Úgy fair és diszkriminációmentes, ha minden Magyarországon működő külföldi egyetem azonos szabályok szerint végzi a feladatát. Ez alól a Soros György által alapított CEU (Central European University) sem lehet kivétel – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence. A EMMI parlamenti államtitkára szerint akik a tanszabadság korlátozásáról, a CEU ellehetetlenítéséről beszélnek, nem ismerik a módosítás tartalmát, a négy paragrafus ugyanis egy egyszerű adminisztrációs kérdés, amelynek megoldása nem jelenthet gondot egy olyan gazdaságilag stabil háttérrel rendelkező egyetemnek, mint a CEU. De úgy tűnik, egyszerűbb hergelni a társadalmat a jogkövetés helyett, utóbbiból kevésbé lehet politikai hasznot húzni.
A keddi Kossuth téri tüntetés mutatja, sokakhoz még mindig nem jutott el, hogy a felsőoktatási törvény módosítása egyrészt nem érinti a Közép-európai Egyetemet, nem lehetetleníti el a CEU-t, és nem korlátozza a tanszabadságot, ahogy azt többen állítják – mondta Rétvári Bence az EMMI miniszterhelyettese. A változás pedig nem okozhat gondot a CEU mögött álló támogatói körnek és Soros Györgynek, fogalmazott.
Kisujjból kirázható feladatról van szó, de úgy tűnik, egyszerűbb volt felhergelni az embereket, és politikai ügyet csinálni egy szimpla adminisztrációból
– mondta a politikus, hozzátéve, hogy az elmúlt napok eseményei is megmutatták, a CEU minden eszközt bevet, hogy félrevezesse és megtévessze saját hallgatóit, és nemzetközi tudományos élet szereplőit és sok esetben a magyar közvéleményt is, úgy mint a két egyetem összemosásával, vagy a diplomakiadás és az egyetemi működés összekeverésével – közölte Rétvári Bence.
Pár napja történt, hogy a CEU az Oktatási Hivatal (OH) határozatára hivatkozva adta ki közleményét, hogy az OH megállapította, törvényesen működnek. Majd órákkal később kiderült, mindez nem igaz és a CEU kénytelen volt a nyilvánosság előtt korrigálni korábbi nyilatkozatát.
A CEU-n kívül továbbra sem élt kifogással egyetlen másik érintett külföldi intézmény sem, pedig egyik mögött sem áll akkora pénzügyi-és gazdasági birodalom, mint a CEU mögött, teszi hozzá a parlamenti államtitkár. A CEU-nál sokkal szerényebb anyagi körülményekkel rendelkező intézmény számára is megugorható, ez a sokkal átláthatóbb és egységesebb működést előíró szabály. Rétvári szerint a CEU ahelyett, hogy arra törekedett volna, hogy a számára könnyen elvégezhető szabályrendszert elfogadja, inkább a konfliktust, a hergelést és a politikai hisztériakeltést választotta. Valótlan információk alapján többszörösére nagyította a helyzetet, szemben a többi egyetemmel, melyek a jogkövetést választották. A CEU-nak szemmel láthatóan csak az fontos, hogy megtartsa korábbi privilégiumát, a korábbi MSZP-SZDSZ kormányzás alatt szerzett előjogait.
A napokban kiszivárgott Magyar Bálint levélből is kiderül, a CEU bármit kért, megkapta a korábbi kormányzatoktól. Ezzel szemben a mostani kormányzat nem tesz különbséget, diszkriminációmentesen, fair szabályokat felállítva, minden egyetemre ugyanazokat az előírásokat alkalmazva tisztázza ezt a területet
– szögezte le Rétvári Bence, majd hozzáfűzte,
A CEU presztízsből nem végrehajtani, hanem átírni akarja a jogszabályt, mert korábban hozzászokott, hogy a többi magyar egyetemhez képest előjogai vannak.
Rétvári szerint fontos lenne, hogy mindenki megismerje a törvénymódosítás tartalmát. Aki tényleg elolvasta a változást tartalmazó négy paragrafust, nem tud olyan pontot mutatni, amely korlátozná az oktatás szabadságát. Azok, akik hasonló szavakat skandálnak, mindössze csak politikai hasznot akarnak húzni az egészből. A politikus jelezte, hogy hamarosan eljuttatják az érintett Egyesült Államok kormányának is a törvényjavaslatot, és ha az illetékesek kezdeményezik, tárgyalni fognak az államok közötti szerződés megkötéséről.
Címlapfotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS