Annak ellenére, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a PestiSrácok.hu korábbi tényfeltáró cikke miatt határozottabb fellépésre és a francia multicég, a Veolia kiszorítására szólította fel a Semmelweis Egyetemet, portálunk információi szerint a SOTE és a Veolia között továbbra is érvényben van az a hőszolgáltatási kontraktus, amely miatt milliárdos pénzlapátolást valósíthat meg az egyetemen a francia multicég. Megírtuk, külföldi multicég bizonyítható, horribilis és pofátlan csalására, egy állami intézmény érthetetlen, milliárdos kárt okozó szemhunyására és az adófizetői pénzek kitalicskázásához való asszisztálására bukkant a PestiSrácok.hu a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen. Portálunk a SOTE szerződései között egy olyan, 2006 óta érvényben lévő hőszolgáltatási kontraktust talált, amely egyértelműen felveti a csalás, a hűtlen kezelés és súlyos szerződésszegések sorozatának gyanúját, és amely legalább 3-4 milliárd forintos kárt okozott már az egyetemnek. Bár Szász Károly kancellár korábban portálunk kérdésére elismerte, hogy még mindig lehetne kártérítési pert indítani, úgy tudjuk, ezt még nem indította el az egyetem.
Továbbra is a SOTE a Veolia aranybányája. Korábban feltártuk, a magyar energia-, víz- és hulladékgazdálkodási piac egyik vezető szereplője, a francia Veolia a SOTE felelőtlen döntéssorozatainak is köszönhetően hogyan lapátolta ki a milliárdokat az intézményből, és a Veolia hogyan maradhat 2019-ig az egyetemen falai között, hogyan betonozta be magát 152 hónapra az intézménybe. A szóban forgó hőszolgáltatási szerződést még 2006-ban írták alá, a kontraktus 2019-ig hatályos. Hogy a Veolia hogyan valósította meg a csalás gyanúját, az egyetem pedig a hűtlen kezelés gyanúját, arról ebben a cikkünkben olvashat.
Annak ellenére, hogy Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a PestiSrácok.hu korábbi tényfeltáró cikke miatt határozottabb fellépésre és a francia multicég, a Veolia kiszorítására szólította fel a Semmelweis Egyetemet, portálunk információi szerint a SOTE és a Veolia között továbbra is érvényben van az a hőszolgáltatási kontraktus, az egyetem továbbra is csillagászati összegeket fizet a távhőért.
Korábbi cikkünkre Szász Károly kancellár hosszú levélben válaszolt, szerinte az egész miatt az előző vezetés a ludas. Csakhogy a PestiSrácok már 2014-ben foglakozott a Semmelweis Egyetemen a korábbi rektori korszakból indult szabálykerülő ügyekkel és tudott arról is, hogy az egyetem 2012 júliusától regnáló vezetése igyekszik ezeket feltárni, korrigálni. Már 2014-ben is nyilvánosságra kerültek ennek a Dalkia/Veolia hőszolgáltatási szerződésnek egyes visszásságai. Ennek a 2006-ban kötött, közel 13 éves futamidejű szerződésnek eddig három korszakát kell megkülönböztetni: az első a 2012 évi rektorváltásig eltelt 6 év, a második a Szél Ágoston rektor által vezetett „feltáró” időszak, amely a kancellár megérkezéséig, 2014 decemberéig tartott, végül a harmadik, jelenlegi időszak, amelyet teljes egészében a kancellár, feltehetően felelősen vezérelt. A középső, a feltáró időszakban kerültek felszínre a különféle szabálytalanságok törvénysértések gyanúi, ami alapján a rektor 2013-ban ügyészségi feljelentést is tett, valamint az egyetem vezetősége 2013 őszétől tárgyalásokat folytatott a Veolia energiacégével, a Dalkiával. Ezt a folyamatot szakította meg 2014 decemberében a frissen érkezett kancellár, aminek eredménye, hogy semmi érdemi korrekció eddig nem történt, az egyetem fizeti a 2008-ban, törvénytelen eszközökkel megemelt igen magas árszintet. Erről szólt az eredeti PS-cikk.
Szász Károly levelében elismerte, hogy még mindig lehetne kártérítési pert indítani, mivel az eddigi per nem ezt tartalmazta, de ezt a jogi szakértő esélytelenség miatt nem tartja indokoltnak. Ilyen volumenű, közpénzt érintő ügyben nem kellett volna ennek eldöntését egy ügyvédi iroda helyett a bíróságra bízni? Nagy bátorság, vagy más indok kellett ilyen felelősséget bevállalni. A kártérítési per indításának elmulasztása a kancellári, harmadik időszak általa beismert lépése. A PS szerint ez érthetetlen és nagyon drága mulasztás.
A Szász-levélben az is szerepel, hogy a Veolia szerződésszegését nem lehet kétséget kizáróan bizonyítani. A Veolia cégelődjei többrendbeli szerződésszegéseit kis következetességgel az interneten lévő adatok alapján is lehet bizonyítani. Például már az interneten lévő szerződésből látszik, hogy a milliárdos nagyságrendűre becsült beruházás kötelező tartalma hiányzik a mellékletből, amiből szabálytalanságok sorozata származtatható. E nélkül milyen tartalmú beruházást vehetett át az egyetem az érdemi számlázások indulásának feltételeként? Szász Károly a közbeszerzési törvényre is hivatkozik, és arra, hogy szerinte a sérelmeket polgári úton már nem lehet érvényesíteni, ha a jogszabály szerinti jogorvoslási határidőkön belül a közpénzt használó intézmény nem él jogával. Ugyanakkor ha ez igaz lenne, akkor minden szabálykerülő, profitéhes szállító, szolgáltató partner a határidők elmulasztása esetén azt csinálna, amit akar. Ráadásul amennyiben a tízéves szolgáltatói szerződésre is a közbeszerzési törvény lett volna alkalmazandó, akkor azt a szerződésben konkrétan jelölni kellett volna. A PS cikke arról is szólt, hogy 2014 előtt, a feltáró időszakban az egyetem vezetése elindította a helyes folyamatokat a szerződéssel szemben, de azok utána leálltak.
A PestiSrácok.hu úgy tudja, hogy Szász Károly kancellár megjelenéséig a feltárásokban a rektort az operatív főigazgatója mellett, tanácsadója koordinálásával egy szakértői stáb segítette. Az ügy súlya miatt, pontosabb megismerése és a kancellári levél további értékelése érdekében a PS megkeresi ezeket a személyeket, a SOTE-Veolia-ügyet folytatni fogjuk. Cikkünk megjelenése előtt ismét feltettük kérdéseinket Szász Károlynak, de választ még nem kaptunk. Amint megérkezik a kancellár válasza, cikkünket frissíteni fogjuk.
Vezető fotó: Szász Károly, a Semmelweis Egyetem kancellárja és Szél Ágoston, az intézmény rektora.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS