Intenzív választási kampányra számít akár már a jövő nyártól Tölgyessy Péter. A politikai elemző az InfoRádiónak adott interjút, amelyben a következő választási kampány mellett szó esett a baloldalról és az Orbán-rendszerről is.
„Én arra készülök, hogy tűzijáték lesz”
– fogalmazott Tölgyessy Péter politikai elemző – a kormánypártok – 2018-as parlamenti választást megelőző kampányáról. Az egykori fideszes képviselő szerint 2017 nyarán-őszén lesznek még nagy dobások, olyan mint a rezsicsökkentés volt. Tölgyessy Péter úgy vélte, könnyen lehet, hogy még Orbán Viktor sem tudja mi lesz ez a népszerűségnövelő kampányfogás, ám feltételezte, hogy már dolgoznak rajta.
„A Fidesz a nagy dobásait típusosan úgy valósította meg szemben a baloldallal, hogy nem a költségvetés pénzét osztja szét és adósságba veri az országot, hanem másét elveszi és azt osztja szét. A rezsicsökkentés erre a típusos példa, de mondjuk a devizaadós-mentés is ilyen volt, vagy mondjuk a nyugdíjpénztárak államosítása is.”
A politikai elemző feltételezése szerint a kormánypártok nem fognak kockázatot vállalni. Szerinte ha a Fidesz veszít, a hatalomra kerülő pártok egészen más folyamatokat indíthatnak el a jelenlegi, végletesen centralizált hatalmi szerkezet helyett, ráadásul az ellenzék összes pártja új rendszerváltásban gondolkodik.
Tölgyessy Péter szerint a baloldal távol áll a nagy sikertől, legfeljebb egy patthelyzetet tudna teremteni. A Fidesznek szerinte az új mozgalmaktól van félnivalója. A baloldalon jelenleg dominanciaharc zajlik, hogy ki legyen az új vezére, ki állítsa helyre az egységet – fogalmazott Tölgyessy Péter. Az MSZP-nek nincsen igazán vonzó, az egész országot megragadó vezetője – és ez szinte Horn Gyula óta így van, azonban szervezeti ereje továbbra is jelentős.
„Egy sokpárti tolongásból megpróbál valaki kiemelkedni. Persze Gyurcsány Ferenc sosem fogadja el, hogy nem ő a vezető.”
Az alkotmányjogász kifejtette: a baloldal szinte nem is létezik a fiatal generáció számára, ezért ez behatárolja az új szavazók szerzését.
„Az MSZP a reformer hagyományt szinte odahagyta. Valami kevés Gyurcsánynál maradt, de ő is nagyon sokszor kilép ebből, bár miniszterelnökként alapvetően csak a reformer hagyomány alapján kormányzott. Talán Bajnai Gordon utódpártja az amely, ami a reformértelmiségi hagyományt követi, de az meg olyan kicsi, hogy szinte az átlagválasztók ingerküszöbe alatt létezik.”
Az alkotmányjogász az LMP lehetséges jövőjéről is szólva azt mondta, szerinte a zöldpárt mindig az 5 százalékos támogatottság körül mozog majd.
Hangsúlyozta ugyanakkor, a Fidesznek nem az ellenzéktől, hanem az új mozgalmaktól kell félnie. A Fideszt pedig nem a szavazócédula buktatja meg, hanem az, hogy elfogy a felhajtóereje. És ekkor kezdődhet az új rendszerváltás – tette hozzá.
Tölgyessy Péter szerint a magyar kormány nemzetközi megítéléséről és helyéről azt mondta, egyfajta trendet határoz meg Európában. A politikai elemző azt mondta: ha a rendszer elveszíti a felhajtóerejét, akkor könnyen egy új rendszerváltás következhet el.
Úgy véli a Fidesz alapvetően bénítani próbálja az új mozgalmakat. Ha ezt nem tudja, akkor részleges engedményeket tesz, vagy a baloldali pártokra nyomja őket. Utóbbiból viszont a választók többsége nem kér – fogalmazott.
A politikai elemző nem feltétlenül a menekültügyet tartja a meghatározónak a kormány megítélése szempontjából, bár az – ahogy mondta – valóban egy feszítővas. Európában és az Egyesült Államokban is kezd háttérbe szorulni az úgynevezett középre húzás. Tölgyessy Péter szerint Magyarország akkor lenne a legnagyobb bajban, ha másutt is olyan vezető lenne, mint Orbán Viktor, akiknek a hatalmi politika a legfontosabb. Hozzátette: Magyarországnak soha nem volt akkora mozgástere, mint most, az Európai Unióban.
Emlékeztetett arra, hogy Ferenc József császár közelgő 100 évvel ezelőtti halála óta – az övét is beleértve – 11 különböző rendszer volt Magyarországon. Ebből tartós csak három. Tölgyessy Péter szerint az Orbán-rendszer is ilyennek ígérkezik. De valahogy ezeknek a vége minden esetben rendszerváltás lett – jegyezte meg.
Forrás: Inforádió
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS