Sorra dőlnek meg a fertőzési rekordok Európában, hazánk mellett Belgiumban, Lengyelországban és Németországban is megdőltek a napi fertőzési rekordok a hétvégén – írta meg a Magyar Nemzet. Magyarországon népességarányosan számítva most annyi a napi fertőzések száma, mint a nyugati országokban október 20-án volt. Nálunk egyelőre még enyhébb járványügyi korlátozásokat kell csak bevezetni, mint több más európai uniós tagállamban, ahol a lakosság már jobban átfertőződött.
Világszerte tombol a koronavírus-járvány második hulláma. A regisztrált fertőzöttek és az elhunytak száma is meredeken emelkedik. Nincs ez másképp hazánkban sem, ahol tegnap – rekordszámú – 3878 újabb esetben mutatták ki a fertőzést. Ezzel 79 199 főre nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Elhunyt hatvankilenc, többségében idős krónikus beteg is, így a vírus áldozatainak száma 1819 főre emelkedett.
Hazánkban ezért – akárcsak Európa számos más államában – mától tovább szigorodnak a járványügyi védekezés szabályai. A maszk használata kötelező lesz az üzletek, a tömegközlekedési eszközök, a mozik, a színházak, a bevásárlóközpontok, az egészségügyi és szociális intézmények, az ügyfélfogadási irodák, a szabadtéri rendezvények és a sportrendezvények mellett már a vendéglátóhelyeken és a szórakozóhelyeken is. A rendőrök fokozottan ellenőrzik majd a maszkviselést az üzletekben és a bevásárlóközpontokban. Ahogy Orbán Viktor pénteken, a Kossuth Rádióban elmondta, hétfőtől az ellenőrzések tekintetében egy új világ kezdődik: aki nem hord maszkot, azt büntetni kell.
Aki nem hordja a maszkot, az nemcsak a saját, hanem a mások egészségével is játszik
– fogalmazott a miniszterelnök. Mindezeken felül emelkedik a hatósági házi karantént megszegőkre kiszabható bírság összege is, és a vendéglátóhelyeket, szórakozóhelyeket este tizenegy óra után be kell zárni.
A kontinensen Belgiumban, Lengyelországban és Németországban is rekordot ért el a napi új esetek száma
Belgiumban 21 448 új esettel dőlt meg a napi rekord, amelyet kedden jegyeztek fel, de csak most szombaton hoztak nyilvánosságra. A Benelux államban eddig 412 314 fertőzöttje és 11 452 halálos áldozata van a koronavírus-járványnak. Egymillió főre vetítve közel ezren halnak meg a vírus miatt az országban, és majdnem harmincnégyezer a regisztrált megbetegedések száma, amely adatokkal a belgák szomorú rekordot tartanak az Európai Unióban. Az országban több, mint négyszeresére emelkedett az egymillió főre eső fertőzések száma szeptember eleje óta. A kormány mindennek fényében bejelentette, hogy további korlátozásokra kell számítaniuk a belgáknak a járvány terjedésének a lassítása érdekében. Mától az összes nem létfontosságú üzlet legalább egy hónapra bezár az országban, és a kormány háztartásonként csak egy látogatást engedélyez hetente. Ez alól csak az egyedül élő emberek képeznek kivételt. Nekik további egy látogatásra van lehetőségük.
Lengyelországban is megdőlt a rekord szombaton, aznap ugyanis csaknem huszonkétezerrel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma az országban. A járvány megfékezésére az egyébként mélyen katolikus ország konzervatív kormánya úgy döntött, hogy mindenszentekkor és halottak napján zárva tartanak a temetők. Lengyelországban 362 731 fertőzöttje és 5631 halálos áldozata van a koronavírusnak. Az egymillió főre vetített fertőzöttek száma szeptember eleje óta több, mint ötszörösére emelkedett. Ma ez a szám 9006 Lengyelországban, ahol 141 halálesetet regisztrálnak egymillió állampolgárra vetítve.
Németországban közel húszeserrel nőtt a fertőzöttek száma szombaton, ami új rekordot jelent. Egy héttel korábban még 14 714 volt ez a szám. Az országban 527 916 fertőzöttje és 10 469 halálos áldozata van a koronavírusnak. Több, mint duplájára emelkedett az egymillió főre vetített fertőzések száma a németeknél szeptember eleje óta: jelenleg 6192 beteget regisztrálnak milliónként. Angela Merkel kancellár megerősítette: a kormány segíteni fog a bajba jutott vállalatoknak Németországban, ahol hétfőtől – legalább egy hónapra – újabb szigorítások lépnek életbe. Csaknem teljesen felfüggesztik többek között a vendéglátóipar és a kulturális szektor működését.
Az Orbán Viktor miniszterelnök szavai szerint Magyarország számára „laboratóriumnak” tekinthető Ausztriában eddig 104 925 fertőzöttje és 1109 halálos áldozata van a koronavírusnak. Az osztrákoknál csaknem négyszeresére emelkedett az egymillió főre vetített regisztrált fertőzések száma szeptember eleje óta. Jelenleg 11 263 megbetegedés jut egymillió lakosra nyugati szomszédunknál, akik október 20-án tartottak a jelenlegi magyar fertőzési adatoknál. Ausztriában keddtől a profi sportok kivételével betiltanak minden rendezvényt, bezárnak a színházak, a múzeumok, az uszodák és a konditermek is, és a vendéglátóhelyek csak kiszállítást vállalhatnak a jövőben – jelentette be Sebastian Kurz osztrák kancellár szombaton. A hotelek sem fogadhatnak vendégeket. Emellett éjszakai kijárási tilalmat léptetnek életbe: Ausztria lakosai este nyolc és reggel hat óra között csak meghatározott esetekben – például munkába járás, sportolás vagy kutyasétáltatás miatt – hagyhatják el lakhelyüket. Személyes találkozókra legfeljebb két háztartás tagjai között kerülhet sor. Az iskolák és az óvodák továbbra is nyitva maradhatnak, de a felső tagozatosok és a felsőfokú oktatási intézmények tanulói áttérnek a digitális oktatásra. Az üzletek korlátozások nélkül nyitva tarthatnak, és a személyes szolgáltatást nyújtók – fodrászok, kozmetikusok – is folytathatják munkájukat, azzal a megkötéssel, hogy tíz négyzetméterre csak egy vendég juthat. A kórházakban és az idősotthonokban korlátozzák a látogatást. A látogatók egy negatív koronavírus-teszttel vagy megfelelő – FFP2-es maszkkal – és a szükséges távolság megtartásával léphetnek csak be az időseket, ellátásra szorulókat és betegeket ápoló létesítményekbe. Sebastian Kurz az esetek robbanásszerű növekedésével indokolta a szigorításokat, ugyanakkor azt is hozzátette, hogy az intézkedéseket decemberben enyhíthetik majd.
Forrás: magyarnemzet.hu; Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka
Facebook
Twitter
YouTube
RSS