Az indiai kormány csütörtökön azzal vádolta meg Iszlámábádot, hogy továbbra is terroristákat támogató politikát folytat. Az előző napon ugyanis egy pakisztáni bíróság elrendelte Háfiz Szaíd szabadon engedését, akit Újdelhi mellett Washington is a 2008-as, 166 ember életét követelő mumbai merénylet felelősének tart.
Nyilvánvaló, hogy Pakisztán nem változtatott a nem állami szereplőket védő és támogató politikáján, és valódi arca mindenki számára látható”
– jelentette ki egy újdelhi sajtótájékoztatón Ravís Kumár indiai külügyi szóvivő, aki szerint Szaíd szabadon engedése újra megerősíti, hogy a pakisztáni kormány nem veszi komolyan saját ígéreteit, amikor a szörnyű terrorcselekmények elkövetőit az igazságszolgáltatás elé kell állítani.
Szaíd a Dzsamaat-ud-Dava (DZSUD) nevű szervezet vezetője. Tagjai szerint a DZSUD jótékonysági szervezet, de az Egyesült Államok és India szerint a pakisztáni székhelyű Laskar-e-Tajba iszlamista fegyveres csoport fedőszervezete. A Dzsamaat ud-Dava szerepel az Egyesült Államok és az ENSZ terrorszervezeteket tartalmazó listáján. Indiát felháborítja az, hogy egy, az ENSZ által terroristaként megjelölt és saját bevallása szerint is terrorista bűnöző folytathatja tevékenységét “gonosz” szándékaival, és Iszlámábád felelőssége betartani a rá vonatkozó nemzetközi kötelezettségeit, hiteles és hatékony intézkedések megtételével az olyan terroristák ellen, mint Szaíd – mondta Kumár.
A DZSUD vezetőjét januárban helyezték házi őrizetbe. Előtte évekig szabadon élt Pakisztánban, többször buzdított egy India elleni “szent háborúra”, ami felbőszítette Újdelhit, de Iszlámábád és Washington között is növelte a feszültséget. Habár a Pandzsáb pakisztáni tartomány kormánya Szaíd házi őrizetének hatvan nappal történő meghosszabbítását kérte, a kérelmet a bíróság elutasította. A férfi korábbi 30 napos házi őrizete lejárt, így akár már csütörtökön szabadlábra kerülhet.
Újdelhi és Washington szerint Szaíd a felelős a 2008-as, 166 ember életét követelő merényletért, amelyben tíz fegyveres különböző célpontokra, közöttük két luxusszállodára, egy zsidó központra és egy pályaudvarra támadt rá a nyugat-indiai Mumbaiban (régebbi nevén Bombayben). Az indiai rohamrendőrök három napot át harcoltak, mire legyűrték a fegyvereseket. A támadásban további 237 ember megsebesült. Szaíd tagadta, hogy köze lenne a merénylethez. India vádja szerint Pakisztán anyagilag támogatja a Szaíd által az 1990-es években alapított Laskar-e-Tajbát. Iszlámábád tagadja, hogy köze lenne a csoporthoz, amelyet 2002-ben felvett a tiltott szervezeteket tartalmazó listájára.
MTI; Fotó: youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS