Az Európai Parlament plenáris ülése kedden elfogadta az uniós jog elsőbbségének elvéről szóló jelentését. A javaslat azon tagállami alkotmánybíróságok és legfelsőbb bíróságok döntéseit kritizálja, amelyek az uniós intézmények hatáskörtúllépésére, vagy nemzeti, alkotmányos identitásuk védelmezésére hivatkozva hoztak az Uniónak nem tetsző döntéseket – olvasható Trócsányi László szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. Ebben azt is írja: kötelezettségszegési eljárásokkal fenyeget és beavatkozást javasol azon országokkal szemben, amelyek alkotmánybíróságai és rendes bíróságai kétségbe vonnák az unió hatáskörét, illetve az uniós jog abszolút elsőbbségét.
Az Európai Parlament alkotmányügyi bizottságában kidolgozott jelentés hosszasan foglalkozik az uniós jog elsőbbségének elvével, amely kapcsán a nemzeti és európai bíróságok között számos vita folyt az utóbbi években. A dokumentum szerint még a tagállami alkotmányok legfontosabb rendelkezései sem élvezhetnek elsőbbséget az uniós joggal szemben, a nemzeti alkotmánybíróságok és rendes bíróságok az unió hatáskörét nem vonhatják kétségbe. A jelentésben az Európai Parlament felhívja az Európai Bizottságot, hogy ellenőrizze a tagállami bíróságok és alkotmánybíróságok döntéseit és szükség esetén indítson kötelezettségszegési eljárásokat azon tagállamokkal szemben, amelyek nem tisztelik az uniós jog elsőbbségét. Trócsányi László szerint azonban
a jelentés elfogadhatatlan beavatkozást jelent a tagállami bíróságok, alkotmánybíróságok tevékenységébe. A nemzeti alkotmánybíróságoknak és rendes bíróságoknak az európai integrációért való felelősségük körében feladatuk annak ellenőrzése, hogy a nemzeti alkotmányukban adott felhatalmazásokat az Unió intézményei nem lépik-e túl és tiszteletben tartják-e nemzeti, alkotmányos identitásukat.
Hozzátette: a ma elfogadott jelentés olyan egyoldalú megfogalmazásokat tartalmaz, amely sérti a nemzeti alkotmánybíróságok és legfelsőbb bíróságok döntési szabadságát és így azok függetlenségét veszélyezteti.
Forrás: Trócsányi László sajtóközleménye; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS