Negyvenhárom ország azzal vádolta pénteken Észak-Koreát, hogy megsértette az olajimportra vonatkozó ENSZ-szankciókat, és követelte a további olajszállítmányok haladéktalan leállítását.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) büntetőintézkedésekért illetékes bizottságának címzett állásfoglalásukban a szóban forgó országok – élükön az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal – azt állították, hogy Phenjan túllépte az importoknak a világszervezet által meghatározott felső határát. A dokumentum szerint idén májusig bezáróan a kommunista állam több, mint 1,6 millió hordó olajat vett át 56 illegális szállítmánnyal. A panaszosok kiemelték, hogy észak-koreai hajók rendszeresen töltenek át üzemanyagot tankerekről a tengeren, megkerülve a büntetőintézkedéseket. Az ENSZ BT ugyanakkor 2017 decemberében évente félmillió hordóban maximalizálta az Észak-Korea által importálható olaj mennyiségét.
A 43 ország azt kérte az ENSZ BT illetékes bizottságától, hogy állapítsa meg az importkorlátozás túllépését, és tájékoztassa a nemzetközi közösséget arról, hogy az év hátralevő részére nem szállíthatnak több olajat szankciókkal sújtott országnak. Hasonló panaszok azonban 2018-ban és 2019-ben az ENSZ BT-ben vétójoggal rendelkező Oroszországnak és Kínának – a phenjani vezetés szövetségeseinek – az ellenállásán buktak el. Mindemellett Peking és Moszkva tette eddig egyedül közzé, hogy januártól májusig hivatalosan 106 100 hordó olajat szállítottak a nukleáris- és ballisztikusrakéta-programja miatt 2006 óta szankciós listán lévő Észak-Koreának.
Észak-Korea képviselete az ENSZ-ben egyelőre nem reagált a történtekre. Kim Dzsong Un észak-koreai vezető és Donald Trump amerikai elnök ugyan háromszor találkozott egymással, nem tudtak kompromisszumra jutni az észak-koreai nukleáris fegyverprogramról, akárcsak a Phenjan elleni büntetőintézkedések feloldásáról. A panasz megfogalmazói szerint “amennyiben Észak-Korea képes szemtelenül megkerülni a nemzetközi szankciókat, úgy kevés indíttatása lesz visszatérni a komoly tárgyalásokhoz”.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS