Több ezer ember életét meg lehetett volna megmenteni azokban az országokban, amelyeket a leginkább sújt a járvány Európában, ha a kormányok időben meghozzák a vírus terjedését csökkentő intézkedéseket, például azért, mert megfelelő jelzést kapnak Brüsszeltől. A késlekedő országok döntéseikkel tulajdonképpen összhangban voltak a brüsszeli hivatallal, hiszen miközben ezeket az intézkedéseket hozták, végig alacsony vagy közepes kockázatról írt a járványügyi jelentés- emlékeztet az Origo.
Erre jutott az Imperial College London londoni tudományegyetem is.
Becslésen alapuló tanulmányukban azt írták, hogy mintegy 40 millió ember fertőződne meg világszerte, ha egyik ország sem hozna semmilyen intézkedést. Felére csökken ez a szám, ha tartják egymástól a javasolt távolságot az emberek. Ha pedig minden országban szigorú intézkedéseket hoznak már korán, akkor 95 százalékkal kevesebb halálos áldozata lenne a járványnak a modellezés szerint
– idézte a tanulmányt a portál.
Hazánk az elsők között intézkedett. Magyarországon az első fertőzött utáni 7. napon, Olaszországban a 37., Spanyolországban a 47. napon hirdettek veszélyhelyzetet. Óriási különbség, hogy 7 vagy 47 nap után hozzák meg a lényegi intézkedéseket. Vélhetően a határozott és gyors intézkedéseknek köszönhető, hogy Magyarországon van az Európai Unió 27 tagállama között a második legkevesebb fertőzött. A késlekedő országok döntéseikkel tulajdonképpen összhangban voltak a brüsszeli hivatallal, hiszen miközben ezeket az intézkedéseket hozták, végig alacsony vagy közepes kockázatról írt a járványügyi jelentés.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elismerte, hogy az új koronavírus-fertőzés olaszországi kezdetekor az unió káros magatartást követett, azóta elnézést kért az olaszoktól és segítséget ígért a járvány által leginkább sújtott országnak.
Tehát nem az a kérdés, hogy Brüsszel hibázott-e a járvány kezelésében, hanem, hogy miért nem tett meg mindent, hogy a tagállamok időben reagálhassanak, ezzel jelentősen lelassítva a járvány terjedését, és több ezer ember életét megmentve
– veti fel a kérdést a portál.
Forrás: origo.hu/ Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS