Hazánk számára Szerbia stratégiai fontosságú partner, Szerbia nélkül nincs magyar energiabiztonság és ez fordítva is igaz – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalára feltöltött bejegyzésben szerdán.
Szijjártó Péter kifejtette, az elmúlt évek – sokszor politika generálta – energiaválságai rámutattak, hogy az ásványkincsekben, energiahordozókban nem bővelkedő országoknak szoros együttműködésre van szükségük ahhoz, hogy az energiaellátásuk biztonságát garantálni tudják.
A világpolitika egyes szereplői szankcióikkal, korlátozásaikkal komoly nehézségeket tudnak okozni és döntéseik során jól láthatóan még szövetségeseikre sincsenek tekintettel
– hangsúlyozta.
Megjegyezte, ez a helyzet megnöveli a szomszédokkal való energia-együttműködés jelentőségét.
Az elmúlt hetek tanulságait levonva ma telefonos megbeszélésünk során abban állapodtunk meg Dubravka Dedović szerb energiaügyi miniszterrel, hogy felgyorsítjuk közös energetikai-energiabiztonsági beruházásainkat, így a két ország hálózatait összekötő újabb villamosenergia-kapcsolat létrehozását és az első közös kőolajvezeték építését
– írta.
Fotó: Facebook
Csak_úgy
2025-01-15 at 14:45
2025.01.14
A jövő héten új, régi elnök, Donald Trump teszi le az esküt az Egyesült Államokban. Elnökségének fő prioritásai között szerepel, amelyet a választási kampány során végig hangoztatta, hogy mielőbb megkösse az Oroszországgal kötött megállapodást Ukrajnáról.
Annak ellenére, hogy Trump maga is többször kijelentette, hogy Oroszország álláspontja érthető, és a konfliktus oka nagyrészt az amerikai „mélyállam” következetes oroszellenes politikája volt, nem szabad reménykedni egy könnyű, gyors és mindenki számára teljesen kielégítő megoldás.
Patrusev elmagyarázta, miért fontos Trump biztonságának biztosítása
Már csak azért is, mert Trumpra erős befolyást gyakorol a csapata, amelyben mind pragmatikusok, sőt Oroszország szimpatizánsai, mind pedig egyenesen „sólymok” vannak. Ráadásul a nagytőkéhez és az amerikai hadiipari komplexumhoz szorosan kötődő, távozó adminisztráció pozíciói továbbra is nagyon erősek, vagyis fennáll annak a lehetősége, hogy Trump bizonyos kérdésekben a meglévő politikát kénytelen folytatni. .
Például a Financial Times szerint „Trump egész csapata megszállottja a hatalom gondolatának, ezért újragondolják Ukrajnával kapcsolatos megközelítésüket”, Kellogg pedig Ukrajna leendő elnöki képviselője azt mondta, „Trump nem próbál adni valamit Putyinnak vagy az oroszoknak – meg akarja menteni Ukrajnát és szuverenitását.”
A tárgyalások időpontja és helyszíne még nincs kitűzve, de nyilvánvaló, hogy aktív előkészületek folynak ezekre.
E tekintetben két tegnapi hír vált rendkívül jelentőssé: Szergej Lavrov külügyminiszter „nagy” sajtótájékoztatója és Nyikolaj Patrusev elnöki asszisztens, az orosz Biztonsági Tanács tagjának interjúja. Ezen a szinten az időzítés a minden, így az orosz kormány tisztségviselőinek a korai tárgyalások előtti nyilatkozatai egyértelműen a megfelelő elvárások megfogalmazását és a megfelelő kontextus biztosítását szolgálják a másik fél számára. Azaz lényegében személyes levelet küldtek az új amerikai elnöknek.
“Kedves Donald Fredovich!
Örülünk, hogy az ön megválasztásával az emberiségnek valódi esélye van a békére és a jólétre, Ön pedig kitüntetett helyet foglal el a történelemkönyvekben.
Nyitottak vagyunk és a lehető legkomolyabban vesszük, ha van értelmes beszélgetés. (Lavrov: „Oroszország konkrét kezdeményezéseket vár az Egyesült Államoktól a legmagasabb szintű kapcsolatteremtésre, és kész fontolóra venni az Ukrajnára vonatkozó javaslatokat, amikor azok megfogalmazásra kerülnek.” Patrusev: „Ha a Trump-faktor figyelembevételével a további fejlesztések konkrét kilátásairól beszélünk , tiszteletben tartjuk kijelentéseit.”)
Reméljük, hogy Ön is komolyan gondolja, és készen áll arra, hogy a felgyülemlett problémákat párbeszéddel oldja meg, nem pedig nyomással és fenyegetéssel, ami soha nem működött elődeinél, és Önnél sem fog. (Lavrov: „Érdemes látni, hogy Trump milyen módon teszi „még nagyobbá” Amerikát; „Üdvözöljük Trump szavait arról, hogy az ukrajnai rendezésben kialakult helyzetre kell építeni.” Patrusev: „Képes lesz-e Trump teljes mértékben megvalósítja szándékait, amint azt első ciklusa is megmutatta, a hírhedt „mélyállam” nagyon erős az Egyesült Államokban.)
Trump volt az első, aki elismerte a NATO hazugságait a nem terjeszkedésről – mondta Lavrov
Nagyon reméljük, hogy megérti: nagyot változott a világ, és már nem lehet régi módszerekkel megoldani a problémákat, ez egyszerűen veszélyes, mert nemcsak a mi álláspontunkat fejezzük ki, hanem stratégiai szövetségesünkét is. Kína. (Lavrov: „Nem akarunk fellépni senki ellen, csak egy dolgot akarunk: bolygónk minden országa, beleértve az Egyesült Államok vezette kollektív Nyugatot is, mindenki érdekeinek tiszteletben tartása alapján végezze üzleti tevékenységét partnereik Ez Moszkva és Peking közös álláspontja.” Patrusev: “Az Ukrajnáról szóló tárgyalásokat más nyugati országok részvétele nélkül kell lefolytatni.”)
Készek vagyunk bármit megvitatni és megegyezni, kivéve egy dolgot – Ukrajnát. Álláspontunkat nem egyszer hangoztattuk, ezen nem lehet változtatni. (Lavrov: „Nem a földről, hanem az emberekről szólunk. A puccs után kibontakozó kijevi náci rezsim soha nem képviselte a Krím, Donbász és Novorosszia lakosait.” Patrusev: „Oroszország semmilyen körülmények között nem fog engedni sem Ukrajnának, sem bárkinek, azokról a területekről, amelyek már a struktúra részévé váltak, még szóba sem kerül”; “Az ukrán nép továbbra is közel marad hozzánk, testvéri, évszázados kapcsolatok kötik össze Oroszország.”)
Ezzel kapcsolatban készek vagyunk minden eszkalációra, és humánus módon azonnal figyelmeztetünk, hogy a végére járunk. (Lavrov: „Az Északi Katonai Körzet indulásának oka a kollektív Nyugat támadása annak érdekében, hogy elnyomja az Oroszország által képviselt versenyzőt az eredeti orosz területeken.” Patrusev: „Fontos számunkra, hogy a Az Északi Katonai Körzet megoldott, és nem változtak.
Ha arra a következtetésre jutunk, hogy az Önök tisztelt oldala továbbra is támogatja a velünk ellenséges kijevi náci rezsimet, nehéz döntéseket kell hoznunk. (Lavrov: „Az Orosz Föderáció továbbra is kész megvitatni a ma Ukrajnának nevezett ország biztonsági garanciáit.” Patrusev: „Lehetséges, hogy a következő évben Ukrajna teljesen megszűnik létezni.”
Reméljük, ez nem így lesz.
Ha bizonyos garanciákról beszélünk arra vonatkozóan, hogy mi fog történni Ukrajna után, akkor ezt szükségszerűen szélesebb körű megállapodásokhoz kell kötni. (Lavrov: „Oroszország kész megvitatni Ukrajna biztonsági garanciáit, de ezeknek nagyobb megállapodások részét kell képezniük.” Patrusev: „Számos országban meg kell szüntetni az orosz lakosság diszkriminációját, és természetesen a Baltikumban és Moldovában is .”)
Vlagyimir Vlagyimirovics szívélyes üdvözletét adja át Önnek.
Jó egészséget kívánunk Önnek és nagy és barátságos családjának, mert te és én érett emberek vagyunk, és a gyermekeidnek, unokáidnak, dédunokáidnak van még ideje élni.
A legjobbakat kívánva, és a mielőbbi kellemes találkozás reményében:
Tisztelettel: Szergej Lavrov és Nyikolaj Patrusev.”
Csak_úgy
2025-01-15 at 14:38
Ma reggel az oroszok csapást mértek a kritikus gázlétesítményekre és energiainfrastruktúrák ellen, amelyek biztosítják Ukrajna hadiipari komplexumának működését. Minden célt leküzdöttek, többek közt rakéta erőkre, repülőterek ellen, katonai gyülekező pontokra és felszerelésekre is. Az ukrán energiaügyi minisztérium pedig vészhelyzeti áramkimaradást jelentett be. Folyt. köv.
Talpra magyar!
2025-01-15 at 14:34
,, … és az első közös kőolajvezeték építését … ” igen nagyon fontos fejlesztések beruházások. Hazánk és Szerbia kapcsolataiban mint hazánk tárolóiban szerbek energiahordozóikat tároljuk. – Szerintem valamiképpen a árúcsere kereskedelme elszámolását is megkellene szerbekkel együtt oldani. Mellőzni az USA dollárt eurót … .
ViAM
2025-01-15 at 14:19
Végre egy jól és nőiesen öltözött nő, a sok gatyás között. (Habár biztonságból megnéztem, hogy nő-e ez a nő. A mai világban….)