Hozzájárulhatott öt beteg halálához a mentők által használt új légút-biztosítási technika – írta egy szakértői jelentésre hivatkozva a Népszabadság.
A 2013 októberében bevezetett, RSI néven ismert eljárásban olyan injekciót adnak a lélegeztetésre szoruló betegnek, amely leállítja a spontán légzést azért, hogy megkönnyítse a mentőtiszt számára a mesterséges lélegeztetéshez szükséges tubus behelyezését – idézte fel a Népszabadság a Halált okozó eljárásrend című cikkében.
A lap szerint a módszert számos mentős vitatja, és az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója maga is szakértői véleményt kért, megjelölve nyolc esetet, amikor az injekció alkalmazása után leállt a beteg keringése. A nyolc beteg közül ötöt nem sikerült újraéleszteni, és a szakértői jelentés szerint az izombénító szerek alkalmazása hozzájárulhatott a halálukhoz – közölte a beszámoló.
A nyolc eset a Népszabadság szerint alighanem csak a töredéke a kritikus eseteknek, a megkérdezett forrásaik mindegyike tudott ugyanis olyan betegről, aki meghalt az RSI alkalmazása után, de esete nem szerepelt a vizsgáltak között.
Az OMSZ vezetője arra várt választ, okozhatta-e az RSI alkalmazása a betegek halálát. Bár azt a két szakértő – Lászik András egyetemi adjunktus, igazságügyi orvos szakértő és Pénzes István professzor – a lap birtokában lévő jelentés szerint leszögezi, hogy pontosabb véleményt adhattak volna, ha rendelkezésükre állnak boncjegyzőkönyvek is, ám azt kimondták, az izombénító szerek alkalmazása minden valószínűség szerint hozzájárult a betegek halálához.
Hibaként említették a cikk szerint, hogy például az alkalmazott gyógyszerek adagja és kombinációja a vizsgált esetekben nem volt kellően átgondolt. Azt ugyanis az érintett betegek a mentősök beavatkozásakor jóval nagyobb dózisban kapták, mint az a műtétek előtti altatásnál a gyakorlat, ez a nagyobb adag pedig minden valószínűség szerint hozzájárulhatott a betegek halálához – írták a szakértők.
Az izombénító szer hatását erősíti és meg is nyújthatja, ha altatáshoz használatos készítménnyel kombinálják, ennek velejárója szívritmuszavar lehet. Végül a szakértők megállapították, nem vitatható az OMSZ vezetőinek jó szándéka, hogy egységes eljárásrendet akarnak bevezetni a mentésben, ám ezek az esetek egyértelműen jelzik, a kivitelezés problémás.
„Annyi felelősséggel leszögezhető, hogy amennyiben az új módszert tapasztalatlan, kellő gyakorlattal nem rendelkezők végezték, a nem standardizált gyakorlat alkalmazásával elkerülhetők lettek volna a keringésleállások” – állt a lap szerint a jelentésben.
A Népszabadság kérdéseire sem a jelentést készítő szakértők, sem az OMSZ, sem az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet nem válaszolt.
Az RSI-vel kapcsolatos aggályokról több szakmai megbeszélés is volt már az OMSZ vezetőivel – mondta a lapnak Matkó Ida aneszteziológus-főorvos, a Szószoló Betegjogi Alapítvány elnöke. Tudomása szerint ennek eredményeképpen kivették az új szakmai eljárásrendből az RSI-vel kapcsolatban a minden esetben kötelező és kizárólagos szavakat. Azaz a mentőorvos, ha úgy ítéli meg, dönthet más légút-biztosítási technika mellett.
A Népszabadságnak mentőorvosok viszont azt mondták, ez a választási lehetőség viszont nem illeti meg a mentőtiszteket, nekik minden esetben továbbra is kötelező az eljárás. A mentősök eddigi panaszaik ismeretében valószínűleg élni is fognak az RSI visszautasításának lehetőségével, voltak olyan mentősök, akik meg is tagadták az alkalmazását – tette hozzá a cikk.
A mentőszolgálat cáfolta a hírt
Az Országos Mentőszolgálat ugyanakkor cáfolta a Népszabadság azon értesülését, mely szerint egy új eljárás okozhatta öt beteg halálát. A mentőszolgálat közleményében leszögezi: a magyar mentők jelenleg a legeredményesebb légút-biztosítási eljárást alkalmazzák, amely maximális biztonságot nyújt a betegeknek. Hozzátették: közvetlen életveszély esetén a beteg nem az életmentési kísérlet miatt, hanem az életmentési kísérlet ellenére veszíti életét.
Forrás: MTI/hvg.hu/Hír TV
Fotó: mentok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS