A szavazatok újraszámlálása, az új, demokratikusabb választások kiírása mindig is szívügye volt a baloldalnak, legalábbis abban az esetben, ha nem ők nyernek. Angliában például még két évvel a Brexit-szavazás után sem képesek egyesek elviselni, hogy vesztettek, úgyhogy egy új mozgalom alakult “Az emberek választása” néven, hogy segítségével megsemmisítsék azt a döntést, amit az emberek valójában választottak. Érthető, nem? A projektben nem meglepő módon asszisztál a Tony Blairhez közelálló, nemrég alakult Open Britain nevű szervezet is, de az is biztosan csak a véletlen műve, hogy néhány Soros György által támogatott NGO is bejelentkezett az önzetlen segítség és az emberi jogok jegyében. Minden persze szokás szerint a demokráciáért, a többség akaratáért és a jövőért.
A baloldali liberálisoknak elég érdekes elképelésük van a demokráciáról, úgy vélik, hogy egy szavazás csak akkor lehet hiteles és demokratikus, ha véletlenül úgy alakul, ahogy ők szeretnék. Ennek remek példája Orbán Viktor elsöprő kétharmados győzelmével kapcsolatos hétvégi hisztéria, ahol a tömegbe rendre elhangzott a szavazatok újraszámlálására, sőt, az új választás kiírásra formált igény is. Ha azt gondolnánk, hogy Gyurcsány Ferencnek igaza volt, amikor azt mondta annak idején, hogy a tüntetők előbb-utóbb “megunják, hazamennek”, akkor érdemes egy kósza pillantást vetni Nagy-Britanniára, ahol a Brexit-szavazás után közel két évvel is elszántan folyik a küzdelem a nép teljesen legitim döntése ellen. A balhét persze nem az utcán az emberek csinálják, hanem erre specializálódott civil szervezetek hisztériáznak és zsarolnak.
Az EU-ból való kilépést a szigetországban most éppen egy “Az emberek választása” (People’s Vote) nevű projekttel próbálják megakadályozni, amelynek legnagyobb szószólója egy Tony Blair nevéhez köthető Open Britain nevű szervezet, amely vasárnap alakult, és állítólag nem feltétlenül az unióból való kilépést akarja megakadályozni, csupán azt szeretné ha az ország nyitott maradna a kereskedelem és a munkaerő tekintetében. Mit ad isten, a projekthez néhány olyan szervezet is csatlakozott, amelyek nyilvánvalóan Soros György nevéhez köthetők, ilyen például a European Movement UK, amely a Nyílt Társadalom alapítványtól 182 ezer Fontot kapott a Brexit elleni kampányolásra, de beállt a sorba a Scientist for EU.UK is, amely 35 ezer dollárt kapott a spekulánstól. Ezen szervezeteknek az Open Britainnal ellentétben az a célja, hogy a szigetországot mindenképpen az unióban tartsa.
Az Open Britain projekt két alapítója, Chuka Umunna és Anna Soubry azt nyilatkozták, hogy nem látják értelmét, ha nevén nevezik a dolgot és azt állítják, hogy ez egy második népszavazás a Brexitről, hanem inkább az egészet egy közvélemény-kutatásnak állítják be, abból ugyanis nem lehet nagyot bukni sem akkor, ha az általuk vélt siker esetén továbbra sem lehet majd a maradásról tárgyalni az EU-val, illetve akkor sem, ha újra az EU elhagyását szorgalmazó vélemények győznek. Ezt természetesen ők úgy fogalmazzák meg, hogy az, ha valaki egy “jobb üzletre” szavaz, azzal csak megerősíti majd a 2016. június 13-i döntést. Valahogy úgy, ahogy Magyarországon egy új választás kiírása és egy ellenzéki győzelem csak megerősítené Orbán Viktor demokratikus úton történő, nép általi felhatalmazását. Érthető, ugye? Nem a kedves olvasó hibája, ha nem. A Brexitet egyébkét 72 százalékos részvétel mellett a voksolók közel 52 százaléka szavazta meg.
A Brexitből visszatáncolni akaró formáció a szokásos módon támad: szerződtettek például ismert színészeket, köztük például Patrick Stewartot, aki hasonló narratívát nyomat, mint amit Magyarországon is hallottunk már, vagyis azt, hogy a referendum annak idején hazugságokra és megtévesztésre épült. Stewartról érdemes azt is tudni, hogy csak azért pályázta meg az amerikai állampolgárságot, hogy saját hazájában harcolhasson Donald Trump ellen.
Kifejtette azt is, hogy az X-Menből ismert Charles Xavier biztosan a maradásra szavazott volna, elmondása szerint ugyanis Xavier is olyan ember lenne, ha valóban létezne, aki az emberek közös érdekeit tartja szem előtt. Ahogy lenni szokott, a többség akarata ebben az esetben sem számít.
A kampányból persze a politikai aktivisták sem maradhatnak ki, a helyi Gulyás Márton, Madeleina Kay is beszállt, aki arra próbálja éppen ösztönözni a fiatalokat, hogy zsarolják meg szüleiket és nagyszüleiket, hogy megváltoztassák a Brexittel kapcsolatos döntésüket. Ezt a taktikát egyébként 2015-ben Írországban is alkalmazták, mielőtt az azonos neműek házasságáról tartottak népszavazást.
A harcban persze a listázás is kiemelt fegyverként funkcionál: az Open Britain összegyűjtötte a Brexit-párti képviselők névsorát, akik ellen most hadjáratot indítanak, hogy ezzel is befolyásolják a jövő alakulását.
Forrás: Twitter, The Times, Breitbat; Vezető kép: Bill Chris/The Times
Facebook
Twitter
YouTube
RSS