Az Amerikai Egyesült Államok képviselőházának továbbra sem sikerült új elnököt választani, miután a kedden este megtartott harmadik szavazás is sikertelen volt. A képviselőház többségét adó republikánusok legnagyobb arányban támogatott jelöltje, Kevin McCarthy 202 voksot kapott – kevesebbet, mint az előző két körben –, míg párttársa, Jim Jordan képviselő 20-at. A demokrata képviselőcsoport vezetője és jelöltje, Hakeem Jeffries 212 szavazatot kapott, ami megegyezik a demokrata képviselőházi tagok számával.
A képviselőházban addig folytatják a szavazást, ameddig az egyik jelölt meg nem kapja a megválasztáshoz szükséges többséget, szélsőséges esetben a folyamat akár több napig is elhúzódhat. Házelnök hiányában az Egyesült Államok kedden megalakult 118. kongresszusának alsóháza nem kezdheti meg a hivatalos munkát, mert a tagok nem tehetik le képviselői esküjüket.
A kedd kora este tartott harmadik szavazási fordulóban a republikánus képviselők közül 202-en szavaztak a képviselőcsoportot vezető Kevin McCarthyra, míg 20-an arra a Jim Jordan ohiói képviselőre voksoltak, aki nyilvánosan arra kérte párttársait, hogy álljanak a többség által támogatott jelölt mögé. Mike Lawler, republikánus képviselő még a második sikertelen forduló után a Fox News hírtelevízió élő adásában úgy nyilatkozott, hogy a párt többsége határozottan Kevin McCarthy mögött áll, és mást nem is támogatnak. Úgy fogalmazott, hogy azok a képviselők, akik nem hajlandók Kevin McCarthyra szavazni, a párt többségét ejtették túszul, ami “nem fog így működni”. Hozzátette: Kevin McCarthy további ígéreteket tett az ellene szavazó képviselőknek, amivel minden követelésüket teljesítette.
Az Egyesült Államok 118. kongresszusának két háza kedd délben ült össze, az alsóházban, a képviselőházban délután 2 órakor kezdődött az elnökválasztás. A kongresszus 435 tagú alsóházában, a képviselőházban a republikánusok 222, a demokraták 212 képviselővel rendelkeznek; egy képviselői szék üresen maradt, mert a megválasztott demokrata képviselő novemberben elhunyt. A felsőháznak, a szenátusnak 49 republikánus, 48 demokrata és 3 független tagja van, ugyanakkor – a szavazati erőviszonyokat tekintve – a demokraták 51–49-es többségben vannak a függetlenekkel együtt.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS