítő intézet a 2011-es adósságplafon-vita után csökkentette besorolását. Egy alacsonyabb besorolás megemelheti a hitelfelvételi költségeket.
A hónapok óta tartó patthelyzet riadalmat okozott a Wall Streeten, amit az amerikai részvények is megéreztek és növelték az ország hitelfelvételi költségeit. Janet Yellen pénzügyminiszter szerdán kiemelte: az Egyesült Államok június elejére nem lesz képes kifizetni minden számláját, de azt nem tudja pontosan, hogy melyik napon fogynak el a kormány forrásai. Ez a Wall Street összeomlását idézné elő, és az amerikai gazdaságot a recesszió felé sodorná, a fizetésképtelenség pedig a hétköznapi amerikaiakat is sújtaná – vélik közgazdászok. A kormányzati kifizetésekre támaszkodó egészségügyi szolgáltatók az elsők között érezhetik meg a fizetésképtelenség következményeit.
Hogyan kezdődne el az összeomlás?
Ha az amerikai kongresszus és a Fehér Ház nem emelné fel a szövetségi adósságra vonatkozó, 31,4 billió dolláros törvényes korlátot, akkor a pénzügyminisztérium már június 1-jén elkezdhetné elhalasztani kötelezettségeinek kifizetését a tárca vezetője, Janet Yellen szerint. Ekkor Washingtonra komoly nyomás nehezedne, hogy továbbra is teljesítse a globális pénzügyi rendszert alátámasztó amerikai kötvények kifizetéseit. A fizetés elmaradása történelmi méretű Wall Street-i összeomlást idézne elő.
Ez egyenesen katasztrofális lenne
– mondta Mark Zandi, a Moody’s Analytics közgazdásza. Hozzátette:
még ha az államkincstár időben fizetne is a kötvénytulajdonosoknak, a válságot kiváltó politikai diszfunkció bizalmatlanságot keltene Amerika gazdasági kilátásaival szemben, valamint az amerikaiak tulajdonában lévő legtöbb dolog értéke – az otthonuktól a nyugdíjalapjaikig – csökkenne. A részvényárak esnének, a kereskedelmi ingatlanok értéke, a házak ára. Minden esne.
A kamatlábak emelkednének, ami megnehezítené a lakás- vagy autóvásárlást, illetve a vállalkozásindításhoz szükséges hitelfelvételt. Zandi szerint a pénzügyi káosz napokon belül a gazdaságot a recesszió felé vezető útra terelné. A recesszióval általában együtt járó tömeges elbocsátások hetekig tarthatnak egy fizetésképtelenséget követően. Több száz milliárd dollárnyi szövetségi kiadást vonhatnának vissza a gazdaságtól.
Az orvosi rendelők, a kórházak és a biztosítótársaságok az elsők között lehetnek, akik ennek a folyamatnak a károsultjai lesznek. Június 1-jén mintegy 47 milliárd dollárnyi kifizetés esedékes a Medicare-en, az idős amerikaiak állami egészségbiztosítási programján keresztül – állítja a Bipartisan Policy Center. Mivel a Medicare az amerikai egészségügyi ellátás mintegy ötödét finanszírozza, egyes orvosoknak nem biztos, hogy lesz pénzük a személyzet és egyéb számlák kifizetésére. Nehéz döntéseket kellene hozni a műtétek és más eljárások ütemezéséről anélkül, hogy ki tudnák fizetni azokat. Minél tovább tart ez a helyzet, annál nagyobb zavarokat okozhat – mondta Tricia Neuman, a KFF kutatócsoport egészségpolitikai szakértője.
A nyugdíjasok sem érezhetik magukat biztonságban
Június 2-án, amikor az ország nyugdíjasainak mintegy negyede ellenőrizné a bankszámláját, akkor azt láthatnák, hogy 25 milliárd dollárnyi társadalombiztosítási kifizetést nem utaltak át. A kormányzati vállalkozóknak történő kifizetések is elmaradhatnak, beleértve a védelmi vállalkozóknak június 2-án esedékes 1 milliárd dollárt. Június 9-én 4 milliárd dollárnyi fizetés maradhat kifizetetlen a 2 millió fős szövetségi munkaerő egy részének, és az iskolák, amelyek 1 milliárd dollárnyi szövetségi támogatásra számítanak, nélkülözhetik a kifizetéseket. Továbbá egyes átutalások jelentős késéssel indulhatnak.
Az emberek egyik szemüket a bankszámláikon tartják, nehogy elmaradt befizetések legyenek, a másikat pedig a Wall Street-en, ahol a nemzet hitelképességével kapcsolatos aggodalmak megkárosíthatják az emberek megtakarításainak értékét.
Forrás: Reuters, CNBC News; Fotó: MTI/EPA/Justin Lane
Facebook
Twitter
YouTube
RSS