A Könyves Magazin interjúsorozatában szerzőket faggat olvasási szokásairól. A sorozat keretében a baloldali tüntetésekről is ismert Tóth Krisztinát, az Akvárium, a Pixel és a Fehér farkas szerzőjét arról is kérdezték, mit gondol a kötelező olvasmányokról. Egészen döbbenetes nyilatkozatot tett, úgy vélekedett, Jókai Mór “Aranyember” című művét mindenképp le kellene venni erről a listáról. Észbontó kijelentését arra alapozta, hogy neki nem tetszenek az egyik legolvasottabb magyar író nőalakjai.
Tóth Krisztina szélsőséges feminista nézeteiről tett tanúbizonyosságot a Könyves Magazinnak adott interjújában, mikor a kötelező olvasmányokról faggatták. A baloldali költő egyszerűen levenné a kötelező olvasmányok listájáról az „Aranyembert”, mert neki személy szerint nem tetszenek Jókai női karakterei.
Mert mit tudunk meg róluk? Tímea nem szereti a férjét, de engedelmesen szolgálja. Rendben tartja a házat és viszi a férfi üzleti ügyeit, ha távol van. Soha nincs egy rossz szava sem. Noémi szerelmes, de osztozik a férfin. Tímár Mihály néha megjelenik a szigeten, aztán elmegy. Noémi sose kérdez, csak örül. Nem lázadozik hanem csinosan várja Tímárt, amikor az éppen ráér. Hasonló problémám van az alsósoknak ajánlott Bárány Boldizsárral. Felsorolom Borbála tulajdonságait: szerény, halk szavú, szorgos. Mindig melegen teszi a levest az ura elé. Rendben tartja a házat, és amint van egy kis ideje, rohan a fodrászműhelybe. Sose ül le. Aranykezű, azaz mindig jókat főz. Bertalan, az apa, ezzel szemben zord, kevés szavú. Amikor Boldizsár elcsavarog, komoran lecsatolja a nadrágszíját. Lili lányom szerencsére nem értette, miért csatolja le: azt hitte, csak azért, mert nagyon teleette magát. Rémes…
– sorolta a neki nem tetsző női ábrázolásokat, majd megjegyezte, hogy szerinte a gyerekeink az iskolában olvasott művekből építik fel, milyenek is a nemi szerepek és erre nem tartja alkalmasnak az egyik legnépszerűbb magyar alkotó művét. Még jó, hogy jelenleg nem Tóth Krisztinák állítják össze a tantervet.
Forrás: konyvesmagazin.hu ; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS