Schiffer András és Vona Gábor voltak a Spirit FM Bennfentesek című műsorának vendégei. A beszélgetés során szóba került a jogállamisági mechanizmus és a napokban kirobbant Erasmus-botrány is. Az LMP alapítója az interjú során meglehetősen negatív képet festett az Európai Bizottságról, amely szerinte arra próbálja használni a jogállamisági mechanizmust, hogy “megneveljenek” országokat.
A jogállamisági mechanizmus és a napokban kirobbant Erasmus-botrány ügyében is kérdezték Schiffer Andrást és Vona Gábort a Spirit FM műsorában. A beszélgetés során Vona kifejtette, hogy szerinte a kormányoldali reakcióknak nagyobb realitása van, mint azon ellenzéki hangoknak, akik szerint a EU-s pénzek felfüggesztéséről szóló döntéssel tragédia történt volna. Ezt azzal magyarázta, hogy az uniós források nemcsak Magyarországnak fontosak, hanem az itt lévő külföldi cégeknek is, ezért biztos benne, hogy előbb vagy utóbb, de meg fognak érkezni. Szerinte a tárgyalásoknak csak a “szappanopera része” látszott a nyilvánosságban, a háttérben azonban komoly gazdasági lobbi zajlik. Hozzátette, hogy a kormány és az unió is elérte, amit szeretett volna, mert mindkét félnek az volt a fontos, hogy a saját tábora felé sikert tudjon felmutatni.
Én is azt gondolom, hogy egyetlen eurócentet sem fog Magyarország elveszíteni
– erősített rá Schiffer András, továbbá elmondta, hogy oktatási területen
nincs olyan uniós norma, ami felhatalmazást adna az Európai Uniónak.
Az ügyvéd szerint nem azért kapja meg végül az ország ezeket a pénzeket, mert a “magyar kormány ne lenne korrupt vagy az Európai Bizottság tisztelné a jogállamiságot”, hanem azért, mert az európai donorországoknak nem érdekük kivéreztetni egy olyan országot, amelyik Orbán Viktor kormányzása alatt a német autóipar paradicsoma lett.
Tudomásul kellene venni, hogy a jogállamisági mechanizmus nem egy csodaszer. Ez nem arra van, hogy megneveljen egy uniós országot, nem arra van, hogy a jogállamoknak az ideáltípusát hozza létre valahol. Ez kizárólag arra van, hogy ott lépjen fel, ahol közvetlen pénzügyi érdek veszélyeztetése forog fenn
– fogalmazott. Schiffer András úgy véli, ha az EU és a tagállamok közötti viták során így félre lehet dobni az uniós jogot, akkor ez egyenes út az unió szétveréséhez. Úgy látja, hogy a Brüsszel és Budapest közti vita precedenst teremethet erre. Az LMP alapítója hiányolta az EU részéről, hogy nem sorolták fel azokat a problémás és túlárazásos ügyeket, amelyekben uniós forrásokat használtak fel. Abban azonban egyetért az ellenzékkel, hogy a pénzekért tett 17 vállalás leginkább porhintésnek számít, azonban felhívta a figyelmet arra is, hogy ezek nem pusztán Orbán Viktor egyoldalú vállalásai voltak, hanem ebben megegyezés volt az Európai Bizottság és a magyar tárgyalófél között.
Az adás további részében szó esett még az újonnan kirúgott pedagógusokról és a Márki-Zay Péter fémjelezte Mindenki Magyarországa Mozgalomnak juttatott amerikai pénzekről is. A teljes adás ITT hallgatható meg.
Forrás: Spirit FM; Fotó: Képernyőkép
Facebook
Twitter
YouTube
RSS