A parlament kedden változtatásokkal ismét elfogadta a zsebszerződések elleni hatékonyabb fellépés érdekében hozott törvényt, amelynek aláírását korábban megtagadta Áder János köztársasági elnök. A döntés nyomán azokat is büntetni fogják, akik – földhasználat vagy haszonszerzés – érdekében leplezik az általuk kötött zsebszerződést. A büntetéstől való félelmükben a zsebszerződéses ügyletekben érintett magyar földtulajdonosok az MNO.hu híre szerint máris megtiltják a területeket eddig művelő osztrák gazdáknak, hogy megjelenjenek birtokaikon.
Az Országgyűlés október végén a fideszes Nagy István javaslatára fogadta el az ügyészség jogosítványait jelentősen szélesítő jogszabályt. Ez alapján az ügyész kezdeményezheti a bíróságnál, hogy a semmisnek minősített zsebszerződéssel eladott föld az állam tulajdonába kerüljön. Az államfő azonban nem értett egyet a törvénnyel, ezért kihirdetés helyett visszaküldte. Kifogásolta, hogy a jogszabály szerint a zsebszerződések semmisségéből eredő követelések bírósági úton nem érvényesíthetők. Áder János szükségesnek tartotta annak vizsgálatát is, hogy a jogszabály összhangban van-e az alkotmánnyal.
A 257 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 16 tartózkodás mellett jóváhagyott módosítás a most termőföld jogellenes megszerzésének hívott büntető törvénykönyvi tényállást mező- és erdőgazdasági hasznosítású föld jogellenes megszerzésének nevezi át. A zsebszerződéskötés büntetési tétele továbbra is egytől öt évig terjed. Ugyanakkor a változtatással azokat is büntetni fogják – ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, három évig terjedő szabadságvesztéssel -, akik a tavaly július óta hatályos új Btk. érvénybe lépése előtt kötött zsebszerződések leplezésére kötnek megállapodást, és ennek alapján földet használnak vagy hasznot szednek. Ebben az esetben is korlátlanul enyhíthető a büntetése annak az elkövetőnek, aki bejelenti a bűncselekményt, mielőtt a hatóság tudomására jut, és feltárja az elkövetés körülményeit is.
A módosítás többek közt azt is kimondja, hogy a büntetőeljárásban keletkezett bizonyítékok a szerződések semmisségével összefüggő polgári perben is beszerezhetők és felhasználhatók. A Btk.-módosítás május 2-án lép hatályba, a törvény többi része a kihirdetés után 30 nappal. – írja az MTI.
Félnek a büntetéstől a zsebszerződéses ügyletekben érintett magyar földtulajdonosok, ezért megtiltják a területeket eddig művelő osztrák gazdáknak, hogy megjelenjenek birtokaikon. Az ilyen szerződésekkel összefüggésben új büntetőjogi tényállást illesztene a büntető törvénykönyvbe az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága – írja keddi számában a Magyar Nemzet.
Egyre több hazai termőföld-tulajdonos üzeni meg az osztrák gazdálkodóknak, hogy többet ne hajtsanak birtokaikra traktoraikkal – közölte a lap megkeresésére Nagy István. A mosonmagyaróvári fideszes országgyűlési képviselő szerint ennek oka egyrészt az általa benyújtott (s ma elfogadott zsebszerződések feltárását és semmissé nyilvánítását lehetővé tevő) törvényjavaslat, másrészt a félelem a börtönbüntetéstől.
MTI / MNO
Facebook
Twitter
YouTube
RSS