Huszonketten meghaltak és ötvenkilencen megsebesültek, amikor robbanás történt hétfő éjjel, helyi idő szerint fél 11 körül a Manchester Arenában, Ariana Grande amerikai énekesnő koncertje után a stadion előcsarnokában – számolt be a BBC. Az áldozatok többsége tizenéves lány volt. Az Iszlám Állam magára vállalta a terrormerényélet elkövetését. Még nem tudni, van-e magyar az áldozatok vagy a sérültek között.
14:35: A brit kormányfő a válsághelyzeti tanácskozó testület, a COBRA értekezlete utáni sajtótájékoztatón elmondta: a rendőrség és a biztonsági szolgálatok meggyőződése szerint egyetlen merénylőről van szó, de folyik a vizsgálat annak kiderítésére is, hogy az elkövető egyedül vagy valamely csoport tagjaként cselekedett. Az áldozatok nemzetiségét egyelőre nem közölték. A sebesülteket ápoló intézmények nyilatkozataiból az derül ki, hogy sokan még nincsenek túl az életveszélyen, a halálos áldozatok száma növekedhet.
13:19: Őrizetbe vettek kedden egy 23 éves férfit a terrortámadással összefüggésben. A rendőrség a Twitteren azt közölte, hogy a férfit Manchester déli részén fogták el.
13:13: Nagyon hiányos volt, szinte nem is volt biztonsági ellenőrzés az arénába való belépéskor – jelentette ki Nikola Trochtová, egy fiatal cseh lány, aki hétfőn este Manchesterben részt vett a terrortámadással végződött koncerten. Mint mondta: „Nem kellett átmenni semmiféle fémdetektoros kapun. Az egyetlen, ami érdekelte őket, van-e nálunk víz”.
12:40: Theresa May brit miniszterelnök szerint a biztonsági szolgálatok tudják, hogy ki követte el a hétfő éjszakai öngyilkos merényletet Manchesterben. May egyelőre nem fedte fel az öngyilkos merénylő kilétét, mondván: a hatóságok még dolgoznak a merénylő személyazonosságának kétséget kizáró megerősítésén.
9:32: Az Iszlám Állam jelentkezett a manchesteri robbantás elkövetőjeként, a dzsihadista szervezett közösségi portálokon tette közzé az ezt ismertető videofelvételt – közölte kedden az Akbar Irak internetes portál. A hírt a TASZSZ orosz hírügynökség közölte, nyugati hírforrások egyelőre nem vették át a jelentést. A SITE amerikai hírszerzési portál szerint az Iszlám Államhoz közel álló közösségi médiában látható videón a merénylet állítólagos elkövetője beszél, de egyelőre semmilyen szervezet nem vállalta magára a támadást.
8:33: A manchesteri robbantás terrortámadás volt, és egy férfi követte el egy nála lévő pokolgéppel, ő maga is meghalt – jelentette be kedd reggel a brit rendőrség. Abban egyelőre nem biztos a rendőrség, hogy az illető egyedül hajtotta-e végre a támadást, vagy voltak segítői. A halálos áldozatok száma 22-re emelkedett a korábbi 19-ről, és a halottak között gyerekek is vannak – közölték. Egyelőre nem világos, hogy a merénylőt is a halálos áldozatok közé sorolják-e. Az éjszaka több mint 400 rendőr dolgozott a terrortámadás körülményeinek felderítésén és a helyszín biztosításán.
A feltételezett terrortámadás egy koncert után történt, amin nagyon sok fiatal vett részt, többségében lányok. A Guardian tudósítása szerint 59 embert vittek kórházba, többeket pedig a helyszínen láttak el. Az első hírek még 19 halottról szóltak. A BBC televízió Twitter-profilján azt jelentette, hogy a brit rendőrség kedd reggel Londonban kiürítette a Victoria buszpályaudvart, mert egy gyanús csomagot találtak a közelében, ezt. A buszpályaudvart és a környező utcákat lezárták. Ezt a csomagot később felrobbantották, de kiderült, nem robbanóanyag volt benne.
Ezt a rendőrség is megerősítette. A terrorelhárítás és az MI5 belbiztonsági szervezet is részt vesz a lehetséges közreműködők utáni kutatásban. A brit közmédia amerikai tisztviselőktől származó, meg nem erősített értesülései szerint öngyilkos merénylő hajthatott végre támadást. Tudósítójuk a helyszínen önkéntes mentőkkel beszélt, akik elmondták, hogy a sérülteknek repeszektől származó sérüléseik vannak. Az alábbi videón a robbantás utáni pillanatok láthatók, amikor Sokan sikoltozva menekülnek az épületből.
21 ezren lehettek a koncerten, sok gyermek és tinédzser. Sokan a városban ragadtak, nem tudnak hazajutni – írja a Guardian. Nekik a helyiek igyekeznek segíteni, sokan szállást ajánlottak, teát visznek, ingyen fuvart ajánlanak, amihez a taxisok is csatlakoztak. A lap azt írja: az egyik manchesteri kórház baleseti osztályát, ahol a sebesülteket kezelik, lezárták a rendőrök, bizonyítékok tárolására használt zacskókkal járnak ki-be a nyomozók.
Andy Holey, aki feleségéért és lányáért ment az arénához, a BBC-nek elmondta: miközben várakozott, hatalmas robbanás történt, ami tíz méterre lökte őt. Emberek hevertek a földön, ő felkelt és a családját kezdte keresni, akik végül épségben előkerültek. Holey szerint a robbanás a jegypénztár közelében történt. Emma Johnson és férje két gyermekére várt, amikor megtörtént a robbanás.
Az egész épület megrázkódott, majd tűz lobbant fel
– mondta, és ő is hozzátette, hogy a földön mindenfelé emberek feküdtek. A rendőrség körülzárta a környéket, igyekeznek az embereket minél messzebb szorítani. A BBC tudósítója szerint nagyon sok a fiatal. Mindenki igyekezett minél többet megtudni arról, hogy mi történt, és tudatni családjával, hogy épségben van.
A TMZ értesülése szerint Ariana Grande felfüggeszti turnéját, ami Lengyelországot és Németországot is érintette volna. Az énekesnő a Twitteren azt írta:
Összetörtem. A szívem mélyéből sajnálom. Nincsenek szavaim.
Nem tudni, van-e magyar áldozat
Folyamatban van az áldozatok azonosítása, így még nem tudni, van-e magyar érintettje a Manchester Arena rendezvényközpontban hétfő éjjel történt robbantásos merényletnek – mondta a külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatornán kedden. Szijjártó Péter közölte, a magyar nagykövetségen várják azok hívását, akiknek rokona, ismerőse ott volt a koncerten, és most nem tudják vele felvenni a kapcsolatot. A magyar kormány határozottan elítéli a támadást, részvétét fejezi ki az áldozatok családjának, és mielőbbi gyógyulást kíván a sérülteknek – tette hozzá.
Áder János köztársasági elnök részvétét fejezte ki II. Erzsébet brit uralkodónak. Az államfő együttérzését fejezte ki az áldozatok rokonainak is, és mielőbbi gyógyulást kívánt a sebesülteknek. Mint írta:
Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a békés emberek életét sehol se fenyegethessék a pusztítás, a terror megszállottjai. Magyarország kész kivenni részét azokból a közös erőfeszítésekből, melyek révén tovább erősíthetjük országaink és állampolgáraink biztonságát.
Orbán Viktor részvétét fejezte ki
A manchesteri terrortámadás kapcsán Orbán Viktor levélben fejezte ki részvétét Theresa May brit kormányfőnek – tájékoztatta Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden az MTI-t. A magyar miniszterelnök levelében azt írta:
Mély megrendüléssel értesültem a tegnap este Manchesterben történt, számos fiatal életet kioltó szörnyű robbantásról. Sorozatos támadások érik Európát, amelyek súlyos megrázkódtatást jelentenek mindnyájunk számára, ezért mindent meg kell tennünk a kontinens biztonságának helyreállításáért.
Hidvéghi Balázs, a Fidesz kommunikációs igazgatója közleményében együttérzését fejezte ki. Hozzátette:
Az Európát sújtó újabb terrortámadás megerősíti azt a célkitűzésünket, hogy határainkat minden eszközzel meg kell védeni. Ismét kérdezzük: még hány ártatlan európai embernek kell meghalnia, hogy Brüsszel megváltoztassa elhibázott bevándorláspolitikáját? A tömeges bevándorlás terrorveszélyt hozott az európai polgárokra, és ma már a fiatalok és a gyerekek sem kivételek.
Felfüggesztik a kampányt
Nagy-Britanniában június 8-án előrehozott parlamenti választások lesznek, a történtek miatt viszont a pártok azt közölték, felfüggesztik a kampányt. Jeremy Corbyn, a brit munkáspárti ellenzék vezetője kedd reggel bejelentette, megbeszélést folytatott Theresa May miniszterelnökkel, és egyetértettek abban, hogy a választási kampányt „további rendelkezésig” felfüggesztik. Corbyn egyúttal kifejezésre juttatta részvétét az áldozatok hozzátartozóinak és elismerését a mentőszolgálatoknak. Úgy fogalmazott:
Elborzasztott az elmúlt éjszaka Manchesterben történt szörnyűséges incidens. Együttérzek a halálos áldozatok és sebesültek családjaival, barátaival.
Sadiq Khan londoni polgármester hajnalban azt hangoztatta, hogy a főváros „Manchester mellett áll” a tragédiában. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök döbbenetének adott hangot a „Manchesterből érkező, szívszorító hírek miatt”, és elítélte a „barbár támadást”. Theresa May korábban kijelentette, hogy az észak-angliai Manchester Arena rendezvényközpontban történt robbantást terrorcselekményként kezelik.
A francia kormány Nagy-Britanniával együtt folytatja küzdelmét a terrorizmus ellen
– jelentette ki keddi közleményében Emmanuel Macron francia államfő. A dokumentumban, amelyet az elnöki hivatal hozott nyilvánosságra, Macron bejelentette, hamarosan telefonon beszél Theresa May brit kormányfővel, és folyamatosan tájékozódik a manchesteri támadással kapcsolatos vizsgálatról. Macron mellett Angela Merkel, Donald Trump, Vlagyimir Putyin orosz elnök és számos állam vezetője fejezte ki együttérzését a terrortámadás miatt.
2005 óta ez a legsúlyosabb terrorcselekmény
Ez a legsúlyosabb terrorcselekmény Nagy-Britanniában azóta, hogy 2005. július 7-én négy öngyilkos merénylő pokolgépeket robbantott három londoni metrószerelvényen és egy városi buszon, 52 embert megölve és több mint hétszázat súlyosan megsebesítve. A legutóbbi súlyos nagy-britanniai terrortámadás március 22-én történt, amikor egy magányos merénylő, Khalid Masood járművével nagy sebességgel a gyalogosok közé hajtott a londoni Westminster híd járdáján, majd kocsijából kiszállva, a parlament épületénél késsel megölt egy rendőrt. Annak a támadásnak a rendőrrel együtt öt halálos áldozata volt. A merénylőt a parlament fegyveres őrsége a helyszínen agyonlőtte.
Forrás: MTI, BBC, Guardian, 24.hu. Vezető kép: Independent
Facebook
Twitter
YouTube
RSS