Az A csoport második meccsén Uruguay sokáig csak szenvedett, bár megvoltak a helyzeteik, az utolsó percig egyet sem sikerült értékesítenie a dél-amerikai csapatnak. Egyiptom jól védekezett, a kissé enerváltan focizó Celeste pedig nem találta az ellenszert az egy-egy kontrát is megeresztő Egyiptom ellen. A rendes játékidő utolsó percében azonban az atléticós Giménez gyönyörű fejessel eldöntötte a mérkőzést. A Mohamed Salah nélkül felálló Egyiptom nagyot küzdött, de végül vereséget szenvedett.
Ahogy várható volt, Uruguay kezdett támadóbban, az egyiptomiak inkább megszállták a saját térfelüket és próbáltak kontrázni, Salah nélkül inkább csak a betonvédekezésben bízhattak. Az első percekben azonban nem alakult ki helyzet, az első lövésig pedig a 8. percig kellett várni, ekkor Cavani lőtt laposan a jobb alsó sarok felé, de el-Senavi könnyedén hárította az egyébként pontos, de nem túl erős lövést. Az uruk 1970 óta nem nyertek nyitómeccset, ezt a gyászos statisztikát szerették volna ma kozmetikázni.
A 12. percben jegyezhettük fel az első egyiptomi kapura lövést, amikor az ismerősen hangzó Trezeguet – nem rokona a francia világbajnoknak – lőtt gyengén a dél-amerikai csapat kapuja felé, de ez Muslerának tényleg csemege volt. Két perccel később villant egyet Suárez is, aki eddig nem sok használható labdát kapott, és egy oldalról, laposan a tizenhatoson belülre belőtt labdát suhintott rá kapásból az egyiptomi kapura, de a lövés célt tévesztett.
A meccs ezen szakaszában alapvetően a középpályán gyűrték egymást a csapatok, az egyiptomiak megeresztettek egy-egy nagyobb nyargalást, amit kontrának nehezen nevezhetünk, de ezen kívül leginkább a döntetlen próbálták őrizni, nagyobb kockázatot nem vállaltak. Egyre többet dobálták magukat, mintha néhány játékosba villám csapott volna, úgy huppantak földre az afrikaiak, de a holland bíró ezeknél simán továbbot intett, nem ült fel a színészi teljesítményeknek. A félidő közepén picit rákapcsolt a Celeste és Suárezék több ígéretesebb támadást is tudtak vezetni, először Cavani lőtt kapura egy szép átemelős csel után, melyet egy egyiptomi védő fejelt vissza a mezőnybe. Egy perccel később pedig mi már gólt láttunk, azonban csak a szemünk csalt, hiszen egy oldalról jövő beadást követően Suárez maradt üresen, picit eltörte a labdát, amely így az oldalhálóban kötött ki.
Egyiptom is eszmélt, a 26. percben Varda eresztett meg a tizenhatos előteréből egy gyengécske lövést középre, Muslera azonban könnyedén védte. Fel is pörgött a meccs, aminek ideje is volt, közel fél óra játékot követően Vecino tört előre és durrantott rá közel 30 méterről, csapódott is a lövés, de végül mellé ment. Kicsit izzadságszagúnak tűnt ekkor az uruk erőlködése. Ha nem is kaptam vérszemet az egyiptomiak, de eszméltek, hogy akár egy picit előrébb is lehet tolni a védekezést és bátrabban jöhetnek előre. Az észak-afrikai csapat Salah nélkül is jól tartotta magát, támadásaikból azonban hiányzott az igazi veszély.
A 38. percben Godín unta meg a pepecselést, és indult meg egyedül előre, jól ugratta volna ki csapattársát, de ez a lehetőség is kútba esett, ugyanis a labdát nem sikerült rendesen átvenni. Az utolsó percekben már inkább alibizést láthatott a közönség, ahol nagyobb számban biztatták az egyiptomiakat, mint a nagy focimúlttal rendelkező urukat.
Óscar Tabárez, az uruguayiak mestere a legidősebb szövetségi kapitány a vébén, eddig négy világbajnokságra vezette ki a csapatait és minden alkalommal továbbjuttatta őket a csoportkörből.
II. félidő
A második félidő tempósabban kezdődött, Uruguay próbálta magához ragadni a kezdeményezést, de az egyiptomiak továbbra is jól állták a sarat. Az első félidőben olyan gyengécske volt az iram, hogy egy játékos futóteljesítménye sem érte el az 5 km-t. Az 50. percben megsérült az egyiptomi Hamed, akit Morsy váltott, a játék pedig kezdett ismét leülni. Pár perccel később Trezeguet nérokonához méltatlanul egy gyenge lövést eresztett meg, teljesen veszélytelen volt a kapura.
Suarez egyáltalán nem játszott jól eddig a mérkőzésen, sokszor vesztett labdát, pedig ha valaki el tud dönteni egy meccset, az Suárez és persze Cavani. A második félidő első negyedóráját követően csak cseréket jegyezhettünk fel és birkózást a pályán. Az uruguayi csapat nem tudta feltörni az egyiptomi védelmet, hasonló mederben zajlott meccs, mint az első félidő második felében. A 69. percben Salah nevét skandálta a közönség, az egyiptomi sztár azonban továbbra is csak a kispadon ücsörgött.
Negyed óra volt hátra a meccsből, amikor Uruguay elkezdett erőszakosabban és talán valamivel gyorsabban játszani, ezt jelezte Suárez óriási helyzete, amikor egy kiugratást nem sikerült időben ellőnie, nyugodtan mondhatjuk, hogy elpepecselte, így végül el-Senavi, az egyiptomi kapus hárítani tudott. Nem ez volt az utolsó bravúrja, mert az dél-amerikaiak egyre bátrabban jöttek előre, Egyiptom pedig egyre inkább csak a rombolásban jeleskedett. A 82. percben eldőlt, hogy Salah ma nem lép pályára, hiszen kihasználták az utolsó cseréjüket is. Egy perccel később Cavani óriási lövéssel lepte meg az egyre kevesebbet unatkozó el-Senavit, és érezhető volt, hogy a végjátékban akár még gól is születhet.
Az uruguayi válogatott még jobban rákapcsolt, vállalva az egyiptomi kontrák veszélyét, és a 88. percben Cavani lőtt egy bődületes kapufát, a kipattanóval viszont nem tudtak mit kezdeni. A slusszpoén viszont még váratott magára, a rendes játékidő utolsó percében egy jobboldali beadást követően három egyiptomi védőt is elnyomva fejelt óriási gólt az Atlético Madrid védője, Giménez. Hiába hosszabbított öt percet a spori, az egyiptomiak már nem tudtak egyenlíteni, a dél-amerikai csapat pedig nyugodtan tartogatta a labdát és nem engedte ki a kezéből a győzelmet.
Ezzel a győzelemmel az oroszok mellett Uruguay csapatának is megvan az első mérkőzésükön a győzelem, a szaúdiak és az egyiptomiak pedig pont nélkül állnak. A továbbjutás nyilván nem dőlt el, de az orosz-uruguayi páros tűnik a legesélyesebbnek továbbra is, az első meccsek alapján a szaúdiak lógnak ki lefele a csoportból.
Egyiptom–Uruguay 0–1 (0–0)
Jekatyerinburg, Jekatyerinburg Aréna, 27 015 néző. Vezette: Kuipers (holland)
EGYIPTOM: el-Senavi – Fati, Gabr, Hegazi, Abdel-Safi – Elneni, Hamed (Morszi, 50.) – Varda (Szobhi, 82.), Szaid, Trézéguet – Mohszen (Kahraba, 63.). Szövetségi kapitány: Héctor Cúper
URUGUAY: Muslera – G. Varela, Giménez, Godín, M. Cáceres – Nández (C. Sánchez, 58.), Bentancur, Vecino (Torreira, 87.), De Arrascaeta (C. Rodríguez, 59.) – L. Suárez, Cavani. Szövetségi kapitány: Óscar Tabárez
Gólszerző: Giménez (89.)
A program elkészültét a Tippmix forgalmazója, a Szerencsejáték Zrt. támogatja.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS