Romániában már nyilvántartásba vett ázsiai menedékkérők újabb, 14 tagú csoportja próbált keddre virradó éjszaka átszökni Magyarországra, a román határrendészek kétszáz méterre a határtól tartóztatták fel őket.
A határrendészet közleménye szerint a borsi határrendészek az illegális bevándorlás megfékezése érdekében végrehajtott művelet során fedezték fel a mezőn az öt férfit, két nőt és hét gyereket, akik a magyar határ felé közeledtek. Kihallgatásuk során kiderült, hogy iraki, szíriai és iráni állampolgárokról van szó, valamennyien menedéket kértek már a román államtól, tízen közülük pedig már az elmúlt hétvégén is megpróbáltak átszökni Magyarországra, így nem először indul ellenük tiltott határátlépésért bűnvádi eljárás. Marin Bondar, a Bihar megyei határrendészet szóvivője két hete arról tájékoztatta a román Agerpres hírügynökséget, hogy az idei év első öt hónapjában csaknem háromszor több illegális bevándorlót fogtak el a román-magyar határ Arad és Bihar megyei szakaszán, mint a tavalyi év azonos időszakában. A szóvivő rámutatott: a határon elfogott migránsok ellen a határrendészet feljelentést tesz, de az ügyészség a legtöbb esetben vádemelés nélkül zárja le a bűnvádi eljárást, szigorúbban csak az embercsempészek és a migránsok szállítását biztosító személyek ellen járnak el. A román büntető törvénykönyv bűncselekménynek minősíti az illegális határátlépést, amelyért hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetés szabható ki. Az embercsempészetet kettőtől hét évig terjedő börtönnel büntetik.
IOM: Több mint 100 ezer migráns kelt át idén a Földközi-tengeren
Összesen 101 210 migráns és menedékkérő érkezett január eleje óta Európába a Földközi-tengeren keresztül, és 2247-en vesztek oda vagy tűntek el az út során – tudatta kedden a genfi székhelyű Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM). A migránsok közül több mint 85 ezren Olaszországot vették célba, csaknem 9300-an Görögországot, mintegy 6500-an pedig Spanyolországot választották. Az IOM a múlt pénteken a spanyol adatok beérkezése előtt még 95 768-ra becsülte számukat. A 2016-os év ugyanezen időszakában, azaz január 1-je és július 3-a között kétszer ennyi, 231 503 ember érkezett Európába a Földközi-tengeren át. Eltér a migránsok legfőbb úti célja is: míg korábban Görögország volt az elsődleges célállomásuk, idén 85 százalékuk inkább Olaszország felé indult el. Az IOM vezetője, William Lacy Swing felszólította az Európai Unió tagállamait, hogy segítsék a kontinens déli részén található országokat a migránsok fogadásában és ellátásában. Ez a kérdés “nem tekinthető kizárólagosan Olaszország problémájának, hiszen egész Európa érintett benne” – szögezte le a nemzetközi szervezet igazgatója. Olaszországból eddig valamivel több mint 7300 migránst telepítettek át az Európai Unió más tagállamaiba.
PS/MTI, Fotó: Szent Korona Rádió
Facebook
Twitter
YouTube
RSS