Lezárta a Bróker Marcsiként elhíresült, sokáig szökésben lévő, majd Belize-ből hazaszállított karcagi csaló, D. Sándorné elleni nyomozást a rendőrség – értesült a PestiSrácok.hu. A Kun-Mediátor egykori vezetőjét csaknem ezer ügyfél átverésével és több mint tizenhatmilliárd forintos csalással gyanúsítják. A hamarosan bíróság elé álló Bróker Marcsiról érdemes megemlíteni, hogy több szálon is kapcsolódott a politikához, hiszen az egyik közeli ismerőse egy olyan vállalkozó, akinek cégét sokáig a baloldal, később pedig a Jobbik szekértolójának tartották Karcagon.
Befejezte a karcagi Kun-Mediátor Kft. volt vezetője, D. Sándorné elleni nyomozást a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a nyomozást felügyelő szolnoki ügyészség szóvivője. Balázsné Busku Terézia elmondta, hogy a nyomozó hatóság a múlt héten küldte meg az ügy iratait vádemelési javaslattal a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészség részére, amely várhatóan harminc napon belül vádat emel D. Sándorné ellen. A jelenleg előzetes letartóztatásban lévő nőt különösen jelentős kárt okozó csalással, sikkasztással, jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel és számvitel rendjének megsértésével gyanúsítják. Az ügynek 814 sértettje van, az okozott kár pedig több mint 16 milliárd forint.
Meglépett a hatóságok elől
A gyanú szerint Bróker Marcsi piramisjátékra hasonlító módszerrel húzta le ügyfeleit. A pénzgyűjtést még 1999-ben kezdte el a helyi OTP volt vezetőjeként, és 2015 tavaszáig ki is tartott a rendszere. D. Sándorné ellen 2015 áprilisban indult nyomozás, miután a Kun-Mediátor Kft. kisbefektetői nem jutottak hozzá a pénzükhöz. A cégvezető külföldre szökött, az Interpol is körözte. Nem hivatalos hírek szerint előbb Olaszországba hajtott a terepjárójával, amelyet megtaláltak a padovai reptér parkolójában, onnan pedig a karibi térségbe repült. Arra, hogy Közép-Amerikába menekült, állítólag abból jöttek rá, hogy itthonmegfigyelték a hozzátartozóit, és egyikük telefonon felvette vele a kapcsolatot. A telefonos szál azonban Guatemalába vezetett, mint utóbb kiderült: a szomszédos Belize-ben sokan guatemalai mobilszolgáltatók hálózatát használják, a nő is így tett. A belize-i San Pedróban tartóztatták le tavaly december elején. A The San Pedro Sun tudósítása szerint a nőt a Belize-hez tartozó sziget egyik üdülőhelyén, North Ambergris Caye-ben található lakásában fogták el, és ki is adták a magyar hatóságoknak.
Egy helyen a Kun-Mediátorral
Portálunk korábban arról is beszámolt, hogy a karcagiak elmondása szerint, D. Sándorné egyik közeli ismerőse az a Szeivolt István volt, aki az ÉPKAR Zrt. vezérigazgatója, és amely cég a helyi és országos politikai életben sem ismeretlen. Annak ellenére, hogy az ÉPKAR cáfolta, hogy közel lenne a sikkasztó céghez, a két cég üzleti tevékenysége több ponton is keresztezte egymást. Az ÉPKAR Zrt. honlapján feltüntetett elérhetőségi cím megegyezett a Kun-Mediátor Utazási Iroda budapesti, Egressy út 28-30. alatt található székhelyével. Az irodaház a Szeivolt érdekeltségbe tartozó Szeivolt Zrt. tulajdonában áll, az ÉPKAR és a Kun-Mediátor is itt bérelt irodát. A két cég tulajdonosi köre ugyanakkor nem csak a fővárosi Egressy úti ingatlannál kapcsolódik, hanem Karcagon is, az ugyancsak Szeivolt érdekeltségbe tartozó karcagi Fehér Holló rendezvényközpontnál. Karcagon, a Püspökladányi út 3. alatti ingatlan is az ÉPKAR Zrt. tulajdonában áll, ahol D.Sándorné két lánya bérelt irodát.
Gyurcsányék a Fehér Hollóban
Megírtuk azt is, hogy a Fehér Holló nem csak a cégkapcsolatoknál, hanem a brókerügy politikai szálainál is főszerepet kapott. A baloldal ugyanis 2010 előtt rendszerint és előszeretettel a Fehér Hollóban tartotta a rendezvényeit,a helyiek csak „ellenzéki tűzfészeknek” nevezték a központot. A Fehér Hollóban Gyurcsány Ferenc és Vadai Ágnes is tartott fórumot, de a baloldal más vezető alakjai is megfordultak a karcagi hotel- étterem- és rendezvényközpontban. Az ügyben feltűnt cégek kapcsolataira Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is utalt, aki a Facebook-on azt írta, „Karcagon közismert tényként kezelik, hogy a 2002-es és 2006-os parlamenti választásokon Vadai Ágnes komoly segítséget kapott attól az üzleti csoporttól, amelynek a Kun-Mediátor is része. Elég megnézni az akkori helyi tv-felvételeket, és visszakeresni, hol is voltak a politikai rendezvényei helyszínei” – írta Varga Mihály. Varga állításait a DK-s képviselő egy portálunknak küldött közleményében visszautasította.
A jobbikos szál
Korábbi forrásaink szerint a 2010-es nagy baloldali választási zakók után az ÉPKAR a Jobbik szekértolójaként lett ismert Karcagon. Érdekesség, hogy 2014-ben már az a Lukács László György lett a Jobbik karcagi országgyűlési képviselőjelöltje, akinek édesapja, Lukács Szilveszter és édesanyja, Séllei Ilona is ügyvéd Karcagon, és akik ügyvédi irodájukon keresztül egy időben az ÉPKAR-ral és így Szeivolt Istvánnal is kapcsolatban álltak. A Lukács-család ügyvédi irodája Karcagon ugyanoda, a Táncsics körút és a Horváth Ferenc utca kereszteződésében álló társasházba van bejelentve, ahol a Kun-Mediátor telephelye is volt. A Jobbik országgyűlési képviselőjének édesapja pedig 2001-ben a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat közbeszerzési eljárása miatt indult jogorvoslati ügyben képviselte az ÉPKAR-t. Azt természetesen nem tudni, hogy az ÉPKAR-nak milyen szerepe volt Lukács László György politikai karrierjében, de tény, hogy 2014-ben, az Európa Parlamenti mandátumot nyert jobbikos Balczó Zoltán parlamenti helyét nem a párt országos listáján soron következő 24., és nem a 25. politikus, hanem a 26. Lukács László György vette át.
Kirúgták a kritizáló képviselőt?
2015 áprilisában a parlamentben a Kun-Mediátor-ügy kapcsán is előkerült Lukács László György neve. Tállai András államtitkára ugyanis arra kérte a jobbikos képviselőt, hogy tisztázza magát a brókerügyben, miután a cég és családjának az ügyvédi irodája is egyazon társasházban székel. Lukács válaszában rágalomnak nevezte az államtitkár szavait, mert szerinte az említett telephely egy nagy irodaház, amely a Táncsics körút 15. alatt található, és ugyanitt “találtak egy önkormányzati irodát és egy bababoltot is.” Még a Kun-Mediátor-botrány kirobbanásának másnapján a megyei közgyűlés elnöke, Kovács Sándor is arról beszélt, hogy Bróker Marcsi közvetlenül köthető egy olyan helyi vállalkozóhoz, aki támogatta az MSZP, majd a Jobbik kampányait. Szeivolt István egy 2015-ös közleményben portálunknak azt írta, sem az ÉPKAR Zrt.-nek, sem a Szeivolt Zrt.-nek nem volt köze Bróker Marcsi cégéhez, és nem támogatták az MSZP-t és a Jobbikot sem. Azonban 2012-ben egy jobbikos képviselő arról beszélt, hogy azért távolították el a pártból, mert kritizált egy ÉPKAR-hoz, vagyis Szeivolthoz köthető beruházást. Filó András szerint párttársai azt mondták neki, hogy az ÉPKAR támogatta a Jobbik kampányát.
Kapcsolat a Hunvald-ügy fideszes érintettjével
Bróker Marcsival kapcsolatban olyan hírek is felröppentek, hogy őt külföldön a jelenleg is nemzetközi körözés alatt álló volt VII. kerületi fideszes képviselő, Czibula Csaba segíthette. A Hunvald-ügy érintettjeként számon tartott Czibula már jó ideje a Központi Nyomozó Főügyészség célkeresztjében van, akit még 2008-ban, hivatali vesztegetés miatt szerettek volna őrizetbe venni az ügyészek. A gyanú szerint összesen nyolcmillió forint kenőpénzt vett át 2003-ban és 2004-ben, hogy támogassa a VII. kerületi ingatlanértékesítésekkel kapcsolatos előterjesztéseket. A volt képviselő először a horvátországi nyaralójában bujkált, majd onnan Mexikóba szökött. A Blikk úgy tudja, a politikus és Bróker Marcsi Belizé-ben találkoztak, majd amikor a nőnek elfogyott a pénze, és ott is mások megtévesztésével próbált pénzhez jutni, Czibula megszakította vele a kapcsolatot.
Vezető kép: 24.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS