Ameddig Orbán Viktor a Fidesz új generációja számára el tudja osztani a zsákmányt, addig mögötte fognak állni. Akkor lesz gond, ha a rendszer meginog akár a 2018-as, akár a 2022-es választások idején. A miniszterelnök számára a legnagyobb veszély a varázstalanodás – véli Török Gábor politológus. Az elemzővel a Magyar Nemzet a Fidesz értékrendjének megváltozásáról, valamint a stabil és a jó kormányzás közti különbségről beszélgetett.
Török Gábor szerint, ha 2002-ben nyert volna a Fidesz, ma jobb világ lenne. A Fideszben a vereség után született az a döntés, ami a hatalompolitikát az elvi politika elébe helyezte, a baloldalon pedig annak a visszaigazolását látták, hogy felkészületlenül, felelőtlenül ígérgetve is győzni lehet – mondta Török, hozzátéve, hogy „felépült egy rendszer, amelyet Orbán-rezsimnek is hívnak. Ebben ilyen változtatásnak nincs esélye. Változás csak összeomlás esetén képzelhető el”. A politológus úgy gondolja, hogy a habonyi logika szerint nincs visszaút, ráadásul ez a mostani politika rendkívül sikeres.
Az elemző beszélt arról is, hogy
„a szakkollégiumi csapatot nem a politikai siker tartotta össze, hanem az egy közösséghez tartozás. Náluk nem volt kibeszélés, minden kritikát a gyengeség jeleként értelmeztek. Létezett kohézió, szolidaritás. Az újakat valóban a hatalom és a vele járó előnyök motiválják. Ameddig Orbán ezt biztosítani tudja számukra, azaz megnyeri a választásokat, és el tudja osztani a zsákmányt, addig mögötte lesznek. Akkor lesz gond, ha a rendszer meginog mondjuk a 2018-as vagy 2022-es választások idején. Orbán számára a legnagyobb veszély a varázstalanodás. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben egyértelművé tette, továbbra is ő indul a miniszterelnökségért, nem akar még távozni az élről”.
Megemlítette azt is, hogy Orbán
„ügyesen játssza ki egymás ellen a Fidesz erős embereit. A Fideszben nincsenek trónörökösök, csak trónörökösjelöltek. Ezt láttuk a Lázár–Navracsics-, majd a Lázár–Rogán-versenyeztetésben. Hasonlóan ment ez más pártoknál, például a bolsevikoknál is. Úgy tudnak igazán párthűvé tenni valakit, ha olyan területekre vezénylik, amelyek a legkellemetlenebbek számára. Ha ott is helytállnak, akkor bizonyított elvtárs lesz belőlük. A Fidesz támogatói el sem tudják képzelni, hogy Orbán Viktor mekkora energiákat mozgat olyan célok érdekében, amelyek a hatalmon maradását szolgálják. A személyzeti politika rendkívül fontos számára, csak ez sem a jó politikát szolgálja, hanem az erős kormányzást. Orbán nem a béke miniszterelnöke, maga is beszélt róla, hogy jobb a válságkezelésben, mint a hétköznapi folyó ügyek megoldásában”.
Török szerint egyébként a Simicskával való szakítás után
„új lehetőségeket kapott a kormányfő, hiszen elkezdődött a zsákmány újraelosztása, új tőkések helyzetbe hozása. A politikai és gazdasági irányítás egy személy kezébe került, nagy kérdés, hogy a miniszterelnök egymaga képes lesz-e ezt a kettőt hosszú távon egyben tartani. Fel kell majd tennünk a kérdést, mennyire volt racionális Orbán részéről a szakítás. Az biztos, hogy nagyon kockázatos döntést hozott, s egyelőre nem úgy tűnik, hogy ugyanolyan gördülékenyen haladna előre a politikai-gazdasági konglomerátum, mint korábban”.
.A teljes interjú itt elolvasható.
Forrás: Magyar Nemzet, fotó: nyugat.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS