Magyarországon sajtószabadság van, bármit le lehet írni a kormányról és tagjairól, bármikor lehet tüntetni – mondta Schmidt Mária, a Hetek című hetilapnak adott interjújában. A Terror Háza Múzeum főigazgatója az elhalasztott Európa jövője című konferenciáról úgy fogalmazott, hogy ha nem lehet meghallgatni más véleményeket, és meghívni más véleményen levő embereket, akkor fölöslegesek a konferenciák, sőt fölösleges demokráciában élni.
Magyarországon a legszigorúbb mércével mérve is szólásszabadság van. Ha valaki maga elé veszi a hetilapokat, megnézi a site-okat, napilapokat, egyáltalán nem arra a következtetésre fog jutni, hogy itt ne lehetne bármit leírni a regnáló kormányról, annak vezetőjéről és többi politikusáról. Tüntetések és demonstrációk sora zajlott az elmúlt két ciklusban. Soha senkinek semmi baja nem lett. Nem úgy, mint a szoclib kormány alatt. Szerintem ezen a területen több, magukat fejlett mintademokráciának tartó uniós tagtársunknál jobban állunk
– jelentette ki Schmidt Mária. Hozzátette, hogy negyvenöt évet éltünk a szólás- és gondolatszabadságot megszüntető diktatúrában, így számunkra mindenképpen megvédendő vívmány a szabad vita lehetősége. Schmidt szerint nem szerencsés egyik vagy másik politikai erőt vagy közszereplőt szalonképtelennek bélyegezni ahelyett, hogy az érveivel vitatkoznánk.
Ha nem ütközhetnek különböző vélemények, nem kellenek konferenciák se
Schmidt Mária beszélt a január végéről májusra halasztott, Európa jövője című, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány által szervezett konferenciáról, illetve a Milo Yiannopoulos meghívása nyomán támadt viharról is.
A konferencia bekerült a magyarországi választási kampány politikai adok-kapokjába. Ez megbénítja a vitát és a szabad gondolkodást, ezért döntöttünk az elhalasztás mellett
– mondta a főigazgató, akit elmondása szerint meglepett a Milo Yiannopoulos meghívását kísérő felháborodás. Úgy véli, ha csak olyanokat lehetne meghívni egy konferenciára, akikkel mindenben egyetértenek, akkor fölösleges konferenciákat szervezni, sőt fölösleges demokráciában élni.
A németek Európai Uniója
Schmidt Mária szerint a 2008-as gazdasági válság, majd a 2015-ös migrációs krízis és azok elhibázott kezelése miatt a kelet-európai országok nem fogják többé eltűrni, hogy másodosztályú országokként tekintsen rájuk a Nyugat. Úgy látja: a Nyugat elvesztette korábban birtokolt modell-állító képességét, mivel 2008 után kiderült:
az Európai Unió vezető hatalmai se tudják, hogy merre van az előre.
Schmidt Mária szerint a németek óriási sikere, hogy „európaizálni” tudták a nemzeti érdekeiket, és a rajtuk kívül mindenkinek rossz történéseket összeurópai érdekként tüntetik fel. Az Európai Unió jövője szempontjából Schmidt szerint az a legfontosabb kérdés, hogy Németország meddig lesz képes Európát a német érdekek mentén meghatározni.
Schmidt Mária az interjúban beszélt arról is, hogy mikor lehet vége a Sorsok Háza körüli, 2014 óta tartó huzavonának. Azt reméli, hogy az áprilisi országgyűlési választás után végre megnyílhat az intézmény. Fontosnak tartja, hogy a kiállítás megszólítsa a fiatalokat, és megértesse, miként lehet kirekeszteni, megbélyegezni, megalázni, tönkretenni és végül meggyilkolni embereket mondvacsinált ürügyek alapján.
forrás: Hetek
Facebook
Twitter
YouTube
RSS