Ahogy azt korábban megírtuk, egy évvel a párizsi olimpia előtt elképesztő belviszályok jellemzik a Magyar Asztalitenisz Szövetséget. Cikkünk megjelenése után azonban közleményt juttatott el szerkesztőségünkhöz a sportszervezet vezetése, amelyet természetesen, mint az érintett fél álláspontját, olvasóink elé tárunk.
Lencse Gyula, a Magyar Asztalitenisz Szövetség főtitkára a „Sztálinista időket idéző működés – A párizsi olimpia előtt verhetik szét a Magyar Asztalitenisz Szövetséget” című írásunk megjelenését követően fordult azzal a kéréssel szerkesztőségünkhöz, hogy lehetőséget kérjen a szövetség részéről is reagálni a cikkünkben leírtakra „a MOATSZ Elnökségi tagjainak nevében, melyben kikérjük Kovacsics Imre Elnök Úrral és az elnökséggel szemben megfogalmazott sértő megnyilatkozásokat”.
A megjelent cikk számtalan valótlan és csúsztatott információt tartalmaz, mely méltatlan a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség Küldöttgyűlésének több, mint 2/3-os többséggel megválasztott Kovacsics Imre Elnök Úrra és a regnáló Elnökségre nézve, így a tisztánlátás érdekében szeretnénk a közvéleményt informálni
– olvasható a MOATSZ szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében. Csakhogy mindjárt érdemes is egy pontra megállni. Ugyanis a korábbi írásunkban megfogalmazott állításokat a fentebbi sorok egyáltalán nem cáfolják, hiszen az inkriminált elnökválasztás jogszerűségét portálunk sem vitatta. Arra azonban felhívtuk olvasóink figyelmét, hogy a szerkesztőségünkhöz eljuttatott információk szerint Kovacsics Imrét egy, a szövetségen belüli frakció választotta meg elnöknek, amelynek ténye és módja együttesen döbbentette meg a sportolókat és a szövetség tagjait (ez alapján természetesen elfogadjuk a levélben foglalt érvelést, ami szerint a Küldöttgyűlés 2/3-os többséggel választotta meg Kovacsicsot elnöknek, ugyanakkor felhívjuk arra olvasóink figyelmét, hogy ebből a közlésből is sokatmondóan hiányzik az, hogy valójában a szavazásra jogosult küldöttek közül hányan voltak jelen az adott közgyűlésen, így a hivatkozott kétharmados arány valójában mekkora részét jelentette a szövetségnek).
I./ „Tisztogatásokba kezdett” című bekezdésükkel kapcsolatban elkívánjuk mondani, hogy az Új Elnökség a törvényes működés mellett tette le a voksát, ennek hatására:
– olyan személyek foglalkoztatását és munkaviszonyát szüntette meg, akik nem jogszerűen kerültek alkalmazásra, nem a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetségben végeztek munkát, hanem önálló jogi személyiséggel rendelkező más sportszervezetekben dolgoztak a hét valamennyi napján,
– olyan személyek foglalkoztatását szüntette meg, akik jogszabályba ütközően ugyanazon munkaviszonyra vonatkoztatva több jogcímen vettek fel munkabért és különböző juttatásokat,
– olyan személyek munkaviszonyát szüntette meg, akik a MOATSZ alkalmazásában állva személyes haszonszerzés végett olyan jövedelemszerző tevékenységet folytattak, amellyel a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetségnek anyagi kárt okoztak
– folytatódik a közlemény. E gondolatokkal természetesen minden jogkövető ember egyetért, ugyanakkor érdemes ezen a ponton is rámutatni, hogy a Kovacsics-féle új vezetés az olimpia előtti legkritikusabb időszakhoz érve többek mellett menesztette a férfi és női szövetségi kapitányt is, ami aligha magyarázható a tisztázatlan munkajogi helyzetekkel.
II./ „Fegyelmi jár a kritikáért”
Dari Helga nevű sportolónő által 2023 októberében a Sportrádióban tett nyilatkozat a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség Alapszabályába ütköző olyan tett, amely legenyhébb fokozata a Fegyelmi eljárás lefolytatása. Mellékesen megjegyezve a törvényes működés biztosítása mellett, nem az Elnökség, hanem a MOATSZ Főtitkára a tudomására jutással egyidőben az Etikai szabályzatban rögzítetteknek megfelelően kezdeményezte az eljárás megindításának felvetését a Fegyelmi Bizottság Elnökéhez címzett levelében, aki az ügyet kivizsgálva döntött az eljárás megindításáról. Nem pedig úgy, mint a korábbi Elnök működése során a leváltott férfiválogatott szövetségi kapitánya Muskó Péter önmaga eltiltotta a hazai asztalitenisz egyik legnagyobb tehetségének kikiáltott András Csaba sportolót úgy, hogy neki ehhez törvényes joga nem volt.
Véleményük szerint Dari Helgának, mint sportolónak az edzésekkel és a versenyeken, mérkőzéseken történő kimagasló szereplésével kellene foglalkozni – melyhez minden anyagi és egyéb támogatást részére a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség biztosít – nem pedig különböző felületeken az Elnök és az Új Elnökség munkájának minősítésével
– olvasható a közlemény második pontja. A korábban leírtakkal összhangban pedig e sorok is arról tanúskodnak, hogy a szövetség jelenlegi vezetése a saját sportolójának véleménye és véleménynyilvánítási szabadsága helyett egy etikai kódex értelmezésére hagyatkozva, a jogi lépések mögé bújva, végeredményben fegyelmi eljárással szankcionálja a kritikát megfogalmazó ifjú sportolónőt, Dari Helgát.
III./ „Sportcsarnokkal fukárkodnak”
Az előző Elnök Nátrán Roland és a főtitkár Lajtai Kristóf a 2004 évi I. törvénnyel ellentétesen létrehozott egy olyan Sportegyesületet, amelynek elnöki pozícióját szintén Nátrán Roland töltötte be, Lajtai Kristóf MOATSZ főtitkár pedig Alelnökként tevékenykedett jogszabályba ütköző módon. Ez az egyesület felvette a korábbi többszörös Bajnokok Ligája győztes Magyar Bajnok Statisztika nevét, és e név mögé bújva próbálják a társadalmat dezinformálni. Szeretnénk tisztázni, hogy a BL győztes Statisztika egyesület 2020 évben megszűnt, a Statisztika UAK Egyesület pedig 2021-ben alakult a Cégnyilvántartási adatok szerint.
A 2021-ben alakult egyesület valamennyi keletkező költségét – a különböző jogszabályok figyelmen kívül hagyása mellett – a MOATSZ fizette, melynek megszüntetését a tudomásra jutás pillanatától a megválasztott regnáló Elnökség azonnali hatállyal megszűntette.
Mellékesen megjegyezve, hogy 2023 októberében a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetségnek 237 érvényes versenyengedélyt kiváltó tagszervezete, 41 érvényes versenyengedéllyel nem rendelkező tagszervezete van, melyből 1 azaz egy a törvényes működésre felszólított, Statisztika UAK Egyesület (0,36%-az egyesületeknek) melynek 17 érvényes kiváltott versenyengedéllyel rendelkező sportolója van, ami a versenyengedéllyel rendelkező hazai asztaliteniszezőknek csupán a 0,52%.
A Szövetség nem vetett szemet a Budapest II kerületében található Ormai László Asztalitenisz Csarnokra, hiszen a Magyar Országos Asztalitenisz Szövetség rendelkezett és rendelkezik a Magyar Nemzeti Sportügynökséggel érvényes bérleti szerződéssel. Így ahogy az elmúlt években most is a bérleti és működési költségeket a Szövetség fizette és fizeti jogszerűen használva az Ormai csarnokot.
Értelmezhetetlen számunkra azon írásuk, amelyben a Magyar Államot képviselő NSÜ-re próbálnak nyomást gyakorolni a bérleti szerződés esetleges módosítására, hiszen a Statisztika UAK 2021-es sportszervezet a MOATSZ felhívására – kedvezményesebb áron, mint más bérlők – sem az idei sem a működése óta fennálló bérleti és közüzemi díjakat nem tudja és nem is kívánja megfizetni. Ez pedig az országban működő valamennyi költségét önmaga fizető és vállaló sportszervezettel szemben egy olyan cselekmény, amelyhez a MOATSZ Elnöksége nem tud és nem is kíván asszisztálni
– zárul a közleményt magában foglaló levél.
KILÓG A LÓLÁB
Hiába azonban a szövetség szerkesztőségünknek küldött közleményében foglalt állítássor. A korábban megjelent cikkünkben bemutatott helyzetet ugyanis érdemben e sorok legkevésbé sem helyezik más fénytörésbe. Ahogy arra rámutattunk, a szövetség korábbi vezetése sok szempontból joggal kifogásolható. A személyi összefonódások okán a pedig a női utánpótlás gerincét adó Statisztika Utánpótlás Asztalitenisz Klub is. Mindazonáltal a Statisztika tekintetében szintén teljes vezetőváltásra került sor a nyár folyamán, így napjainkban a szervezetet már Bálványkövi István II. kerületi kereszténydemokrata politikus vezeti. A Kovacsics-féle vezetés a kompromisszumok keresése helyett, az Ormai Csarnokban játszó gyermekek és az ott zajló utánpótlás-nevelés megvédése helyett teljes pályás letámadást valósított meg. Ez pedig a közlemény szövegéből is kitűnik, hiszen a senki által nem vitatott, nehéz, ellentmondásos és sok tekintetben problémás örökséget az ott sportoló gyermekek érdekeit és javát keresve kellene megoldani. Ezzel szemben azonban nehéz nem azzal a feltételezéssel élni, hogy a Kovacsics-féle vezetésnek az Ormai Csarnok kapcsán ne a főváros egyik legdrágább kerületének egyik legdrágább ingatlanjára fájna a foga…
Kiemelt kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS