Egy lépéssel közelebb kerültünk szerdán az uniós viták rendezéséhez: Navracsics Tibor legközelebb várhatóan március végén, április elején tárgyal Brüsszelben. A miniszter szerint július végéig minden szálat elköthetünk, de most nemcsak rajtunk múlik, hogy mennyire lesz göröngyös a megoldás útja.
Ha csak rajtam múlna, már lenne. Úgy látom, reális cél, hogy a 2021–2027-es uniós forrásoknál (MMF) és a helyreállítási alap (RRF) pénzeinél is zöld legyen a lámpa még a nyáron. Köztudott, hogy Brüsszelben augusztusban a fű se nő, reményeim szerint még az uniós intézményrendszer nagy nyári leállása előtt, tehát júliusig sikerül egyezségre jutni
– mondta Navracsics Tibor az Indexnek. A miniszter felidézte: azok a megállapodások, amelyeket ígérete szerint a múlt év végéig sikerült megkötni, azt garantálják, hogy nem esünk el örökre ezektől a támogatásoktól. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy újabb bukkanókra lehetett és kellett is számítani a tovább tárgyalásoknál. Navracsics Tibor egyértelművé tette: Johannes Hahnhoz tartozik az ügyünk, így vele tárgyalt szerdán, és legközelebb, várhatóan március végén, április elsején is vele – az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosával – egyeztet majd, amikor újra Brüsszelbe vezet az útja. A mostani eszmecsere alapvetően az Erasmus- és a Horizont-programokról szólt, a miniszter tájékoztatása szerint a Magyarország által megküldött tárgyalási ajánlat első körös fordulója. Arra az InfoRádióban is elhangzott részletre, miszerint több milliárd forintos kár éri az egyetemeket, Navracsics az Indexnek úgy reagált:
Ez elsősorban a Horizont programban okozhat átmeneti fennakadásokat, miután a kutatási konzorciumokban volt és van rá példa az utóbbi időszakban, hogy a külföldi partnernek az EU-ból érkező hírekre reagálva aggályosnak tartják az alapítványi fenntartású egyetemek részvételét.
A szakpolitikus kijelentette: ha a vita rendezéséig a konzorciumi tagság fenntartásának feltétele a saját finanszírozás, akkor a kormány vállalja, hogy kártalanítja az érintett hazai felsőoktatási intézményeket, vagyis biztosítja a további részvételüket az adott kutatásban, tudományos projektben. Navracsics Tibor szerint ez azonban már önmagában részünkről is kérdéseket vet fel, hiszen Brüsszelben többször hangoztatták, hogy a tisztázásra váró nézetkülönbség nem vonhatja maga után magyar egyetemek kizárását. Ebből a szempontból az Erasmus-programnál tisztább a kép, hiszen a magyar részvétel 2024 második feléig biztosítva van, bármi is történjék, küldhetünk diákokat és oktatókat, ugyanígy fogadhatjuk is őket.
Ami az Erasmus-gate-et illeti: Navracsics arról számolt be az Indexnek, hogy a bizottsági oldalon van fogadókészség arra, hogy a kuratóriumi tagok ne 2×4, hanem 2×6 évig tölthessék be szerepüket, ezt a magyar fél ugyanis a gazdasági, pénzügyi ciklusok hatéves tervezési időszakaival alá tudja támasztani. Az ugyanakkor elképzelhető, hogy a miniszteri, államtitkári szintnél lejjebb kell meghúzni az összeférhetetlenségi határvonalat; vizsgálják például, hogy a polgármesterek a kuratórium részei maradhatnak-e.
Forrás: Index; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS