Aki követi az amerikai politika eseményeit, az már régóta sejthette, hogy előbb-utóbb Donald Trump meg fog szabadulni Rex Tillerson külügyminisztertől, akivel sok dologban nem értettek egyet. Az sem meglepő, hogy az elnök a pozíciót Mike Pompeónak adta át, aki a CIA vezetőjeként nyerte el Trump bizalmát. Az embercsere mögött persze valószínűleg hatalmi törekvések állnak, nem véletlen, hogy a váltás éppen az Észak-Koreával kezdődő tárgyalások megkezdése előtt történt, egy olyan napon, amikor éppen Pennsylvaniában a 18. kongresszusi kerületi különválasztás zajlik, ami a novemberi időközi választások előtt nagyjából hasonló szimbolikus jelentőséggel bír, mint a hódmezővásárhelyi választás Magyarországon.
Jól megismertem Mike-ot az elmúlt 14 hónapban és biztos vagyok benne, hogy ő a tökéletes ember erre a feladatra ezekben a kritikus időkben. Folytatni fogja a programunkat annak érdekében, hogy visszaállítsuk Amerika helyzetét a világban, megerősítsük a szövetségeinket, megharcoljunk az ellenségeinkkel és leszereljük az észak-koreai atomfegyvereket.
– állt abban a közleményben, amit a Fehér Ház adott ki kedden Rex Tillerson leváltásával kapcsolatban. A külügyminisztert Donald Trump március 13-án, kedden távolította el hivatalából, helyére pedig Mike Pompeót, a CIA vezetőjét tette. A bejelentés, bár hirtelen jött (Tillerson éppen Afrikából tért vissza, Trump pedig a külügyminiszter érkezése után négy órával tette meg a bejelentést), nem volt váratlan. Trump és Tillerson között komoly ellentétek voltak külpolitikai téren, ami az elnök számára egyet jelent a gazdaságpolitikával. Ezen kívül Tillerson nyíltan hangoztatta, nem ért egyet az elnök bizonyos döntéseivel.
Az elnök és a volt külügyminiszter között az egyik probléma az volt, hogy Tillerson képtelen volt Trumphoz hű embereket bevinni a Külügyminisztériumba, hivatali ideje alatt összesen 1000-1500 személycsere történt, ami folyamatosan megnehezítette az elnök dolgát, legalábbis a hatékonyságot illetően.
Kiszelly Zoltán a dolog mögött egy előre lejátszott politikai „helycserés meccset” sejt. A politológus úgy gondolja, hogy a személycsere következményeként a McCain-féle csapat (amely inkább Clintonékkal van jóban) megkapta a CIA-t, miközben Trump egy olyan embert tudott a külügy élére állítani, akivel keresztül tudja vinni terveit mind Észak-Koreával, mind gazdasági téren.
Trump számára nem Oroszország az ellenség, hanem Kína, Németország, Mexikó és Kanada. Az, hogy „ellenség”, természetesen gazdasági értelemben értendő. Most van az, hogy újratárgyalják a NAFTA-t, és Amerika el szeretné érni, hogy az egyébként protekcionista Kanada megnyissa piacát az amerikai mezőgazdasági termékek előtt, de azt is el kell érni, hogy minél kevesebb munka menjen Mexikóba és minél több maradjon az USA-n belül. Ezeket egy hozzá hasonlóan gondolkozó, hűséges emberrel tudja csak elérni.
– mondta a politológus a PestiSrácok.hu-nak.
Hogy miért hagyná Trump, hogy távolabb kerüljön tőle a CIA? Azért, mert az elnök a CIA-t már régen takaréklángra tette, amikor kivette az ügynökség kezéből a terrorizmus elleni harcot, és átadta azt a hadseregnek (a hadseregben nincs ármánykodás, ők tiszta sorokban gondolkoznak). Ennek következtében pedig az amerikai katonáknak együtt kell működniük Oroszországgal Szíriában, és a NATO-nak is együtt kell működnie az oroszokkal Szíriában. Ezzel az elnök egy új doktrínát akar megvalósítani, amelyben nem Oroszország az ellenség, hanem a Kiszelly Zoltán által korábban említett gazdasági hatalmak.
Már csak Mullert kellene takaréklángra tenni, és rendet rakni az FBI háza táján, hogy ne szivárogtassanak
– tette hozzá Kiszelly Zoltán. A politológus úgy vélte: az éppen zajló pennsylvaniai helyi választások is közrejátszanak abban, hogy a bejelentés éppen ma történt. Pennsylvania régóta egy stabil Republikánus állam (véletlenül épp az acélipar szempontjából fontos), ahol ha ma ismét Republikánus jelölt győz, akkor Trump, aki néhány napja kampányolt is ott, megerősödik, aminek pedig látszódni fog az eredménye a novemberi időközi választásokon is. Elmondhatjuk, hogy ez a voksolás most hasonlóan szimbolikus jelentőséggel bír, mint nálunk a hódmezővásárhelyi választás.
Ha nyernek ma ott a republikánusok, akkor a novemberi időközin a republikánusoknak jobban kell majd építeniük Trumpra, és egy választási győzelem sokkal többet ér, mint McCainék pénze
– mondta Kiszelly Zoltán.
A CIA-t most először fogja egy nő, Gina Haspel irányítani, akiről néhány fontos dolgot érdemes tudni elöljáróban:
- Haspel eddig a CIA igazgatóhelyettese volt, és jó kapcsolatot épített ki Mike Pompeóval.
- Haspel 2002-ben részt vett a CIA kínvallatásaiban.
- 1985 óta dolgozik a CIA-nál.
- Trump 2017-ben nevezte ki a CIA igazgatóhelyettesi pozíciójára – amikor már elmérgesedett a viszonya Tillersonnal.
PS; Vezető kép: Sputnik International
Facebook
Twitter
YouTube
RSS