Gyakorlatilag állati eredetű, veszélyes hulladékkal árasztja el egy román húsüzem a Szamost a folyó romániai oldalán – derült ki a GreenPeace nemrégiben nyilvánosságra hozott, hivatalos mérései alapján. A zöld szervezet azért járt maga a Szamos, és rajta keresztül a Tisza szennyezésének problémája után, mivel a megyei közgyűlés csak a turizmus miatt aggódik, a probléma diplomáciai megoldásának viszont csak az előkészítése zajlik. Az illetékes magyar állami szervek pedig nem tudnak semmilyen szennyezésről.
Mint korábbi cikkünkben megírtuk, a kormányhivatalok alá sorolt vízügyi- és környezetvédelmi felügyelőségnek nem tűnt fel, hogy egy romániai húsüzem jóvoltából hosszabb ideje nagy mennyiségű állati maradvány, rothadó csirkeaprólék és fekália úszik a Szamos és a Felső-Tisza magyar szakaszán, holott erről az egész média beszámolt, de a PestiSrácok.hu munkatársának helyi kajak-kenu túravezetők is megerősítették, hogy elviselhetetlen a helyzet. Míg az illetékes állami szervek azzal védekeznek, hozzájuk semmilyen bejelentés nem érkezett a Szamos bűzlő szennyezésével kapcsolatban, a GreenPeace a tettek mezejére lépett, és mintát vett a román oldalon a vízbe ömlő, állati maradványokat tartalmazó szennyvízből. A hatóságok tétlenségére nem magyarázat, hogy határfolyóról van szó, hiszen úgy tűnik, a román vízügyi szakértők értesítésére hiába várnak, a szennyezéssel viszont hónapok óta foglalkozik a közvélemény.
Gyakorlatilag veszélyes hulladék ömlik a Szamosba
A GreenPeace közleményében arról ír, magyar, román és szlovák munkatársaikkal június elején Szatmár megyében, Vetés (Vetiș) településnél vizsgálták meg a Szamos szennyezettségét. Méréseik kimutatták, hogy a magyar határtól pár kilométerre található Unicarm húsüzemnél súlyosan fertőző szennyezés ömlik a folyóba. A környezetvédő szervezet vízmintákat vett a húsüzemnél a Szamosba közvetlenül beömlő szennyvízből, a folyó román szakaszán a szennyvízbefolyás alatt és felett körülbelül kétszáz méterrel, valamint a Szamos magyar szakaszán, 4-5 kilométerrel a szennyezés alatt. Tapasztalataik szerint a befolyás alatt a folyó fősodrában jól látható a lefolyó szennyezés. Mivel a Greenpeace a keveredett vízminőséget vizsgálat, így a fősodor mellett, a lassabb folyásból vett mintákat. A mintákat hűtve szállították magyarországi akkreditált laboratóriumba, ahol biológiai és kémiai vizsgálatok elvégzését kérték. Mint írják a vizsgálati eredmények alátámasztják, hogy szennyezés jut a Szamosba. Míg a befolyás feletti vízminta vízminősége kiváló a vizsgált kémiai és biológiai paraméterek tekintetében, addig a Szamosba befolyó szennyezésből vett minta súlyos értékeket mutatott:
az állati hulladékkal, fekáliával szennyezett tisztítatlan szennyvíznek nagyon jelentős volt a bakteriológiai és kémiai szennyezettsége. A fertőzéseket okozó E. coli száma több nagyságrenddel meghaladta az elfogadható értéket, így megállapítható, hogy a folyóba ömlő szennyezés gyakorlatilag fertőző veszélyes hulladéknak minősül.
A román hatóságok csak ígérgetnek
Mint közleményükben írják, a befolyás alatt pár száz méterrel nőtt a Szamos bakteriális, biológiai szennyezettsége. A bakteriális telepszám a normálisnak tekinthető, milliliterenként száz körüli értékről 3000 feletti értékre ugrott.
A folyón leúszó rothadó szennyezés még a pár kilométerrel lejjebbi magyar oldalon, Csengernél is jól látszott. A folyás mellől vett mintákban még itt is magasabb volt a víz kémiai oxigénigénye, ami a vízben lévő szerves anyagokra utal
– fogalmaznak.
Mint Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője nyilatkozta, „elfogadhatatlan, hogy a botrány kirobbanása után több héttel, a román hatóságok ígéretei ellenére, még mindig nem szűnt meg a folyó szennyezése. A fertőző szerves hulladék továbbra is tisztítatlanul ömlik a Szamosba, ami nem sokkal később a Tiszába jut”. A környezetvédő szervezet az eredményekről értesíti a magyar és a román hatóságokat, és azt várja a hivatalos szervektől, hogy haladéktalanul intézkedjenek, és vessenek véget a Szamos szennyezésének.
Az állami szervek semmiről nem tudnak
A Szamos, és rajta keresztül a Tisza szennyezéséről nemrégiben az Együtt politikusa hozott nyilvánosságra videót, amelyen jól látszik, hogy a romániai oldalon lévő Vetés település melletti húsüzemből elviselhetetlen szagú, állati maradványokat, vért és fekáliát tartalmazó szennyvíz ömlik a Szamosba. A szóban forgó Unicarm üzemében elkövetett gazemberségekről az Átlátszó.hu is riportot írt. Pikáns, hogy a megyei közgyűlésben is napirendre került a probléma, ahol kiderült, hogy az illetékes szervek, a Hajdú-Bihar és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal, valamint a megyei hatóságok is foglalkoztak az üggyel, de jelenleg csak a diplomáciai lépések előkészítése zajlik. A közgyűlés elnöke emellett arra kérte a sajtót, hogy „helyes arányban” tájékoztassák a közvéleményt, az indokolatlan riogatásnak ugyanis a turizmus esne áldozatául, ami komoly károkat okozna a megyében.
Portálunk megkereste a két illetékes állami szervet is. Siklós Gabriella a Országos Vízügyi Főigazgatóság sajtóreferense elmondta, a problémával kapcsolatban állampolgári bejelentés nem érkezett hozzájuk, a gátőrök folyamatosan dolgoznak az említett területen, és ők sem jeleztek problémát. A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségtől azóta is hiába várjuk a választ.
Forrás: GreenPeace/FaceBook/PestiSrácok.hu; videó: GreenPeace; kezdőkép: szatmar.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS