Az uniós alapszerződéssel nem összeegyeztethetőek azok az elképzelések, amelyek a dublini menekültügyi szabályozás megreformálásáról szivárogtak ki – nyilatkozta Lomnici Zoltán a Civil Összefogás Fórum szóvivője a Kossuth Rádió 180 perc című adásában.
Diplomáciai források szerint kötelező jellegű áthelyezési kvótákat tartalmazhatna a jövőben a dublini menekültügyi szabályozás az Európai Unió soros bolgár elnöksége által benyújtott reformjavaslatok értelmében, de a korábbi terveknél magasabb küszöböt állapítanának meg a mechanizmus aktiválásához. A tagállami kormányokat tömörítő tanácsban köröztetett javaslat értelmében minden uniós országra vonatkozóan megállapítanának egyfajta határértéket a népesség, a bruttó hazai termék (GDP) és az előző évben benyújtott menedékkérelmek száma alapján, és ha az érkezők száma adott esetben meghaladja ezt a „tűréshatárt”, akkor életbe lépne a kidolgozott szolidaritási mechanizmus, vagyis azokból az országokból, ahol túl sok migráns van, más tagállamokba telepítenének át – tájékoztattak névtelenséget kérő tisztségviselők.
A kiszivárgott elképzelések lényege, hogy elvennék a tagállamok jogát, hogy a bevándorlás kérdését – amely külön kezelendő a menekültügytől – nemzeti hatáskörben rendezzék az EU normákkal, ami az alapszerződéssel nem összeegyeztethető
– mondta Lomnici Zoltán. A bevándorlás kérdése valós probléma, fogalmazott a CÖF szóvivője, aki kitért Angela Merkel legutóbbi nyilatkozatára, amelyben elismerte, hogy vannak no-go zónák. „Óriási a felelőssége a német vezetésnek, hogy csak most beszélnek erről, Magyarország már évek óta hangsúlyozza a téma rendezését, amely a közjót, a német emberek biztonságát és végső soron az EU stabilitását szolgálja” – mondta.
A március 15-re tervezett Békemenettel kapcsolatban Lomnici Zoltán elmondta, hogy a mostani hasonló a 2012-es helyzethez, amikor a keresztény-konzervatív értékek mellett kiálló békés tömeg jelezte, hogy van egy markáns, kritikus tömeg, amely nem engedi, hogy megfosszák Magyarországot az alapértékeitől, önrendelkezésétől. Az ellenzéki pártok korábbi javaslataival kapcsolatban elmondta: a DK elvenné a határon túliak szavazati jogát, és az egyházak normatív támogatásának csökkenésével számtalan szociális és oktatási intézmény kerülne veszélybe. A Jobbik az alacsony végzettségűektől venné el a szavazati jogot, amely „nemzeti szocialista gondolkodásmód, intellektuális numerus clausus”.
Azok az erők, amelyek kormányzásra készülnek, olyan brüsszeli politikusokkal szimpatizálnak, amelyek szavazatmegvonással fenyegetik Magyarországot
– mondta. A Békemenetre számos lengyel szervezet jelezte részvételi szándékát.
Forrás: hirado.hu, fotó: AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS