Nagyon szívesen fogadunk bármilyen segítséget, de az uniós országokkal riválisok vagyunk a védőeszközök beszerzése ügyében. A beszerzésekért óriási küzdelem megy – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ATV Egyenes beszéd című műsorában.
A járvány után meg kell vitatni azt a kérdést, hogy fenntartható-e az az állapot, hogy stratégiai iparágakban egyáltalán nincs gyártási kapacitás Európában
– hangsúlyozta a miniszter.
Magyarországnak 150 millió maszkra van szerződése, ebből 62 millió már megérkezett az országba. Ezen felül 47 millió védőeszközre van szerződés, ebből 22 millió jött be. 15000 lélegeztetőgépre és 3,5 millió tesztre van szerződésünk. Ebben a rendelési mennyiségben van egy jókora tartalék. Az a cél, hogy a járvány legrosszabb pontján 8000 lélegeztetőgép álljon rendelkezésre. Azt kell elkerülni, ami sajnos Olaszországban előfordult, hogy dönteni kellett arról, kit raknak a gépre
– magyarázta Szijjártó Péter. A magyar kormány által más országokba eljuttatott segítség kapcsán a külgazdasági és külügyminiszter kifejtette, hogy természetes, hogy a határon túli magyaroknak adunk segítséget, ráadásul a Kínából beérkezett 62 millió maszknak és a saját gyártási kapacitásunknak köszönhetően van fölöslegünk. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy mi is kaptunk segítséget más országoktól: a türk tanács 4 országától kaptunk segítséget, és Kínától is 400000 maszknyi adományt. A miniszter hozzátette, hogy a fővárosi és kerületi önkormányzatoknak is segítettek elhozni Kínából az általuk megrendelt felszereléseket.
A magyar kormányt ért brüsszeli támadások kapcsán Szijjártó Péter azt a kérdést tette fel, hogy azoknak az uniós vezetőknek és diplomatáknak, akik a magyar koronavírus-törvénnyel foglalkoznak, „hány órájuk van egy nap?”, hogy ennyit tudnak egy másik uniós tagország belügyeivel foglalkozni.
Forrás: atv.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS