A szíriai kormány eltörölte az Európai Unió diplomatái és tisztségviselői számára a többszöri belépést lehetővé tevő vízumot, megnehezítve az uniós segélyek eljuttatását a szíriai polgárháború áldozatainak – közölte kedden a Reuters brit hírügynökség három EU-s diplomatára hivatkozva.
A szíriai háború 2011-es kitörését követően az EU a libanoni fővárost, Bejrútot használta diplomáciai bázisának, miután a legtöbb uniós ország bezárta damaszkuszi nagykövetségét, így tiltakozva Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányának az ellenzékkel szembeni fellépése ellen. Az EU képviselői mindeddig különleges vízumot igényelhettek, amellyel Bejrút és Damaszkusz között utazhattak. Ezt a vízumtípust a szíriai kormány magyarázat nélkül, január elejétől eltörölte. Ez azt jelenti, hogy az uniós tisztségviselőknek ezentúl minden alkalommal egyszeri belépésre jogosító vízumért kell folyamodniuk. A Reutersnek nyilatkozó egyik diplomata azt mondta, hogy az Aszad-rezsim ezzel akarhatja arra kényszeríteni az EU-t, hogy nyissa újra követségeit Damaszkuszban. A diplomaták egyaránt arra az álláspontra helyezkedtek, hogy mivel a polgárháború Aszad számára kedvezően alakul, így a szíriai elnök jó tárgyalási pozícióban érzi magát.
Az EU 2011-ben léptetett életbe gazdasági büntetőintézkedéseket Szíriával szemben, a szankciók – köztük olajembargó, bizonyos fajta befektetések tilalma – pedig azóta is hatályban vannak. A jogi és természetes személyekkel szembeni szankciós listát pedig hétfőn bővítette az EU. Az unió közlése szerint a szankciók mindaddig hatályban maradnak, amíg meg nem indul a konfliktus rendezését célzó politikai átmenet az ENSZ égisze alatt. Az Európai Bizottság szóvivője nem közölte, hogy milyen hatással lesz e vízumtípus eltörlése az EU humanitárius tevékenységére Szíriában, de leszögezte: az unió mindent megtesz annak érdekébe, hogy a lehető legalacsonyabb szintre szorítsa le a kedvezőtlen következményeket. Az EU csaknem 800 millió eurót (több, mint 254 milliárd forintot) költött élelmiszerre, gyógyszerre és szállásra a rászorulók számára Szíriában.
Megfigyelők szerint az Arab Liga eközben egyre jobban hajlik arra, hogy visszaállítsa Szíria 2011-ben felfüggesztett tagságát. Ahmed Abul Geit, a szervezet egyiptomi főtitkára a múlt héten közölte: a térség országai közül egyre többen mutatnak hajlandóságot, hogy megbékéljenek Damaszkusszal. Ezt látszik alátámasztani az, hogy az Egyesült Arab Emírségek tavaly decemberben mintegy hét év után újra megnyitja nagykövetségét Damaszkuszban. Hasonló szándékról tett bejelentést nem sokkal később Bahrein is. December közepén – 2011 óta első arab államfőként – Szíriába látogatott Omar el-Besir szudáni elnök, aki találkozott Bassár el-Aszaddal.
A szíriai válság 2011 márciusában kormányellenes tüntetésekkel kezdődött, a konfliktus azonban sokszereplős polgárháborúvá fajult, amely az elmúlt hat és fél évben százezrek életét követelte, és milliókat tett földönfutóvá.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS