Az elemzői várakozásoknak megfelelően gyorsult az infláció csökkenése áprilisban – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal szerdai adataiból. Márciusi 25,2 százalék után a fogyasztói árak átlagosan 24,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, az előző hónaphoz képest 0,7 százalékos volt a drágulás, ami 2021 vége óta a legalacsonyabb érték – írja a Világgazdaság. Sebestyén Géza az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője lapunknak úgy nyilatkozott, ha semmi más nem történne év végéig, csak megállunk ezen a 0,7 százalékon, és minden egyes hónapban pontosan ennyivel növekednek az árak, akkor éves szinten már nagyjából már 10 százalékos az infláció. Tehát gyakorlatilag a mostani számok azonosak a kormánynak és a jegybanknak a célkitűzésével, hogy év végére az inflációt levigyék egy számjegyűre, teljesen összhangban vannak. Részletek a videóban.
Az éves inflációs adat, az egy jól megjegyezhető és egy fontos indikátora a gazdaságnak, azonban olyan időszakban, amikor gyorsan változik a helyzet, nem igazán méri jól azt, hogy mi történik az adott ország gazdaságában, fogalmazott Sebestyén Géza. Hozzátette,
a havi infláció, ami 0,7 százalékon állt most, az áprilisi legfrissebb mutató, az sokkal aktuálisabb, sokkal frissebb, sokkal érdekesebb, és sokkal jobban mutatja az inflációs helyzet alakulását
A szakértő elmondása szerint a ruházati cikkeknél már most egy számjegyű az infláció, és a szolgáltatásoknál pedig jelentősen közelít ehhez a célkitűzéshez. Ahol magas még az infláció. az az élelmiszer, illetve a háztartási energia.
A jó hír ezekkel kapcsolatban az, hogy mind a kettőnél csökkenő tendenciát látunk, tehát a háztartási energiánál hónapról hónapra csökkennek az árak (ez történt februárban, márciusban is), tehát az év egészére sokkal jobb számokat fogunk majd látni
-fogalmazott Sebestyén Géza. Kiemelte,
decemberben nem elképzelhetetlen, hogy akár még defláció is lesz, tehát alacsonyabb lesz az energia ára decemberben, mint a tavalyi év végén volt, hogy ha a háztartási energiát nézzük.
Hozzátette, az élelmiszereknél csökkenés látszik, különösen azoknál az élelmiszereknél, amiknek leginkább megnőtt az ára éves alapon. Tehát alapvetően a tej, a tejtermékek, a sajt, a péksütemények azok, amiknek nagyon magas az ára az egy évvel korábbi értékhez képest. De mindegyik ezek közül olyan kategória, ahol hónapról hónapra csökkennek az árak. Összegezte:
Tehát ahol magas az infláció, ott már megfordult a trend, ahol pedig nem magas az infláció, pedig benne vagyunk a 10 százalékos vagy 10 százalék alatti sávban, amit a kormányzat kitűzött. Egyszóval a mostani számok azok gyakorlatilag nagyon nagy valószínűséggel azt mutatják, hogy év végére el fogjuk érni az egy számjegyű inflációt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS