Iráni tisztségviselők bírálták hétfőn, hogy Oroszország új követelésével “megzavarja” az iráni atomprogramról szóló nemzetközi tárgyalásokat, pedig annak nem szabad hatással lennie rájuk – jelentette a Tasnim félhivatalos iráni hírügynökség. Moszkva új igénye előtt minden fél úgy ítélte meg, hogy a hónapok óta tartó tárgyalások már csak egy lépésre vannak a sikertől.
Oroszország szombaton közölte, hogy az ukrajnai háború miatt rá kivetett nyugati büntetőintézkedések megakasztották az iráni atomprogramról szóló megállapodás (JCPOA) felélesztésére irányuló bécsi tárgyalásokat, és figyelmeztette a megállapodásban részes nyugati hatalmakat, hogy a biztonságról folytatott egyeztetéseken az orosz nemzeti érdekeket is figyelembe kell venni, az Oroszország elleni szankciók nem árthatnak az orosz-iráni kereskedelmi, befektetési és katonai-műszaki együttműködésnek. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter erről írásbeli garanciát követelt az Egyesült Államoktól legalább külügyminiszteri szinten. Az új megállapodás megkötésének késleltetésével, ezáltal Irán olajpiaci hozzáférésének késleltetésével Oroszország azt akarja elérni, hogy nőjön a kőolaj ára, ezáltal saját energiaipari bevétele – írta a Tasnim, de nem közölte, hogy ezt a megállapítást kitől idézi. Az iráni külügyminisztérium szóvivője kijelentette: az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen bevezetett büntetőintézkedések nem lehetnek hatással a tárgyalásokra.
Ali Samhani, az iráni Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanács vezetője pedig azt írta a Twitteren: az iráni tárgyalóküldöttség most elemzi az új orosz követelést, és a helyzet gyors megoldása érdekében “kreatív” kezdeményezésekkel akar előállni. Később szintén a teheráni külügyminisztérium szóvivője teheráni sajtótájékoztatóján azt mondta: ha az új iráni kezdeményezések közül Washington valamelyiket elfogadja, akkor nem kerül távolabb a megállapodás. Teherán azonban közben “diplomáciai csatornákon” várja az orosz követelés kifejtését – tette hozzá a szóvivő. Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap azt mondta: az Oroszország elleni szankcióknak semmi közük az iráni atomalkuhoz. A Reuters szerint azóta, hogy a konzervatív Ebrahim Raiszi az iráni elnök, Teherán intenzívebb kapcsolatokat akar kiépíteni Moszkvával, és utóbbi ezt látja veszélyben a szankcióktól. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bécsi székhelyén tavaly áprilisban kezdődtek meg az iráni atomprogramról szóló 2015-ös hathatalmi megállapodás megmentését célzó tárgyalások. Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia), valamint Németország 2015-ben abban állapodott meg, hogy Irán nukleáris tevékenységének korlátozása fejében fokozatosan enyhítik, feloldják a Teherán ellen bevezetett büntetőintézkedéseket. Az Egyesült Államok 2018-ban kilépett a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Erre válaszul Irán is felhagyott azzal, hogy tartsa magát az atomalkuban rögzített kötelezettségeihez.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Iráni elnöki hivatal
Facebook
Twitter
YouTube
RSS