Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hivatalában fogadta Rick Perryt, az Amerikai Egyesült Államok energiaügyi miniszterét. A látogatás már önmagában is kuriózum, hiszen időtlen idők óta nem fordult elő, hogy miniszteri szinten képviselte valaki hazánkban az Egyesült Államokat, jelen esetben a Trump-kormányt. A találkozó azért is komoly, mert az energiabiztonsági kérdés jelen pillanatban a legégetőbb téma, a diverzitás ezen a téren pedig hazánknak kiemelt érdeke és ebben nagy segítségünkre lehet az Egyesült Államok, akiknek szintén érdekük, hogy ne legyen a régió egyetlen országa sem kiszolgáltatva Oroszországnak, akik Perry szerint fegyverként használják az energiát.
Közös sajtótájékoztatót tartott kedden Szijjártó Péter külügyminiszter és Rick Perry, az Amerikai Egyesült Államok energiaügyi minisztere. A látogatásra azért került sor, mert 2020 végén lejár a jelenleg hatályos magyar-orosz gázvásárlási megállapodás, ami teljesen új helyzetet teremt majd, és amelynek nyomán Magyarország teljesen új forrásokat tud bevonni a gázellátásába. Ebben amerikai segítségre is szükség van, és nem mellékesen amerikai érdek is.
A diverzitás a legfontosabb kérdés
A diverzitás az energiaellátásban az egyik legfontosabb kérdés, Szijjártó Péter szerint nemzetbiztonsági jelentőséggel bír, ezért égető kérdés, hogy minél előbb megoldás szülessen az ügyben. Hazánknak jeleneg két lehetősége van az orosz gáz mellett, az egyik a Fekete-tengerből az Exxon Mobile és az OMV Petrom által kitermelendő gáz a román felségvizeken, a másik pedig, hogy a horvátországi Krk szigetén felépülő LNG-terminálból (cseppfolyósított földgáz-terminál) vásároljon gázt Magyarország. Mivel Magyarország számára a horvátországi Krk szigetének gázterminálja, valamint a Fekete-tenger alatti gázmezők kitermelése jelenthet megoldást, viszont az előbbiből jelenleg nagyon drága volna a beszerzés, az utóbbi pedig egy amerikai és egy osztrák cég beruházási döntésén múlik, ezért Magyarország mindkét ügyben számít az Egyesült Államok közvetítésére.
Az Egyesült Államoknak figyelembe kel venni ezt a realitást
– mondta.
A külügyminiszter szerint a jóindulatú energiapolitika nem ér sokat, mivel a magyar háztartásokat gázzal fűtik és nem jószándékkal. Véleménye szerint hazánk minden házi feladatot megcsinált annak érdekében, hogy az energiaellátást diverzifikálni tudja, ebben pedig az amerikai energiaügyi miniszter segítségét kérte.
Szijjártó Péter hozzátette, amellett, hogy az oroszoktól különböző gázforrások megszerzése a cél, a hagyományos partnerekkel is meg kell tartani a kapcsolatot. A külügyminiszter szerint ezzel kapcsolatban hatalmas képmutatás tapasztalható Nyugat-Európában, mert a nyugatiak bírálják az oroszokat, miközben (szó szerint) a felszín alatt a legnagyobb energetikai beruházásokat készítik elő.
Rick Perry kifejtette, hogy az oroszok fegyverként használják az energiát, Amerikának pedig az az érdeke, hogy ezt megakadályozza. Az energiaügyi miniszter példaként azt hozta fel, hogy Oroszország 2009-ben és 2014-ben elzárt a gázt Ukrajna irányába. Hozzátette, az oroszok ezzel Közép-, és Kelet-Európa stabilitását veszélyeztetik.
Perry elmondta, az USA tiszteletben tartja a Paks 2-vel kapcsolatos magyar döntést, amelyhez egyébként Amerikából kapjuk a turbinákat, viszont ők is szeretnének ajánlani valamit a diverzitás érdekében. Kifejtette, az Egyesült Államok jelentős kutatásokat végez ezen a téren, és ezen túl is sok olyan technológiát fejleszt, amelynek segítségével a világ vezető olaj- és gázkitermelője lehet, segítve Közép- és Kelet-Európa országait is.
Rick Perry közölte, hogy Washington ellenzi az orosz gázvezeték építését Közép-Európa felé, és azt szeretné, ha Magyarország nem csatlakozna ahhoz.
Oroszország fegyverként használja az energiahordozókat, az orosz függőség enyhítése ezért biztonsági kérdés is
– hangsúlyozta.
Amerika egy partner, akire mindig számítani lehet
– üzente Rick Perry a magyaroknak.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS