A tavalyi évben a kormányhivatalok felszólítására még azok az önkormányzatok is megváltoztatták az ötvenes-hatvanas évekből visszamaradt, kísértő utcaneveket, közterület elnevezéseket, akik jó ízlésből saját maguktól, vagy a 2013-as törvényi szabályozás idején még nem tették meg. Ajka városa volt talán az egyetlen, amelynek szocialista vezetése még büszkén hirdette is, hogy szembeszegülve a felettes szervekkel, erre egyáltalán nem hajlandók. Sőt, most újabb bizonyságát tették, hogy azért is kitartanak és megvédik az elődök örökségét. A képviselőtestület döntése értelmében parkot neveznek el a diktatúra egyik helyi vezéralakjáról, Ádám István tanácselnökről.
Míg más, józan városokban raktárhelyiségek mélyére, legfeljebb az emlékezetet ébren tartó gyűjteményekbe kerültek a Lenin és Sztálin szobrok, a Marx, vörös csillag és Sztahanov utcanévtáblák, Ajkán máig bármikor végigsétálhatunk az Úttörő, a Hámán Kató, vagy a Partizán utcán. A történet pikantériája, hogy ez utóbbi ellen, már úgy lázadtak a lakók, hogy önkényesen eltávolították a fém táblát az utca végéről, a városvezetés mégis hajthatatlan. Schwartz Béla a szocialisták utolsó Veszprém megyei bástyájának őre, büszkén vállalva hitvallását még a város munkásmozgalmi emlékművét is az MSZP iroda elé helyeztette. Talán, hogy minden nap emlékeztesse őket dolgukra, kötelességükre. Ahogy azt is megtették, hogy a város iskolásaival kötelezően betaníttatták a Mint a mókus úttörő dalokat, hogy azt énekeljék a városvezetők örömére és város dicsőségére a várossá válás jubileumi ünnepségén.
Hiábavaló volt a Veszprém Megyei Kormányhivatal eljárása, az abszurd helyzetet ecsetelő újságcikkek, riportok sora, Ajkán mi sem változott. Az ajkaiak pedig lassan beletörődtek, egy darabig még kénytelenek lesznek pironkodva, háromszor elismételni: Frankel Leó utca, vagy Ságvári Endre utca, ha a lakcímüket kérdezik.
Kommunista tanácselnök nevét viselheti a jövőben az ajkai közpark
Dafke Béla egy nap tán arra ébredt, nincs ez rendben így – már vagy egy hónapja nem olvasta a lapokban, hogy a „posztkommunista Ajka”… és gondolt egy nagyot. „Nevezzük el, mondjuk a járási hivatal melletti parkot, dr. Ádám István parknak”.
Mivel elég átlagos a név, ha esetleg nem tudnák, ki is volt a doktor, segítünk:
Ajka, majd Balatonfüred tanácselnöke. S bár szelektív memóriával azt is mondhatnánk, városépítő, azért akad itt más is. Ádám István már az elemi iskola elvégzése után Csepelen dolgozott, ahol nem sokkal később hivatásos katonaként szolgált. 1958-ban már Pápán volt pártmunkás, néhány év múlva jogi diplomával tanácsi tisztviselő, 1965-ben pedig ismét ipari szempontból kiemelt területre, Ajkára helyezték. Talán csak véletlen, talán fontos párhuzam, hogy az 50-es évek első kőkemény éveiben, Mezőtúrról, vagyis az ország másik végéből egy 19 éves fiú éppen Csepelre került hivatásos szolgálatra. Arra a Csepelre, mely az állambiztonsági szervek ipari elhárító tevékenységének egyik központja volt …
“A következő mi lesz, Pap János vagy Schwartz Béla tér?”
Mindezt latba véve, a testületi ülésen a Fidesz ellenzékben ülő képviselői persze tiltakoztak. Már az előterjesztés, majd annak indoklása közben félhangosan hangot adtak nem tetszésüknek. Schwartz Béla a morgolódást rendzavarásként ítélte meg, és rögtön szavazásra is bocsátotta, hogy a két renitens fideszes, Ravasz Tibort és Fülöp Zoltánt ügyrendi bírsággal sújtsák. Első körben a javaslat nem kapott többséget, mivel két szocialista képviselő sem szavazta meg. De Schwartz kijelentette, hogy ez elfogadhatatlan és megismételtette a szavazást, ami másodjára átment.
A fideszes képviselők a bírság ellenére is kifejtették véleményüket, hogy a XXI. században egy tanácselnökről parkot elnevezni nonszensz és nagy felháborodást fog kelteni, ráadásul ha így folytatják, legközelebb talán Pap elvtársról akarnak majd a szocialisták utcát, teret elnevezni. Táncsics Tamás azt is felidézte, hogy ráadásul a régi belváros ledózerolása, és a tipikusan szocialista városkép kedvükre való kialakítása pártutasításra, talán még sem volt oly dicső városépítés. De akik szerint az, ők is adóztak már a városépítő nagyságának amikor díszpolgári címet adtak neki.
A vita hevében a polgármester hozva szokásos formáját, még jól leteremtette a tiltakozó ellenzéket. Elhangzott pár „vak”, „hülye”, „marha” Schwartz Béla szóhasználatában megszokott, épp ide illő jelző, majd a fideszes képviselők „nem” szavazata és a Jobbik képviselőjének tartózkodása mellett a többség elfogadta az előterjesztést. Szóval, ha legközelebb Ajkán járnak talán már meg is pihenhetnek a dr. Ádám István park árnyas fái alatt.
Fotók: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS