Magyarország és Lengyelország elérte célját, a bevándorláspárti erőknek nem sikerült politikai megerősítést szerezni a migránskvótára az Európai Tanács ülésén. Úgy tűnik bármit is mondjanak egyesek, a magyar-lengyel együttműködés még mindig működik, és még mindig meghátrálásra készteti Brüsszelt.
Június elején fogadta el az uniós belügyminiszterek tanácsa állásfoglalását a migránskvótáról szóló javaslatról, amely felső korlát nélküli, kötelező migránselosztási mechanizmust léptetne életbe, és pénzbüntetést fizettetne azokkal a tagállamokkal, amelyek nem kívánnak migránsokat befogadni – emlékeztet a Mandiner.
Azóta csütörtökön ültek össze először az Európai Unió állam- és kormányfői, hogy döntéseket hozzanak a migrációról. A Bizottság eredeti javaslata szerint egyszerűen csak üdvözölték volna a belügyminiszterek tanácsának döntését, ignorálva azt a tényt, hogy az egyébként az ezen a politikaterületen megszokott egyhangú döntéshozatal megkerülésével, Magyarország és Lengyelország heves tiltakozása ellenére született. De Magyarország és Lengyelország nem felejtett, s az állam- és kormányfők tanácsán is közölték: vagy nyilvánosan kiáll az EU Tanácsa amellett, hogy a migráció ügyében csakis egyhangúan szabad döntéseket hozni, vagy semmiféle közös állásfoglalást nem engednek meghozni a bevándorláspolitikával kapcsolatban.
Számos egyébként névleg bevándorlásellenes, illetve otthon bevándorlásellenes jobboldali ellenzék által fenyegetett kormány – így az olasz, az osztrák, a finn, a dán és a svéd – azon igyekezett, hogy a felső korlátot nem tartalmazó, egyértelműen az EU-ba való bevándorlás vonzerejét növelő javaslatot valamiféle migrációt korlátozó megoldásként, pozitívan kommunikálhassák. A magyar-lengyel együttműködésen ez a szándék végül megakadt: a paktumot az olasz menekülttáborok ideiglenes tehermentesítése érdekében támogató Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közvetítése, illetve a nagy tagállamokkal folytatott tárgyalások sem győzték meg Mateusz Morawiecki lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, akik végül megakadályozták, hogy a néppárti kormányok az európai választási kampányban a migránskvóta-javaslatot hatalmas előrelépésként felmutatva úgy tehessenek, mintha megoldották volna a migrációt.
Az ügyben várhatóan Charles Michel, az Európai Unió Tanácsának elnöke fog a saját nevében nyilatkozatot kiadni, a migránskvótáról szóló vita pedig folytatódik – az Európai Tanács egészen addig nem fog tudni semmilyen migrációs paktum mögé politikai támogatást tenni, amíg a migráció ügyében az egyhangú döntéshozatal mellett el nem köteleződnek.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS