A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szerint nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése, ezért megszüntették azt az eljárást, amelyben – egy feljelentés alapján – például azt vizsgálták, történt-e korrupció az egyik fővárosi bíróságon, ahol a szálak egy volt NAV-os pénzügyőrhöz, egy simlis ügyvédhez, egy megvásárolt bíróhoz és ítélethez vezetnek. Több mint három évig nyomoztak, de gyanúsítottakat végül nem hallgattak ki az ügyben.
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) még 2018 nyarán, azaz lassan négy éve hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt rendelt el nyomozást egy olyan feljelentés alapján, amelyben egy hivatali helyzetével többször is visszaélő volt NAV-os pénzügyőrről, ügyvédi és bírói korrupcióról számolt be egy tanú. A feljelentésben többek között az állt, hogy a volt NAV-os pénzügyőr munkahelyi kapcsolatait és beosztását felhasználva járt el az adóhatóság által indított különböző adó- és büntetőügyekben. Az ügy bonyolultságától függően a hölgy 500 ezer és 5 millió forint közötti összegeket kért és kapott – állította a feljelentő, amely azt is tartalmazta, hogy kik voltak azok a munkatársak, adott esetben felettesek, akik segítséget nyújtottak és ezért szintén részesedtek a korrupciós pénzből. A tanú megemlített egy olyan alkalmat is, amikor a hölgy egy magas rangú NAV-ossal találkozott és az ő segítségével avatkoztak be egy több mint hatmilliárdos költségvetési csalás gyanúja miatt elrendelt nyomozásba. Úgy tudjuk, utóbbi szálat az arra hivatott szolgálatok ellenőrizték, de nem merült fel bűncselekmény gyanúja.
Korrupció a bíróságon?
A nyomozásban azt is vizsgálták, hogy a nő – a feljelentés szerint – jó viszonyban volt egy budapesti ügyvéddel és annak az egyik fővárosi bíróságon bíróként dolgozó feleségével, akik ugyancsak kaptak a bűnös úton megszerzett apanázsból. A kenőpénzt többek között azért kapták, mert belenyúltak egy fővárosi vállalkozó elleni eljárásba úgy, hogy a NAV-os hölgy kérésére egy másik bíró a büntetőpert hosszabb időre elnapolta, majd kérésre súlyosabb ítéletet szabott ki a férfi ellen. Mindennek az volt az oka, hogy a vállalkozó hatmillió forinttal tartozott a pénzügyőrnek, ám a férfi csak töredékét adta meg a tartozásnak, így „büntetésként” kapta a nyakába a súlyosabb verdiktet. A vesztegetési pénzhez a bíró közvetítéssel jutott hozzá, és több részletben összesen másfélmillió forintot tett zsebre – állította a feljelentő, aki 1000 euró átadásánál maga is jelen volt. Ezt az összeget a Vörösvári úti McDonald’s-ban kapta meg az ügyvéd. A megszüntető határozat szerint ezt a cselekményt nem lehetett bizonyítani, és utaltak arra is, hogy nem az ügyvéd felesége ítélkezett az említett ügyben, ami igaz, ugyanakkor a feljelentésben sem írtak ilyet (ahogy az fentebb olvasható is).
A volt NAV-os pénzügyőrrel kapcsolatban a KNYF-hez fordult egy másik személy is, aki szintén sok mindent elmondott az eljáró ügyészeknek. A férfi meghallgatásán elmesélte, miként ismerkedett meg a volt NAV-os őrnaggyal, akinek elpanaszolta, hogy gyermekelhelyezési perben van vitája volt feleségével, akit egy gazdasági bűncselekmény miatt fel is jelentett a rendőrségen, ám szerinte az ügyet felületesen kezelte a hatóság, pedig minden információt és iratot a rendelkezésükre bocsátott. Az eljárás részleteiről a nőnek is beszámolt, aki megígérte, hogy kapcsolatai révén utánanéz mind NAV-os, mind rendőrségi vonalon, hogy mi az „elakadás” oka. A hölgy később visszajelzett, hogy találkozniuk kell, mert „fejlemény van”.
Körülbelül este hét után mentem el hozzá a lakásába, ahová nem engedett be, hanem az udvarra beállva az autómmal, abba beleült és átadott egy A4-es papírlapot – melynek mind a két oldalán kézzel írott szöveg volt – azért, hogy olvassam el. Az volt ráírva, hogy másfél millió forint péntek 13 óráig, a második részlet három és fél millió forint volt. Rajta volt, hogy azért akadt meg az ügy, mert valaki odaszólt, hogy szüntessék meg
– mondta el a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) munkatársainak a férfi, aki azt is hozzáfűzte, hogy a papírlapon szerepelt „valamelyik ügyészség”, az adóhatóság egyik vidéki szervezete, NAV-os nyomozók nevei, illetve olyan személyek, akik „nagyító alá lesznek véve”. A nő azt is közölte vele, hogy mindenképpen fizetnie kell, „ezekkel az emberekkel nem lehet szórakozni”, mert a dolog visszájára is fordulhat. A volt pénzügyőr őrnagy hozzátette: az ötmillió forintból ő most nem kapna semmit, ám később, ha a sértett jó kapcsolatrendszert épít ki, akkor az anyagi haszonból ő is részesedni akar.
A hölgy arról is beszélt, hogy a pénzt egy NAV-vezetőnek adja, róla a nő azt mondta: „Pintér Sándor szintű személy”. Hangsúlyozta azt is, hogy másnapra ki kell fizetni neki a másfélmilliós előleget, amire a sértett rögtön rávágta, hogy ez lehetetlen, mire válaszként megkapta, hogy „ne vicceljen, fizetnie kell”, majd a nő összehajtotta és eltette a papírlapot, de előtte nyomatékosította: a volt felesége ellen tett feljelentést pozitívan fogja befolyásolni, ha fizet. A bejelentő számára ekkor már biztossá vált, hogy nem legális dologról van szó, így eldöntötte, hogy nem fog fizetni, és az ügyészséghez fordult, akiknek azt is megjegyezte, hogy a volt adóhatósági munkatárs több befolyásos személyre is hivatkozott (például egy országosan ismert politikusra), akiket a férfi szerint azért említhette, hogy a nevük hallatán megijedjen és fizessen.
A KNYF több mint három évig nyomozott ebben az ügyben, ám végül megszüntették a nyomozást arra hivatkozva, hogy nem állapítható meg bűncselekmény elkövetése. Az ügyészség a megszüntető határozatában többek között azt írta, hogy a megjelölt ügyek létezőek, azonban a beszerzett bizonyítékok és adatok alapján bűncselekmény megalapozott gyanúja nem állapítható meg. Mivel a nyomozás folytatásától sem várható ilyen bizonyíték beszerzése, ezért az eljárás megszüntetéséről határoztak – olvasható a KNYF megszüntető határozatában.
A címlapfotó illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS