Gazdasági értelemben a nagyhatalmak közül Európa lesz a legnagyobb vesztese a háborúnak – mondta a moszkvater.com alapítója, főszerkesztője a Plebejus Polbeatben. Stier Gábor szerint az egyik nyertes viszont Amerika – legalábbis rövidtávon –, ugyanis már régóta rá akarja tenni a kezét Oroszország javaira. Kína pedig egyre közelebb kerülhet Oroszországhoz, amely a háború következményei miatt kiszolgáltatottabb helyzetben van. Az Oroszország-szakértő szerint abban viszont bízhatunk, hogy Kárpátalja kimarad ebből az összecsapásból.
Közel egy hónapja, hogy kitört az orosz–ukrán háború, és bár mindenki azt mondja, hogy békét akar, számos ország mégis fegyvereket és katonákat küld a háborús övezetbe. Mindeközben a civilek menekülnek, Moldova megtelt, Lengyelországba közel kétmillióan menekültek, Magyarországra pedig a jövő héten várunk egy nagyobb menekülthullámot. Ugyan a legtöbben szeretnének a háború lecsendesedése után hazatérni, de nagy kérdés, hogy lesz-e egyáltalán hova.
Stier Gábor szerint a háború nagyon súlyos következményeket ró majd Európára. Mint fogalmazott:
Gazdasági értelemben a nagyhatalmak közül Európa a legnagyobb vesztese lesz a háborúnak. Az energiaáraktól kezdve a globális kereskedelem leállása, megszakadása, az útvonalak megszakadása, az infláció elszabadulására lehet számítani.
A főszerkesztő ugyanakkor kiemelte, hogy gazdaságilag az USA lehet a legnagyobb nyertese ennek az összecsapásnak. Az amerikai stratégiák kimondott vagy ki nem mondott célja ugyanis az, hogy az eurázsiai geopolitikai térség két pólusát gyengítsék. Kínának sem jön rosszul a helyzet, ugyanis most közelebb tolják hozzájuk Oroszországot, ráadásul egy kiszolgáltatottabb helyzetben. Stier Gábor megjegyezte:
Hosszútávú stratégia szempontjából az Egyesült Államoknak nem jó, rövidtávú szempontból viszont mindig is szerette volna Oroszország javaira rátenni a kezét, Oroszországot bedönteni valamilyen szempontból. Jelen pillanatban a szankciók kimondott célja is az orosz gazdaság megrogyasztása, ezzel a társadalmat Putyinnal szembefordítani és megdönteni Putyin hatalmát. Rövidtávon, amennyire előre látunk, ez nem reális cél.
Most viszont egy újratervezés zajlik, a várt villámháború nem sikerült, ezért a főszerkesztő elképzelhetőnek tartja, hogy egy második hullám következik, egy nagy támadás, aminek az egyik hatása az lesz, hogy még többen menekülnek el a térségből. A nyugat-ukrajnai megyéket viszont nem érintik a szárazföldi hadműveletek – a rakétacsapások főként a reptereket, katonai objektumokat érintik –, ezért abban bízhatunk, hogy Kárpátalja amennyire lehet, kimarad a háborúból.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS