Az összeomlás szélén áll az Iszlám Állam terrorszervezet Szíriában és Irakban, a kalifátus területe egyre zsugorodik a két ország határvidékén lévő sivatagos vidéken. Úgy tűnik ráadásul, hogy az orosz támogatással harcoló szír kormányerők becsalták őket egy számukra előkészített katlanba, hogy bekeríthessék őket az ostromlott Deir ez-Zorban.
Szíria keleti fele sivatag, amelyet az Eufrátesz folyó termékeny, sűrűn lakott völgye szel át. Nyár eleje óta gyorsuló ütemben szorítják vissza itt az iszlamista erőket, ami a sivatagi terepen – légi támogatással – szinte akadálytalanul zajlik, a városokban viszont sokkal nehezebben megy. A sűrűn lakott részeken élő pajzsként használják az Iszlám Állam harcosai a polgári lakosságot, és házról-házra kell előrenyomulniuk a kormányerőknek. Különösen a tartomány központjában, Deir ez-Zorban halad lassan az ostrom. A folyótól és a várostól délnyugatra azonban területeket kezdett visszafoglalni az Iszlám Állam, és emiatt felvetődött, hogy csapdát állíthattak a dzsihadistáknak, akik bele is sétáltak. A várostól délre, az Eufrátesz mentén látványosan meggyengítették a kormányerők a védelmüket, így az Iszlám Állam nagy erőket csoportosított át oda, hogy áttörjenek a harcosai. Eközben a szír-orosz csapatok északról indítottak támadást, a Deir ez-Zorban befészkelt iszlamistákat elszigetelve a többi területüktől. A várost védő erőket ezután már sikerült megtörni.
Az iszlamisták taktikailag nem igazán értékes, sivatagi területet foglaltak vissza, miközben a kormány hadserege nagyjából napi 30 kilométert halad dél felé az Eufrátesz sűrűn lakott völgyében. Nyolcvan kilométerre vannak az iraki határtól, annak elérésével pedig kettészakadhatna az Iszlám Állam maradék területe, és az Eufrátesztől nyugatra lévő sivatagban bekeríthetnék az iszlamista csapatokat. Eközben az Eufrátesztől északkeletre a kurdok szorongatják a kalifátust, amely hamarosan eltűnhet a térképről, hátrahagyva a szétszéledő terroristáit.
forrás: privatbankar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS