Idén is megrendezték az antiszemita büszkeség napját Londonban – írja a The Times of Israel. Az Al-Quds Day (Jeruzsálem nap) névre hallgató rendezvényt a szaúd-arábiai nagykövetség előtt rendezték meg múlt hét vasárnap. Az eseménynek már korábban is olyan támogatói voltak, mint az Izrael-ellenességéről, szélsőbaloldai demagógiájáról és utópisztikus muszlim-barátságáról közismert munkáspárti Jeremy Corbyn. A libanoni Hezbollah zászlója már korábbi demonstrációkon is feltűnt, és panasz is érkezett miatta a rendőrséghez. A hivatalos szervek azonban úgy ítélik meg, hogy a terrorszervezet szimbólumának nyilvános megjelenése a szabad politikai véleménynyilvánítás részét képezi, így megengedett.
Az iráni támogatottságú, siíta és egész Libanon felett hatalmat gyakorló Hezbollah merényletei az elmúlt évtizedekben rengeteg ártatlan ember életét oltották ki Izraelben és más helyszíneken is. A szervezet az Európai Unió területén és világszerte (Dél-Amerika, Szíria stb.) is aktív, legvéresebb támadása egy turistabusz felrobbantása volt Bulgáriában, 2012-ben. De bűnspecialitásaik közé sorolható a szerteágazó nemzetközi drogkereskedelem, ami a szervezet vagyoni alapját gyarapítja évtizedek óta.
Egy zászló lobogtatása önmagában még nem jelent vallási, vagy nemzetiségi gyűlöletkeltést. A zászlót tartó személy szavai, vagy tettei valósíthatnak meg uszítást”
– ezt válaszolta Louise Ellman parlamenti képviselő kérdésére Jane Conners rendőrparancsnok. Ellman felszólította a brit parlamentet, hogy a Hezbollah szervezet egészét (és ne csak katonai szárnyát) sorolja a terrorszervezetek közé. Az Európai Unióban a Hezbollah politikai szárnya nem került feketelistára, annak a libanoni politikai életben betöltött fontos szerepe miatt. A politika álcája védi a szervezetet a nemzetközi szankciókkal szemben.
A kormány tehetetlenségének köszönhető, hogy ismét a gépfegyverrel ékesített zászlót láthatjuk egy antiszemita tüntetés résztvevői kezében”
– jelentette ki Ellman. A Brit Cionista Szövetség ellentüntetést jelentett be, de megkérte a muszlimellenes szélsőjobboldali csoportokat, hogy ne csatlakozzanak a demonstrációhoz. “Bár büszkén állunk ki a gyűlölet ellen, tisztában vagyunk azzal is, hogy bizonyos szélsőjobboldali és neonáci csoportok is ellentüntetésre készülnek az Al-Quds Day rendezvényen“. Tavaly az Izrael-ellenes tüntetők szintén Hezbollah zászlókkal jelentek meg, és a szokásos Izrael- és zsidóellenes szólamok mellett a “cionistákat” tették felelőssé a 79 áldozatot szedő, Grenfell-toronyházban történt tűzeset miatt, ahol jobbára muszlim bevándorlók éltek. “Ez a demonstráció a Grenfell áldozatainak követel igazságot. A Konzervatív Párt legnagyobb támogatói a cionisták. Ők felelősek a Grenfell lakóinak haláláért, a Toryk cionista támogatói. Szabadságot Palesztinának!” – hangzott el a tüntetésen.
Az idei Al-Quds nap előtt Hásszán Nászrállá sejk, a Hezbollah vezetője a megszokott fogalmazott:
Mi nem akarunk megölni, vagy a tengerbe szorítani senkit. Szálljatok fel a repülőgépeitekre és a hajóitokra, és menjetek vissza azokba az országokba, ahonnan jöttetek. Ha azonban továbbra is a megszállás mellett döntötök, akkor eljön a nagy háború napja, amikor mindannyian Jeruzsálemben fogunk imádkozni”.
Hásszán Rouháni, az iráni elnök is üdvözölte az Al-Quds napi demonstrációkat:
Történelmi nap ez, amikor mindenki a zsarnokság ellen és azon elnyomott emberek mellett emeli fel a szavát, akik már 70 éve hontalanok”.
Az Irán által pénzelt Al-Quds napi rendezvényeket rendszerint a rámádán ünnepi hónap utolsó péntekére időzítik, az 1979-es iráni iszlám forradalom kezdete óta. Idén különösen nagy indulatok elszabadulásától tartanak, mert kiéleződött a helyzet a Gáza-övezet határánál, illetve Izrael számos csapást hajtott végre a Szíriában állomásozó iráni katonai egységek ellen, és megsemmisített sok olyan fegyverszállítmányt, mely Teheránból tartott a Hezbollah libanoni bázisai felé. A résztvevő szervezetek elsősorban radikális muszlim csoportok, palesztin-párti baloldali mozgalmak, illetve a szélsőséges Neturé Kártá zsidó közösség tagjai. A demonstrációkon gyakori az izraeli zászló elégetése és a “Halál Izraelre” jelszó skandálása.
zsido.com, TOI, PS/SZDM; Fotó: EUobserver
Facebook
Twitter
YouTube
RSS