Nincs sok idő a migrációs válság megoldására, mivel az elősegítette számos populista politikai erő felemelkedését, az Európai Uniónak ezért mielőbb be kell bizonyítania, hogy képes a helyzet rendezésére – figyelmeztetett az Európai Tanács elnöke az uniós tagállamok vezetőinek küldött szerdai levelében.
Donald Tusk arról számolt be, hogy az e heti EU-csúcs legfőbb témája a migráció lesz, s közölte, javaslatot fog tenni a Földközi-tengerből kimentett bevándorlók biztonságos elhelyezésére és menedékkérelmük elbírálására Európán kívül létrehozandó központok felállítására. Aláhúzta: bármilyen közös migrációs politikának előfeltétele az, hogy a tagállamok döntsék el, hogy ki léphet az EU területére.
Ha ezt nem sikerül elérni, az a gyengeség jele lenne, és mindenekfelett azt a benyomást keltené, hogy Európának nincs külső határa
– mutatott rá. Mint írta, az uniós állampolgárok már régóta azt várják, hogy Európa “mutasson eltökéltséget a biztonságérzetük helyreállítása iránt, és nem azért, mert egyszer csak idegengyűlölők lettek és falakkal akarják kizárni a világ többi részét, hanem azért, mert a politikai hatóságoknak a törvény végrehajtása, illetve a terület és a határok védelme a feladata”.
Egyesek szerint a külső határok kevéssé hatékony védelme az unió vagy maga a liberális demokrácia velejárója, új politikai mozgalmak születnek, amelyek egyszerű, radikális válaszokat kínálnak a legösszetettebb kérdésekre. Egyre többen gondolják azt, hogy az illegális migrációt csak egy erőskezű, Európa-ellenes és antiliberális, autoriter tendenciákkal bíró hatalom tudja megállítani. Amennyiben az emberek elhiszik, hogy egyedül ők kínálnak hatékony megoldásokat a migrációs válságra, akkor minden mást is el fognak nekik hinni. A tét nagy, az idő rövid
– mutatott rá az Európai Tanács elnöke. Levelében Tusk röviden kitért az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti konfliktusokra is. Kiemelte: hatalmas nyomás alatt vannak jelenleg a transzatlanti kapcsolatok Donald Trump amerikai elnök politikája miatt, és nem csak a kereskedelmi kérdésekben nagyok a nézeteltérések. Tusk szerint a viszony a Nyugat egységének fenntartását célzó “fáradhatatlan” uniós erőfeszítések ellenére is feszült a felek között.
Úgy vélem, hogy miközben a legjobbakban bízunk, fel kell készülnünk a legrosszabb forgatókönyvekre
– hangsúlyozta.
Olasz miniszterelnök: döntő lesz az EU-csúcs
Döntőnek nevezte az Európai Unió állam- és kormányfőinek csütörtökön Brüsszelben kezdődő találkozóját az olasz miniszterelnök a római parlamentben tartott beszédében szerdán.
Olaszország migrációs javaslatai vízválasztók lehetnek annak érdekében, hogy olyan Európa jöjjön létre, amilyet szeretnénk.
A kormányfő arra a tízpontos csomagra utalt, amelyet a római kormány a vasárnapi brüsszeli minicsúcson mutatott be európai migrációs stratégia címmel. Valójában korábban már felvetett javaslatokról van szó, mint például az Európai Unió külső határai védelmének megerősítése vagy a kiinduló országokban létesítendő regisztrációs központok. Giuseppe Conte szerint az EU állam- és kormányfői június 28-i és 29-i találkozójának egyik elsődleges célja az európai menedékkérelmi rendszert szabályozó dublini rendelet módosítása.
A dublini rendszert nem megreformálni kell, hanem meg kell haladni. Teljesen alkalmatlanná vált a jelenlegi migrációs helyzetben, amikor az érkezőknek csak hét százaléka bizonyul menekültnek.
A római kormánynak az EU-csúcson képviselendő pozícióit bemutató parlamenti beszédében Giuseppe Conte kijelentette, hogy Olaszország évek óta “megmenti az Európai Unió becsületét” a Földközi-tengeren. Hozzátette, hogy a tengeri mentési kötelezettség és a nemzetközi jog tiszteletben tartása nem kötelezheti arra Olaszországot, hogy “a többiek helyett is” magára vállalja a menekültkérelmek elbírálását. Ezzel azt az olasz álláspontot ismételte meg, miszerint az olasz partok európai területnek számítanak, ezért az érkezési országhoz kötött kritériumot módosítani kell, mert “nem maradhat mindenki Olaszországban vagy Spanyolországban”. Az olasz miniszterelnök erős jelzést vár Brüsszeltől az európai költségvetés kérdésében is: Róma “rugalmasságot” kér az EU-tól, valamint a szociális források növelését az Olaszországban is növekvő szegénység enyhítésére.
Forrás: MTI, fotó: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS