
Húsz éve történt a magyar kriminalisztika történetének legvéresebb bűncselekménye, a nyolc ember halálával végződő rablás a móri Erste Bankban. A bíróság a tömeggyilkosság miatt először ártatlanul marasztalt el két embert, és ha létezne halálbüntetés, egyikük, a korábban jogerősen tényleges életfogytiglanra ítélt Kaiser Ede már nem élne. Végül kézre kerültek a valódi tettesek, de máig maradtak tisztázatlan kérdések.
2002. május 9-én, 12 óra után tíz perccel két, sötét nadrágot és fehér inget viselő férfi lépett a móri Erste Bankhoz, lefújták a biztonsági kamerát, majd beléptek az ügyféltérbe. Ott célzott lövésekkel megölték a fegyveréhez nyúló biztonsági őrt, majd az egyikük visszament őrködni a bejárati ajtóhoz, ahol egy kézzel írt „Műszaki okok miatt zárva” feliratra hivatkozva küldte el a bankba ügyeket intézni indult ügyfeleket. Társa eközben egy Skorpió gépfegyverrel a kezében minden, a bankban tartózkodó személyt kivégzett: a pénzintézet valamennyi dolgozóját és az éppen ott tartózkodó ügyfeleket. Nyolc ember halt meg, köztük Mór polgármesterének felesége. Szétlőtték a bank számítógépét és telefonközpontját is. A rablók meg sem kísérelték kinyitni a több tízmillió forintot őrző páncélszekrényt, ami nem volt kulcsra zárva, így viszont csak 7,3 millió forintnyi készpénzt zsákmányoltak. A vérengzés csupán néhány percig tartott, de a támadók közel fél órát töltöttek a bankfiókban, ami találgatásokra adott okot. Mára azonban kiderült: csak a pénzért mentek, a korábbi összeesküvés-elméleteknek nem volt semmilyen alapja. A vérengzés még a CNN internetes oldalán is a vezető hírek között volt aznap délután. A rendőrség előbb 10, majd 25 millió forintos nyomravezetői díjat ajánlott annak, aki segíti kézre keríteni a móri mészárosokat. Május 17-ére pedig országos nemzeti gyásznapot hirdettek.

Kovács Lajos, Kaiser Ede, Szebenyi István és Dezső Antal a Polbeat vendégei voltak
Két hónappal a mészárlás után, 2002. július 22-én a nyomozók elfogták Kaiser Edét és Hajdú Lászlót. Őket egy régi társuk, Kiglics Attila információi alapján hozták összefüggésbe a bűncselekménnyel. A bűnöző sokmilliós nyomravezetői díjért cserébe segítette a nyomozókat. Később kiderült: Kiglics „tévedett”, nem – a jogerősen tényleges életfogytiglanra ítélt – Kaiser és társa követték el a tömeggyilkosságot.
Fordulat az ügyben akkor következett be, amikor 2006 őszén egy amatőr hadszíntérkutató, Szebenyi István a móri fegyverekből származó töltényhüvelyekre bukkant egy Tatabányához közeli erdős területen, majd a rendőrök szemtanúk és cellainformációk alapján 2007. február 16-án elfogták Nagy Lászlót, akinek a lakásában megtalálták a bankrablás során használt fegyvereket. A két nappal később őrizetbe vett feltételezett társa, Weiszdorn Róbert beismerő vallomást tett és elmondta, hogy Nagy lőtte halomra az embereket a bankfiókban, amíg ő az ajtóban őrködött. A 2003-as veszprémi postásgyilkossággal is gyanúsított Nagy László az elfogása után nem sokkal öngyilkos lett: 2007. július 13-án a Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézet egyik cellájában felkötötte magát, Weiszdorn Róbertet pedig a táblabíróság 2010 decemberében jogerősen életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte. Weiszdorn feltételesen 2047-ben szabadulhat.
A móri vérengzésről hosszabb, elemző cikkünket itt találják, emellett Kaisert a szabadulása napján, a börtönből távozva is megszólaltattuk, továbbá a Polbeat Extra című műsorunkban vendégünk volt maga Kaiser Ede, valamint Kovács Lajos nyugállományú rendőr ezredes, aki a móri nyomozás egyik vezetője volt és aki elsőként fogalmazta meg kételyeit Kaiser bűnösségével kapcsolatban, illetve Kaiser Ede védője, Dezső Antal, aki a kezdetektől biztos volt abban, hogy védencének nincs köze az öldökléshez, és részt vett a beszélgetésben Szebenyi István is, aki megtalálta Tatabánya mellett azokat a fegyveralkatrészeket és egyéb eszközöket, amelyek végül elvezették a hatóságokat a valódi tettesekhez. Szebenyi és Kaiser a Polbeat Extra műsorában találkoztak először személyesen.
Sanyáta
2022-12-21 at 22:26
A biztonsági cég vezetőjének is járt volna 10 év.A kamera rossz volt.Ez senkit nem zavart.Ez olyan mint a veronai ügy. A busz cége plusz tartályt tett a buszba!!!Semmi baja nem lett.Valakinek a valakije?????????
Etrusk
2022-06-24 at 06:57
Mi van a Kovàcs tàbornok ùr àltal felfedett /vàzolt szerbiai vonallal? Mi van a szemtanùk àltal emlitett feltûnôen sàntitò /tàvozò bankbòl kijövô emberrel ami egybevàg a Nagy àltal is elismert egyik elkövetôvel??
Orientál
2022-05-15 at 21:07
Lehet hogy Budaházy hogyha lőtt volna akkor pár évvel megúszta volna?
Ezek szerint
2022-05-15 at 20:09
Akkor most még Budahazyval is szórakoznak, úgy mint Szebenyivel, mert ezek ugyanazok,
akik a romagyilkossagokat is szervezték.
Meddig kell ezt tűrni?
Legyen már határa a pofátlanságnak. Mi lesz a pont a végén, ha Szebenyi ugye nem volt az?
Ezért is Huxit. Csak akkor lesz itt rend.
Nahát
2022-05-13 at 17:08
A nyomra vezető Szebenyi Istvánt jól meghurcolták, a neki járó jutalmat egy áltanú és a korrupt (bírák? rendőrök?) tolvajok között elosztották.
Orientál
2022-05-12 at 18:20
Inkább a tettesek raboltak és öltek minthogy dolgoztak volna a minél jobb megélhetőségükért.
füredi46
2022-05-09 at 21:15
A móri ügy nyomozása a magyar rendőség valaha volt legnagyobb szégyene. De írhattam volna magyar igazságszolgáltatást is, hiszen benyalta a rendőrségi nyomozati “anyagot” az ügyészség, sőt a bíróság is. Hatalmas szégyen. Ezer szerencse, hogy akkor már nem volt halálos ítélet, mert mire kiderült az igazság (négy év múlva meglettek az igazi tettesek, köszönhetően Szebenyi Istvánnak, akit aztán jutalom helyett megpróbáltak minden eszközzel ellehetetleníteni), addigra Kaisert kivégezték volna. Kovács Lajos ezredes, aki kezdetben részt vett a nyomozásban, aztán az “okosok” levették róla, pontosan rámutat a könyvében (“A mór megtette…”) arra, hogy hol és hogyan csúszott félre a nyomozás, mi mindent nem ellenőriztek le a nyomozók, illetve mennyire csak minél előbb eredményt akartak produkálni a rendőrségi vezetők. A szégyen kiderülése után le is váltották a túlbuzgó és hatalmasakat tévedő vezetői bagázst. A bíró pedig mehetett nyugdíjba.
Hangsúlyozom végül is: a “nyomozás” maga volt a blama a köbön! Kovács ezredes írása pedig “tankönyv” a móri mészárlásról.
füredi46
2022-05-09 at 21:02
Matu: azért az a tájékozatlanság, amit itt előad a kis kérdéseivel, felettébb meglepő 20 év múltával. De azért firkálni tud, noha elemi ismerete nincs a móri ügyről. Elolvashatta volna Kovács Lajos ezredes “A mór megtette…” című könyvét – még ma sem késő -, abban minden kérdésére pontos választ kapna. Én nem kívánom megválaszolni, törje egy kicsit magát…Olvasson!
Drazsen
2022-05-09 at 17:56
“Matu2022-05-09 at 11:58 Miért nem volt bent aznap a kirendeltség vezetője, aki a helyi párt- titkár (MSZP) felesége volt?”
Megint ez az összeesküvés elmélet, ami a PS kommentelőkre jellemző. De, a fiókvezető is bent volt aznap és ő is az áldozatok között volt. A cikk is burkoltam utal rá: “Nyolc ember halt meg, köztük Mór polgármesterének felesége” Ő volt a fiókvezető.
Hogy a számítógépet miért lőtték szét az rejtély, a fiókokban lévő gépeken lévő anyag mind mentésre kerültek a budapesti központban.
Ja , azt meg hogy érted, hogy az ERSTE Bankot is eltűntették. Az ERSTE megvan azóta is.
Attila
2022-05-09 at 13:25
A vecsési számlagyárnak (MSZP) miért Móron volt a számlája?
Matu
2022-05-09 at 11:58
Néhány kérdésem azért lenne: Miért lőtték szét a számítógépet? Miért nem volt bent aznap a kirendeltség vezetője, aki a helyi párt- titkár (MSZP) felesége volt? Miért elégedtek meg a kevesebb pénzzel, ha még egy fél órácskát szöszmötöltek a bankfiókban? Küldetést teljesítettek, amiről csak Nagy László tudott és ezért halt meg oly sietve? Az eset túlságosan közel volt egy elcsalt választáshoz….