Egészen elképesztő magyarázattal állt elő az Index Gyurcsány Ferenc aláírás gyűjtő kampányára, amelyben azt kezdeményezni, hogy ne legyen szavazati joga azoknak a magyaroknak, akik soha nem éltek Magyarországon. Simicska lapjának Gréczy Zsolt, a DK szóvivője azt mondta, azért kampányolnak most ezzel, mert a Gulyás Márton-féle Közös Ország Mozgalom kezdeményezésére az ellenzéki pártok – DK, MSZP, Együtt, Párbeszéd, LMP, Liberálisok, MoMa – közös választójogi törvénytervezetet nyújtottak be, amelynek egy pontjával nem értenek egyet, és fontosnak tartották, hogy ezt jelezzék.
Az Index cikke szerint az Gyurcsány Ferenc számára is világos, hogy kezdeményezéséből nem lesz törvénymódosítás és nem fogják elvenni a szavazati jogot az országon kívül élő magyaroktól. De…
A közös választójogi törvénytervezet nem foglalkozik megfelelően a határon túli magyarok szavazati jogával, vagyis azzal a DK nem ért egyet – érthető, hiszen a levélben leadott szavazatok jelentős többsége a Fidesz támogatta az előző választások során – és azt akarják hangsúlyozni, ami eltérő, más mint a többi baloldali párt álláspontja a választási törvényről.
Egy augusztus Publicus felmérés szerint a választópolgárok többsége Gyurcsánnyal ért egyet, és nem akarja, hogy beleszóljanak az ország belügyeibe azok, akik sosem éltek Magyarországon. A válaszadók 18 százaléka mondta azt, hogy szavazhassanak magyarországi választásokon a határon túli magyarok.
A közvélemény-kutatásra sokat tett fel a Demokratikus Koalíció, ugyanis kezdeményezését nem csak a kormánypártok, hanem az ellenzéki pártok többsége is elutasítja. Az Index hosszasan taglalja, mely párt mit reagált Gyurcsányék aláírás gyűjtésére, majd konzekvenciaként levonja, hogy a szembetűnő véleménykülönbség miatt nem érdemes közös listára terelni a baloldali pártokat. Gréczy Zsolt szerint ugyanakkor a kezdeményezésüknek semmi köze a külön lista építéséhez, úgy fogalmazott, hogy “aki nem hallja meg a választók akaratát a kérdésben, az alibi meccset folytat”.
Vezető kép: PS archív
Facebook
Twitter
YouTube
RSS