Az Egyesült Királyság előszeretettel teszi legfontosabb eseményeit éppen Ramadán ünnepére. Már a 2010-es londoni olimpia is Ramadánkor volt – borultak ki nemrégiben a twitterezők az előrehozott választások miatt Angliában. Azt sérelmezik, Theresa May brit miniszterelnök nem vette figyelembe a muzulmán vallásúak böjti hónapját. Egyesek még azzal is meggyanúsították, szándékosan akarja távol tartani az iszlám vallásúakat a szavazástól. Meg a fiatalokat. Meg a feketéket…
Hogy milyen különleges problémákkal kell szembenéznie a 21. század multikulturális Angliájának az váratlanabb közéleti, politikai események bekövetkezésének esetén csak még szembetűnőbb. Ilyen esemény volt Theresa May brit miniszterelnök váratlan, április 18-ai bejelentése, miszerint előrehozott választásokat tartatna a szigetországban.
Indoklása szerint a jelenleginél erőteljesebb választói mandátummal szeretné elkezdeni a brit EU-tagság megszűnéséről folytatandó tárgyalássorozatot az Európai Unióval. A jelenlegi választási törvény öt évben rögzíti a parlament mandátumát, vagyis 2020-ban ismét választásokat kellene tartani, a fennmaradó három évet eszerint kevesli a konzervatív politikusnő a brexit levezénylésére. Bár a parlament másnap megszavazta az előrehozott választások június 8-ára történő előrehozását, ez nemvárt közéleti bonyodalmakat okozott.
Amikor a vallás megfűszerezi a politikát
A Twitter-közösségi portálon többen is szóvá tették ugyanis, hogy az előrehozott választás időpontja pont a május 26-án kezdődő, és június 24-én végződő Ramadán-ra, az iszlám hitűek böjti időszakára esik, amikor tartózkodniuk kell az ételtől, italtól, dohányzástól, és a házas élettől. Abdi Duale munkáspárti jelölt a hír kapcsán viccesen meg is jegyezte, hogy az előrehozott választás valójában Theresa May titkos terve, hogy ”kicsinálja” őt, utalva itt arra, hogy a böjt alatt üres gyomorral kell majd szórólapoznia. Egy skót miniszter a Twitteren szintén amiatt elégedetlenkedett, hogy jó sokat fog fogyni, ha a 20 órás böjtben bérházakban kell lépcsőznie.
A britek mindent direkt Ramadánra időzítenek
Egyes Twitter-bejegyzések ugyanakkor közel sem ilyen nagyvonalúan közelítenek az előrehozott választások kérdéséhez. Többen felháborodtak azon, hogy Theresa May nem vette figyelembe a Ramadán ünnepét, míg mások egyenesen szándékosságot vélnek fölfedezni a politikusnő lépésében. Utóbbiak véleménye szerint a választásokat azért időzítették a Ramadán és a vizsgaidőszak idejére, mert a konzervatívok szándékosan távol akarják tartani az iszlám vallásúakat és a fiatalokat a szavazástól.
Egyikük epésen meg is jegyzi, az Egyesült Királyság előszeretettel teszi legfontosabb eseményeit éppen Ramadán ünnepére. Mint felsorolja, a 2010-es londoni Olimpia, a 2015-ös uniós tagságról szóló népszavazás, ezután a 2017-re előre hozott általános választások időpontjai kivétel nélkül mind a Ramadán idejére estek. „Van még 11 másik hónap is, srácok” – hangsúlyozza.
Valamiért a feketék jogait is sérti
Egy másik hozzászólás egyenesen azt pedzegeti, miért is nem esik a választás a keresztény Nagyböjt időszakára, vagy valamelyik szombatra, amely meg a zsidó vallásúaknak fontos nap. Volt olyan hozzászóló is, aki szerint nemcsak a diákok és a muszlim vallásúak, de a feketék jogai is sérülnek, bár erre konkrét példát nem tudott hozni.
Más hozzászólók ugyanakkor arra figyelmeztetnek, megint túl lett tolva a PC azzal, hogy a Ramadánt egy politikai eseménnyel hoztak összefüggésbe, és hogy egyáltalán fölmerülhet megváltoztatni a szavazás időpontját a Ramadán miatt. Egy Twitter-hozzászóló azt javasolja, inkább a Ramadánt halasszák el…
Forrás: Twitter.com/PestiSrácok.hu; kezdőkép: newspakistan.tv
Facebook
Twitter
YouTube
RSS