Nincs szó a CEU elleni hadjáratról vagy a Soros-egyetem ellehetetlenítéséről – szögezte le Palkovics László. Az oktatásért felelős államtitkár szerdai sajtótájékoztatóján elhangzott, a hazánkban működő 28 külföldi felsőoktatási intézmény közül hétnek kell tisztáznia a helyzetét. Aki jövő február 15-ig nem felel meg a felsőoktatási törvény módosításának, az jövő szeptembertől nem indíthat újabb képzést. A felfüggesztés addig szól, amíg kritériumok nem teljesülnek. Palkovics László a PestiSrácok.hu kérdésre közölte, ha az érintett egyetemek bármelyike nem tudja határidőre eszközölni a változásokat, amint teljesíti a feltételeket, tovább folytathatja működését. Az államtitkár azt is közölte, ma este ülnek le tárgyalni a CEU-val.
Öt évente felülvizsgálják az egyetemek működését, a mostani során több szabálytalanságot tárt fel az Oktatási Hivatal a külföldi intézményekkel kapcsolatban. 28 intézményből hét esetében találtak olyan rendellenséget, amely miatt módosítják a felsőoktatási törvényt. Palkovics közölte, a magyar kormány támogatja ezen intézmények működését, de a hatályos magyar törvényeknek meg kell felelni. Jelezte azt is, hogy az államközi megállapodást minden esetben támogatni fogják.
A felülvizsgálatról elmondta, olyan hibákat találtak, miszerint nincs kampusza az intézménynek, vagy magyarországi partnere, egy részének nem volt programakkreditációja, vagy a kiállított okirat nem minősül diplomának nálunk, illetve, hogy az intézmény a saját országában sem minősül felsőoktatási intézménynek, és előfordult az is, hogy adatszolgáltatási kötelezettségnek nem tettek eleget.
A módosítás célja, hogy egyértelműsíteni ezt a helyzetet és pontosítani az ezen intézményekre vonatkozó jogszabályokat
– közölte az államtitkár. A problémás egyetemek közt van négy amerikai, egy kínai, egy thaiföldi és egy malajziai. A módosítás értelmében jövő februártól a következő feltételeknek kell megfelelni:
- a tengerentúli intézményeknek rendelkezni kell államközi szerződéssel, vagyis az adott egyetem működését mindkét állam támogassa
- az adott külföldi intézménynek ne csak nálunk, hanem az anyaországban is legyen létező felsőoktatási képzése, intézménye
- a nálunk folytatott képzés és oklevél államilag elismert felsőfokú fokozatot adó képzésnek minősüljön
Amelyik felsőoktatási intézmény nem tud eleget tenni ezen kitételeknek, az jövő szeptembertől már nem indíthat új képzést.
A Soros-egyetem sem állhat a törvények felett
A PestiSrácok.hu kérdésre azonban Palkovics László közölte, ez nem jelent végleges kitiltást, a felfüggesztés addig szól, amíg kritériumok nem teljesülnek. A politikus hangsúlyozta, nem CEU-, vagy Soros-ellenes vizsgálat zajlott és nincs szó a CEU ellehetetlenítéséről, ahogy azt az egyetem rektora állítja. Ennek kapcsán Palkovics jelezte, ma este leülnek tárgyalni a CEU rektorával Michael Ignatieff-fel. Az ügyben Orbán Viktor sajtófőnöke is megszólalt. Havasi Bertalan az atv.hu megkeresésére azt mondta, hogy a Soros-egyetem nem különbözik a többi felsőoktatási intézménytől abban a tekintetben, hogy egyik sem állhat a törvények felett.
A CEU szerint ők vannak célkeresztben
A Közép-európai Egyetem (CEU) ugyanakkor tiltakozik az Országgyűlésnek benyújtott nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. számú törvény tervezett módosítása ellen. A CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff közleményében azt írja,
a javaslatban lévő változtatások ellehetetlenítenék az Egyetem további működését Budapesten, a városban, amely a CEU-nak immár 25 éve ad otthont. A CEU teljes mértékben a magyar jogszabályoknak megfelelően működik. A tervezett jogszabályt diszkriminatívnak tartjuk, mivel közvetlenül a CEU-t veszi célkeresztbe.
A rektor állítása szerint, hamisak az intézmény ellen felhozott vádak, mert a CEU eleget tett a közhiteles nyilvántartásba történő adatszolgáltatási kötelezettségüknek és a mester és doktori programjai akkreditáltak Magyarországon ugyanúgy, mint New York államban.
Bármilyen jogszabály változás, amely a CEU-t magyarországi működésének megszüntetésére kényszerítené, károsítaná a magyar tudományos életet, valamint negatívan befolyásolná a Magyar Kormány kapcsolatát szomszédaival, EU-s partnereivel és az Amerikai Egyesült Államokkal.
– jelentette ki a CEU elnök-rektora, Michael Ignatieff, aki felszólította a magyar kormányt, folytasson tárgyalásokat velük annak érdekében, hogy olyan kielégítő megoldást találjanak, amely lehetővé teszi a CEU számára, hogy továbbra is Budapesten folytathassa tevékenységét, és fenntarthassa a működéséhez szükséges alapvető akadémiai szabadságát. A Soros György alapítványa által alapított egyetem működéséről pedig azt írta, hogy „nagyvonalú támogatás finanszírozza, de független az akadémiai tevékenységében”. Kiemelte, hogy a CEU évente több, mint egy milliárd adóforintot fizet be a magyar államnak.
Címlapfotó: MTI/Marjai János
Facebook
Twitter
YouTube
RSS