Morning started with rocket attacks in #Kabul. #Afghanistan #KabulAirport pic.twitter.com/8IBV8t3nbK
— Abdul Razaq (@AbdulRazaqAf) August 30, 2021
Újabb bombázás rázta meg Kabult, sajtóinformációk szerint vasárnap délután és hétfőn is robbantottak az afganisztáni fővárosban. Az amerikai haderő dróntámadást indított, ennek több halálos áldozata – köztük gyermekek – is van. A török külügyminiszter közben jelezte: az Afganisztánból kiinduló migráció válságos, nemcsak a térség országait, hanem Európát is sújtani fogja. Annak ellenére, hogy az amerikai hírszerzés és különböző szolgálatok hónapok óta figyelmeztették a várható afganisztáni összeomlásra, az amerikai elnök nem tett semmit ennek elkerülése érdekében. Minden jel arra utal, hogy Biden szellemi képességei nem teszik lehetővé azt, hogy a világ egyik vezető hatalmát kormányozza, ezért már egyre többen az elnök lemondását követelik.
Vasárnap délután újabb robbanás rázta meg a kabuli nemzetközi repülőtér környékét, az óriási füstfelhő azt jelezte, hogy hatalmas mennyiségű robbanóanyag repült a levegőbe. Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma nem sokkal később bejelentette, hogy ők hajtottak végre légicsapást egy gépjármű ellen. A tálibok szóvivője jelezte, tudtak a csapásról, amely egy olyan terroristát ért, aki már a repülőtér felé tartott. A repülőtér környékén már a tálibok ellenőriznek mindent. A környező utakon ellenőrzőpontokat állítottak fel, ahová az afgán hadseregtől zsákmányolt amerikai harci járművekkel vonultak fel. Az amerikaiak folyamatosan adják át nekik a teret, ahogy közeledik a végső kivonulás határideje.
A feltételezett merénylők elleni vasárnapi kabuli amerikai dróncsapás civilek halálát is okozhatta amellett, hogy megölte az Iszlám Állam nevű terrorszervezet helyi csoportjának két emberét, és felrobbantotta a gépkocsijukba rakott nagy mennyiségű robbanószert
– közölte hétfő hajnalban az amerikai haderő. Tálib tisztségviselők egy olyan rakétabecsapódásról is beszámoltak, amely a kabuli repülőtértől északnyugatra egy lakónegyedben történt, és egy gyerek halálát okozta. Később egy afgán tisztségviselő három gyermekáldozatról, míg a szemtanúk több ember haláláról, illetve megsebesüléséről számoltak be a szóban forgó lakónegyedből. Akkor ez egy külön rakétacsapásnak tűnt. Bill Urban százados, a Középső Parancsnokság szóvivője hétfő hajnalban közölte: az amerikai tisztségviselők tudnak azokról a jelentésekről, amelyek szerint polgári áldozatai vannak egy rakétatámadásnak, és vizsgálják ezeket.
A terv szerinti amerikai rakétacsapás megakadályozott egy támadást a kabuli repülőtér ellen, de nagyon szomorú volna, ha ez ártatlan életeket is kioltott
– jelentette ki. A Fox Newsnak egy afgán tolmács nemrég egy drámai hangvételű nyilatkozatot tett, ahol markáns véleményt fogalmaz meg az Afganisztánban kialakult helyzetről, és Joe Biden adminisztrációjának tevékenységéről.
Senkit ne hagyjatok hátra, különben megtalálják, és megölik őket, Afganisztánban most nagyon rossz a helyzet
– üzente az amerikai elnöknek és vezetésnek. Megrázó felvételek készültek arról, hogy az Afganisztánban állomásozó bajtársaik búcsúztatják őket; a Kabulban meggyilkolt amerikai katonák koporsóit az USA-ba szállították.
Biden szellemi állapotával komoly problémák lehetnek
Annak ellenére, hogy az amerikai hírszerzés és különböző szolgálatok hónapok óta figyelmeztették a várható afganisztáni összeomlásra, az amerikai elnök nem tett semmit ennek elkerülése érdekében. Minden jel arra utal, hogy Biden szellemi képességei nem teszik lehetővé azt, hogy a világ egyik vezető hatalmát kormányozza. Egyre erősödnek azok a hangok, melyek szerint az amerikai elnök megfutamodott, és átadta Afganisztánt a szélsőséges táliboknak, teljesen magukra hagyva a kabuli reptéren kívül rekedt amerikaiakat, szövetségeseket és a velük együttműködő afgán segítőket.
A Politico értesülései szerint korábban Kabulban amerikai tisztviselők egy listát adtak át a táliboknak amerikai állampolgárok és a szövetséges afgánok neveivel. Állítólag a kezdetben átadott lista tartalmazta az afgán szövetségesek neveit – vagyis gyakorlatilag kiszolgáltatták őket a bosszúhadjáratot folytató táliboknak, vagyis halálra ítélték őket. Afganisztán összeomlása után gyakorlatilag a szélsőségesek ajtóról ajtóra járva vadásznak a segítőkre. Joe Biden az erre vonatkozó kérdés elől kitérve azt mondta, nem biztos, hogy léteznek ilyen listák, de azt sem tagadta, hogy az Egyesült Államok néha neveket ad át a táliboknak. Joe Biden egyelőre nem ismerte el, hogy bármilyen hibát elkövetett volna az afganisztáni kivonulással, miközben egyértelmű, hogy a teljes kudarcért csakis egyedül őt terheli a felelősség. A napokban tartott sajtótájékoztatója elején az amerikai elnök megrendültnek mutatta magát, később azonban kiesett a szerepéből, az egyik kérdés előtt nevetgélni kezdett – szúrta ki az Origo.
A tizenhárom amerikai életet követelő csütörtöki terrortámadás nem változtat az evakuációs terveken, melyek szerint az Egyesült Államok a hónap végéig kivonja csapatait Afganisztánból. Mindez annak ellenére, hogy számos szövetséges állam már napokkal korábban arra kérte az amerikai elnököt, hogy hosszabbítsa meg a kijelölt határidőt, mert a teljes amerikai kivonulás esetén félő, hogy nem tudják kimenekíteni az összes állampolgárukat és afgán segítőiket.
Hollandia és Belgium már nem folytatja a mentést, legalább 140 embert hagytak magukra a belgák Kabulban
Nagy Britannia és Franciaország jelezte, hogy a merénylet ellenére folytatják a mentési folyamatokat addig, ameddig biztonságosan mindenkit ki nem menekítenek. Annegret Kramp-Karrenbauer német védelmi miniszter csütörtökön azt közölte, hogy Németország sikeresen befejezte a mentési akciót. Elmondása szerint a német hadsereg utolsó két tagja nem sokkal a merényletet követően elhagyta a kabuli repteret. Belgium és Hollandia a merényletet követően abbahagyja a mentést, és a szomszédos országokból biztosítanak további evakuálási lehetőséget az Afganisztánban ragadt állampolgároknak. Sophie Wilmes belga külügyminiszter közölte, hogy legkevesebb 140 olyan személyről tudnak, akit nem sikerült kimenekíteni. A hágai kormány tájékoztatása szerint a mentőakciót amerikai utasításra hagyták abba, hátrahagyva rengeteg afgán segítőt és családtagjaikat.
A magyar haderő történelmi jelentőségű evakuálást hajtott végre
Mint portálunk arról korábban részletesen beszámolt, a Magyar Honvédség különleges műveleti csoportja minden magyar állampolgárt hazahozott Afganisztánból, akiről tudomása volt, az akció során összesen 540 főt – magyar, amerikai, osztrák és afgán állampolgárt menekített ki.
Mindenkit kihozott Afganisztánból a Magyar Honvédség azok közül a magyar állampolgárok közül, akik el is akartak jönni, illetve a magyar NATO-missziót segítő afgán állampolgárok 87%-át is sikerült kimenekíteni. Részben azért nem volt az utóbbi szám 100%, mert volt, aki utolsó pillanatban gondolta meg magát
– hangzott el mindez egy rendkívüli sajtótájékoztatón, melyen Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka a kabuli evakuációs misszió részleteit ismertette. A küldetés hét napon át tartott, a honvédség A319-esei 14-szer fordultak, Üzbegisztán is segített Magyarországnak mintegy előretolt bázisként és civil gépeket is igénybe vettek az Operation Shaman fedőnevű küldetés végrehajtásához.
https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=372554804438201
Törökország nem bír el további migrációs terhet, a németek befogadnák a rászorulókat
A török külügyminiszter szerint az Afganisztánból kiinduló migráció válságos, nemcsak a térség országait, hanem Európát is sújtani fogja. Egyúttal hangsúlyozta, hogy tanulni kell a szíriai polgárháború okozta migrációs válságból és együtt kell megoldást kidolgozni.
Szó sem lehet arról, hogy Törökország további migrációs terhet elbírjon
– hangoztatta. Törökország a várható migrációs hullámmal szembeni óvintézkedésként meghosszabbítja és immár a teljes török-iráni határra kiterjeszti a korábban emelt betonfalat. A német külügyminiszter mindeközben arról beszélt, hogy a védelemre szorulókat Németországban befogadják. Maas sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy Berlin meg akarja akadályozni Afganisztánban a humanitárius katasztrófát. Közölte, hogy a német kormány eltökélt a kérdésben és az ENSZ-en keresztül 100 millió euróval támogatja a térségben élőket. Hangoztatta: Németországnak segítenie kell egyrészt Afganisztánt, hogy az éhezők ne kényszerüljenek elhagyni az országot, és a szomszédos országokat is, hogy a felkészítsék őket és a feltételek biztosítva legyenek.
PS-összeállítás/MTI, Origo, Twitter; Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Stefani Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS