Több mint 800 tejtermelő vonult pénteken a balatonfüredi Ipoly Szálló elé, mely egyben talán a legnagyobb tej és tejtermék importőr, a Food & Drinks Kft. fióktelepe is egyben. A gazdák azt nehezményezik, hogy a hazai piacot elárasztó külföldi tej és tejtermékek miatt mára teljesen ellehetetlenültek. Tisztességes felvásárlási árakat követelnek, valamint azt, hogy az üzletek ne árusítsák a dömpingáron behozott import tejet. További megmozdulásokat is kilátásba helyeztek, amennyiben a kiskereskedelmi láncok és a hatóságok nem állnak melléjük és nem védik meg a magyar tejipart a szerintük tisztességtelen importőr nagykereskedelmi vállalatokkal szemben.
Az Ipoly Szállót, továbbá az Anna Grand Hotelt is birtokló Lengyel család érdekeltségébe tartozó, évi több milliárd forint nettó árbevételt produkáló vállalkozás évente 100 millió liter, vagyis napi 20 kamion tejet importál főleg Szlovákiából. Az általuk behozott szlovák tej, miután áthozták a határon és a hazai boltokba kerül, 50 forinttal olcsóbb mint Szlovákiában. “Matematikailag sehogy sem jön ki ez a művelet” – hangzott el a demonstráción. A tüntetők úgy fogalmaztak: nem mondják ki azt, hogy a Food & Drinks és a hozzá hasonló cégek áfát csalnának, de a ténykedésük szerintük több mint gyanús, amivel ráadásul óriási károkat okoznak a magyar tejiparnak és Magyarországnak.
Öt-hat ilyen importőr cég van az országban, akik miatt évente 800 millió liter hazai, minőségi nyers tej hagyja el az országot. Ha ez a mennyiségű nyers tej itthon maradna, itt tudnák a gazdák értékesíteni, tisztességes áron, az tízezres nagyságrendű munkahelyet teremtene a magyar embereknek – hangsúlyozták a szónokok.
Egy hónapos ultimátum
A demonstráció főszervezője, Szionyákovics Pál, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnökségi tagja emlékeztetett, januárban csak annyit kértek, hogy méltányos áron, legalább 85 forintos literenkénti áron vásárolják fel a hazai termelőktől a nyers tejet. Azóta a felvásárlási ár tovább csökkent, most már csak 60 forint körül van, miközben 100 forint alatt képtelenség tejet előállítani.
Üzenjük a kiskereskedelmi láncoknak, hogy amennyiben nem szüntetik be a dömping áron behozott import tejtermékek értékesítését 1 hónapon belül, úgy ellenük fogunk demonstrálni. Ott fogunk demonstrálni, ahol azt érezzük, hogy nem a mi ügyünket, a magyar gazdák és a magyar tej ügyét szolgálják. A kormánynak is van dolga: ezek a tejek gyanús körülmények között jönnek be az országba. Miért nem teszik a hatóságok a dolgukat? Miért nem lehet az áfacsalásokat kinyomozni? Esetleg bizonyos körök el tudják intézni, hogy ellenük ne nyomozzanak? – sorolta aggályait Szinyákovics.
Mint mondta, tűrhetetlen, hogy a környező országokban magasabb felvásárlási ár mellett előállított tej és tejtermékek 50-70 forinttal olcsóbbak legyenek mire ideérnek, mint a saját hazájukban. A megmozduláson több termelő is felszólalt. Bakos Gábor Somogy megyei tehenészete a legnagyobb az országban, az egyik legnagyobb Európában. Összesen 3000 állatot tart, és 140 embernek adnak munkát. Bakos szerint most kell kimondani, hogy „elég volt”, összefogni és kezükbe kell venni a sorsukat.
A minimálisra csökkentettük a kiadásainkat, így sem állítható elő tej 99-100 forintos literenkénti ár alatt. Ezért a tejért aztán 60-65 forintot kapunk literenként. Nincs az az ágazat, ami kibírna hosszútávon 30-40 százalékos veszteséget, állami támogatás, segítség mellett sem. Ez nem csak a magyar tejiparról, hanem emberekről, családokról szól. Aki ezt ma Magyarországon nem veszi észre, annak nyissuk ki a szemét, vagy ha nem akarja kinyitni, hát nyomjuk ki a szemét, hogy lássa: van élet a magyar vidéken. És mi vidéki emberek, itt akarunk élni, boldogulni. Én még akarok Magyarországon tejet termelni. Ha pár év múlva küldök Amerikából egy képeslapot, akkor nem sikerült elérnünk a célunkat, amiért ma itt vagyunk. De én a gyerekeimnek azt akarom mondani egy nap, hogy apátok kiállt! – fogalmazott Bakos Gábor.
A hivatalok persze a kicsikkel packáznak
Maszlik Zoltán egy Nógrád megyei kis családi gazdaságából érkezett. Ők új utakat kerestek. Saját maguk értékesítik a környező falvakban az általuk megtermelt tejet. Egy kis sajtműhelyt is kialakítottak, ahol minőségi kézműves sajtokat érlelnek. Maszlik NÉBIH ellenőrzésük történetét osztotta meg a tüntető tömeggel. Mint mondta, igazi statáriumnak érezték, amikor kiszállt hozzájuk a hivatal.
1 tonna 9-10 hónapos sajtot vittek el, mert valaki szemrevételezve azt állította, hogy az emberi fogyasztásra nem alkalmas. Nem hogy megvizsgálni, megkóstolni sem voltak hajlandóak. Egy olyan sajtról beszélünk, amivel tavaly ősszel egy versenyen egyedüliként értünk el maximális pontszámot, és amiért aranyérmet kaptunk. Így veszett pocsékba az egész családi gazdaságunk 10 hónapos munkája – idézte fel a történetet.
Hangsúlyozta, nem azzal van a baj, ha a NÉBIH ellenőriz, de tegye ezt tisztességgel, segítő szándékkal azon gazdák iránt, akik itt dolgoznak és értéket teremtenek ennek az országnak. Emlékeztetett, hogy miközben az ő minőségi sajtját emberi fogyasztásra alkalmatlannak találták, addig a negyedosztályú és osztályon kívüli külföldi sajtok sorakoznak a magyar üzletek polcain.
Sajt, ami nem romlik meg
Hegedűs Imre a Bicskei Mezőgazdasági Zrt-ből érkezett a megmozdulásra. Mint mondta, demonstrációjuk szándékos provokáció a NÉBIH felé.
Azt üzenem nekik, hogy szálljanak ki ehhez a céghez itt mögöttem, nézzék csak meg az ő készleteiket, de ne csak a mait, hanem az elmúlt évekre visszamenőleg, ahogy nálunk szokták. Nézzék csak meg, hogy nyomon követhető-e az az évi 100 millió liter tej, amit ezek behoznak az országunkba – fogalmazott.
Felidézte, még a 700 forintos piros fóliás német sajt történetét, ami egyszerűen nem romlik meg. Mint mondta, két hónapig hordta a csomagtartójában, de az még csak megromlani se tud, mert a penész se mászik rá… A demonstráción a szószólók mellett bárki lehetőséget kapott, aki szólni akart a tömeghez, majd a tüntetők az Ipoly Szálló elől közösen átvonultak az Anna Grand Hotel elé, mely a Lengyel család másik négycsillagos, igazi luxusszállodája.
A fotók a szerző felvételei
Facebook
Twitter
YouTube
RSS