Garantálja a magyar kisebbség védelmét, és a következő időszakban igyekszik meghálálni a belé vetett bizalmat – közölte Zuzana Čaputová, nemrégiben megválasztott szlovák államfő Gombaszögön. Mint kiemelte, semmi kivetnivalót nem talál a kettős állampolgárságban, ugyanakkor történelmileg is fontosnak nevezte a magyar képviseletet a szlovák parlamentben.
Igyekszik meghálálni a magyar kisebbség belé vetett bizalmát, és felvállalja a magyar problémák képviseletét – ezt ígérte a Gombaszögi Nyári Táborban tett látogatása alkalmával Zuzana Čaputová szlovák államfő. Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: semmi kivetnivalót nem talál a kettős állampolgárságban. Elmondta: az asszimiláció, a kétnyelvűség és a kettős állampolgárság kérdésében látja legfontosabb közvetítőszerepét.
Vastaps fogadta Čaputovát
Vastapssal fogadták a Gombaszögi Nyári Tábor résztvevői Zuzana Čaputová, nemrégiben megválasztott szlovák államfőt keddi látogatása alkalmával. Mint arról korábban beszámoltunk, a magyarországi látogatása során számtalan kritika érte Čaputovát a liberális demokrácia túlzott képviselete miatt Brüsszel javára, és esetlegesen a Visegrádi Négyek kárára. Az államfő beiktatását követően a kötelező diplomáciai látogatásokat teljesíti, ezért konkrét intézkedések, állásfoglalások alapján egyelőre nagy biztonsággal nem megítélhető jövőbeni működése. Mindettől függően a szabadegyetem döntően magyarnyelvű látogatói láthatóan nagy bizalommal tekintenek Čaputová jövőbeni tevékenysége felé, ezt pedig az államfő több fontos ígérettel hálálta meg. A jövő majd természetesen eldönti, nem üres ígérgetésekről volt-e szó.
Ami a nyelvhasználat kérdésénél is fontosabb…
A szlovák államfő elöljáróban arról beszélt, hogy véleménye szerint az 1990-es évektől a politika használta ki a magyar ütőkártyát, az alapvetően békés szlovák-magyar együttélés dacára. Hozzátette: jogászként különösen érzékeny a kisebbségek elleni gyűlölet minden megnyilvánulására, államfőként pedig feladatának tekinti a kiegyensúlyozottság és az igazságosság érvényre jutását, valamint a problémák feltárását. Čaputová kiemelte: igyekszik meghálálni azt a bizalmat, amelyet a magyar közösség belé helyezett. Hozzátette: államfőként nincs beleszólása a törvényalkotás konkrét folyamatába, ellenben szívesen felvállalja a figyelem felhívását a kisebbségi problémákra. Kérdésre válaszolva elmondta: a Gombaszögi Nyári Táboron való részvétele csupán az első lépés; államfői munkája során az asszimiláció, a kettős állampolgárság, a kétnyelvűség és az oktatási jogok kérdését tekinti kiemelt prioritásnak. Elmondta, hogy magyar tanácsadóival egyelőre személyes találkozókon vannak túl; arra számít, hogy a szakmai alapokat biztosítják a számára, emellett szembesíteni fogják a mindennapi élet kisebbségi realitásával. A magyarság lélekszámának csökkenésével kapcsolatos kérdésre válaszolva elmondta: véleménye szerint különbséget kell tenni az integráció és az asszimiláció között. Hozzátette: a régiók közötti különbségek, egyes déli régiók elmaradása egy fontos tényező a kisebbségek fogyásában; ezt beruházások ösztönzésével lehet ellensúlyozni. Hozzátette: a kisebbségek fogyását fontosabb problémának tartja akár a nyelvhasználat kérdésénél is.
Garantálja a kisebbségek védelmét
Čaputová arról is beszélt, hogy a magyarság hagyományosan képviselteti magát a szlovák parlamentben: a magyar képviselők minden fontosabb döntésénél jelen voltak. Úgy vélte, a bonyolult politikai helyzet ellenére történelmileg fontos a magyarság képviseletének fennmaradása, hiszen legautentikusabban a magyar politikusok képviselhetik közösségük véleményét. Államfőként ugyanakkor hangsúlyozta: minden olyan törvényt meg fog vétózni, amely megrövídítené a kisebbségek jogait, egyúttal garantálja, hogy a kisebbségek védelmezője lesz.
Ki a szlovák?
A szlovák államfő kérdésre reagálva pozitívan nyilatkozott a kétnyelvűsítés kérdésében; fontosnak nevezte, hogy a nyelvhasználat ezen a szinten is megjelenhessen a megfelelő alkotmányos ellenőrzést követően. A szlovák alkotmány megváltoztatásával kapcsolatban – amely szerint a szlovák nemzetet a szlovákok alkotják – elfogadhatónak nevezte a szlovák szó szlovák állampolgárra való változtatását, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy ilyen alkotmányossági kérdés megnyitása érzékeny téma, és számtalan más alkotmányos problémával együtt kellene tárgyalni. Úgy vélte, különösen ebben a kérdésben nem volna szabad, hogy a politika vegye át a kezdeményezést a szakmai szempontok helyett, ugyanakkor kiemelte: szívesen vesz részt a közvetítő szerepben. Čaputová szintén pozitívan nyilatkozott a kisebbségi önkormányzatok létesítéséről is, amennyiben garantálható az átláthatóság, és hogy a forrásokat valóban a kisebbségekre is költik el.
Szlovákiában is probléma az elvándorlás
Az államfő általánosságban beszélt a fiatalok elvándorlásának problémájáról is, amely véleménye szerint szorosan összekapcsolódik az öregek elmagányosodásával. Hangsúlyozta: a szociális ellátórendszer fejlesztése mellett különösen az elmaradott régiókban lenne fontos a gazdaság élénkítése; a megfelelő munkahelyek biztosításával az elvándorlást visszafordíthatónak nevezte. Elmondta, hogy a párbeszéd folytatásaképpen jövőre is szívesen ellátogat Gombaszögre, és hozzátette: a köszönömön kívül igyekszik majd tovább bővíteni magyar szókincsét.
Forrás: PestiSrácok.hu; Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS