Pesti Srácok

Történelmi gesztust tett a szlovák miniszterelnök, de még élni is kell vele

null

Trianon századik évfordulója alkalmából, kedd estére a pozsonyi várba hívta Igor Matovič szlovák kormányfő a felvidéki magyarság száz közéleti képviselőjét. Ehhez partnernek Berényi Józsefet, Nagyszombat megye alelnökét kérte fel, hiszen Matovič nagyszombati születésű és ott is él, így régóta jól ismerik egymást politikai vonalon. A találkozón mindketten beszédet mondtak, és egyaránt az együttműködést hangsúlyozták. Matovič megerősítette azt, amit már a meghívóra is ráírt: „A múltat nem mi írtuk, a jövő viszont a kezünkben van”, és békejobbot nyújtott a magyaroknak.

Magyarul köszöntötte a vendégeit a szlovák miniszterelnök, aki történelmi visszatekintéssel indított, és kiemelte, hogy a találkozó apropója a trianoni évforduló és a magyar nemzeti összetartozás ünnepe. Matovič azt mondta, érti a magyarok fájdalmát Trianon miatt, és hangsúlyozta, hogy a történelmi sérelmekből mindkét oldalon akad jónéhány, de a két népnek a jelenben és a jövőben kell megtalálnia a közös nevezőt. A második világháború utáni jogsértésekre és a máig ható Beneš-dekrétumokra nem tért ki, ezeket nagyvonalúan a történészek hatáskörébe utalta. Azonosságot vállalt azonban a Magyar Királysággal mint a magyarok és a szlovákok egykori közös országával és annak királyaival, továbbá hangsúlyozta a két nép közös hagyományait, kultúráját, vallását.

A szlovák nyelv tanításáról elmondta a kormányfő, olyan változásokra van szükség, amelyekkel elérhető, hogy a magyar fiataloknak ne kelljen külföldre menniük nyelvi hiányosságaik miatt. A szlovákiai magyarságot egyúttal a leginkább közép-európai közösségnek nevezte, mert Magyarországon, Szlovákiában és Csehországban is tudnak érvényesülni. Az ebben rejlő lehetőségek kapcsán elmondta, a felvidéki magyarság lehet a kapocs e három ország között. Szavait azzal zárta, ő és kormánya mindig nyitottan állnak majd a magyarokat érintő problémákhoz, a kormányprogram ehhez meg is adja a megfelelő keretet. De úgy fogalmazott, ha bármikor gond van, szólni kell és le kell ülni megbeszélni azt. Végül közölte a hallgatósággal:

PestiSracok facebook image

A kormányfő után Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, az MKP politikusa mondott beszédet. Ő a magyarok felé tett gesztus szlovák politikában ritka mivoltát ecsetelte, és megdicsérte Matovič nyitottságát. Idő kell ugyan a történelmi sérelmek feldolgozásához, jelentette ki Berényi, de a párbeszéddel oldható lesz a feszültség. Beszélt a kettős állampolgárság ügyének rendezéséről és a felvidéki magyarságot apasztó, rendkívül súlyos asszimilációról. Berényi kiemelte, a következő száz évünkhöz párbeszédre és nyitottságra lesz szükségünk.

A felvidéki magyarokon múlik, élnek-e a lehetőséggel

A találkozó után telefonon értük el Berényi Józsefet, aki annak jelentőségét hangsúlyozta a PestiSrácok.hu-nak, hogy a találkozón a szlovák kormány jó néhány minisztere előtt beszélhetett a magyarság legégetőbb ügyeiről, beleértve a kollektív bűnösség máig működő elvét, a kettős állampolgárságot és a súlyos asszimilációt. Emlékeztetett, hogy az eddigi szlovák miniszterelnökök vagy támadtak, vagy hallgattak Trianon kérdésben, ezzel szemben a mostani kormányfő gesztust gyakorolt a magyarok felé.

– foglalta össze. Megkérdeztük tőle, hogy ez a jó kapcsolat, amelyben a magyarok fontos ügyei végre terítékre kerülhetnek, a Magyar Közösség Pártjáé vagy Berényi Józsefé.

– jelentette ki a nemrégiben a párt elnökségéből távozott politikus, aki egyértelművé tette, hogy nem ambicionál semmiféle párttisztséget. Arra is kitért, hogy a legnagyobb kormánypárt, az OĽaNO listáján négy magyar nemzetiségű és további négy magyarul tudó képviselő jutott be a parlamentbe, és ők is hozzá akarnak szólni a szlovák–magyar történésekhez.

Berényi József (jobbról), Gubík László, a Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) alelnöke és Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója Igor Matovič szlovák kormányfővel (fotó: Felvidék.ma)

Egymásra vannak utalva a közép-európai népek

– ezt már Gubík László a Via Nova elnöke és a Szövetség a Közös Célokért ügyvezető alelnöke mondta a PestiSrácoknak a találkozó után. A felvidéki politikus szerint csoda ugyan nem történt és az érdemi előrelépés még messze van, de Igor Matovič megfogalmazott néhány fontos, a szlovák politikusoktól eddig idegen gondolatot. A kormányfő közösséget vállalt a történelmi Magyarországgal mint a többségében magyarok és kisebbségben szlovákok alkotta közös állammal, a felvidéki magyarokat a leginkább közép-európai közösségként jellemezte és kifejezte, érti, miért jelent gyászt a magyaroknak Trianon. Gubík felhívta a figyelmet, hogy ezek a magyarok számára egyértelmű dolgok a szlovák közvéleményben nem rezonálnak ennyire tisztán, most mégis maga a szlovák kormány feje mondta ki őket.

– mondta.

Tovább erősödhet a V4

A külpolitika vonatkozásában az a jó hír, hogy nincs hír. Berényi József elmondása szerint Matovič részéről megvan az igény az előző szlovák kormány idején kiépült jó kétoldalú kapcsolatok folytatására. Ennek következő hozadéka lehet a szabad határátkelés biztosítása, amiben Berényi szerint Matovič gyors eredményt akar elérni Magyarország irányába is, ha jók a járványügyi mutatók.

A szlovák koalíción belül voltak olyan hangok, amelyek a Slavkovi Hármak (Ausztria, Csehország, Szlovákia – a szerk.) felé húztak a V4 rovására, de ezeket éppen a miniszterelnök állította le; számára prioritás a V4, ezt többször megerősítette – mondta Matovičról Berényi. Hozzátette, a szlovák miniszterelnök nem patásördögként tekint Orbán Viktorra, ahogy a szlovák és szlovákiai magyar liberális média, hanem tiszteletben tartva a háromszori kétharmados felhatalmazását.

Ajánljuk még