Az INSA legfrissebb közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a baloldali német kormánykoalíció népszerűsége soha nem látott mélységbe zuhant. Míg két évvel ezelőtt, a választásokon a szociáldemokraták (SDP), a liberálisok (FDP) és a Zöldek együtt 52 százalékon álltak, mostanra ez a szám 38 százalékra csökkent. Az Origo utánajárt, mi állhat a zuhanórepülés mögött.
Az SPD az előző felméréshez hasonlóan 18 százalékon áll, a Zöldek további egy százalékot veszítve visszaestek 13 százalékra, míg az FDP 7 százalékon maradt. A legerősebb párt a felmérés szerint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) maradt 27 százalékkal, a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) 21 százalékon, míg a baloldal csak öt százalékon áll. Emlékeztetőül: az általános választáson a liberálisok a szavazatok 11,5, a szociáldemokraták 25,7, a zöldek 14,8 százalékát szerezték meg. A napokban kétnapos zárt konferenciát tartott a három párt, amelynek végén Olaf Scholz kancellár kabinetje számos új intézkedésről döntött. Annak ellenére, hogy a gyűlésen a koalíciós partnerek megfogadták, hogy a jövőben konstruktívabban és nagyobb kompromisszumkészséggel állnak majd hozzá a problémák megoldásához, nem sokkal később megint összevesztek, most az atomenergia kapcsán.
Mindenen összevesztek
Egyesek már arról írnak, hogy Olaf Scholz kormányának nagyratörő tervei megbuktak. Az úgynevezett közlekedésilámpa-koalícióról (zöldek, a sárga színnel jelölt liberálisok és a vörös szocdemek) az elejétől kezdve lehetett tudni, hogy rengeteg belső vitájuk lesz, ám arra senki nem számított, hogy a három párt szinte mindenen össze fog veszni és semmit nem tudnak majd megvalósítani a programjukból. Remek példa erre a nagy felhajtással beharangozott 100 milliárd eurós hadseregfejlesztési terv, amelyből azóta sem valósult meg semmi, de ide sorolható még a gyermekjóléti reform esete is, amely a tervezett 12 milliárd euró helyett csak 2,4 milliárdból fog megvalósulni.
A teljes cikk ITT tekinthető meg.
Forrás: Origo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS