Belgrádi megaprojektekből, a világ egyik legjobb minőségű termőföldjéből vagy éppen délvidéki kandallóöntők munkájából profitálhatnak a magyarországi cégek – írja a Hirado.hu. A Szerbiában vállalkozó magyar üzletemberek szerint bár nagyon sok magyar fiatal vándorolt el Vajdaságból, de most úgy látszik, hogy a magyarországi támogatások visszafordíthatják a negatív demográfiai folyamatokat is.
Jójárt Miklós, a Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara ügyvezető alelnöke, arról beszélt, Szerbia, ha nem is jellemző rá a nagyarányú presztízsfogyasztás, mégis igényes piac, emiatt széleskörű gazdasági együttműködésre van lehetőség. Példaként említette, hogy egy magyar cég kandallókat öntetne a Vajdaságban, egy másik zöldség-és gyümölcsfeldolgozó konzervgyárat építhet a tartományban. Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója szerint a Vajdaságban van a világ legjobb termőtalaja, ezért kiemelt fontosságúak az élelmiszeripari beruházások.
A Hiradó.hu cikke szerint a műanyagipar kapcsolataiban is több lehetőség mutatkozik. A PVC feldolgozással foglalkozó Bács-Kiskun megyei Rolló Kft.-nek a vajdasági Csantavéren például tizenöt főt foglalkoztató üzeme van, éves árbevétele valamivel 1 millió euró alatt alakul. Rajmond Attila ügyvezető, tulajdonos tapasztalatai szerint a magyar cégeknek érdemes Szerbiában keresgélniük. Az ő területükön most az látszik, hogy egyre fejlődik a piac, most kezd lendületet venni a műanyaghulladékok feldolgozása. Magyarországhoz képest körülbelül húsz év a lemaradás, ami egy magyarországi cégnek jó lehetőséget ad, hogy még idejében beszálljon az üzletbe – tette hozzá.
Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója szerint tervezés alatt vannak olyan belgrádi megaprojektek, amelyekben a magyar vállalatok is jelentős szerepet vállalhatnak. Az egyik ilyen beruházás a 10-es korridor nevű, a szerb fővárost elkerülő autóút előkészítő munkálatait foglalja magában, a másik a Belgrád a vízen nevű projekt, amely egy új városrész felépítését célozza.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a szerb-magyar gazdasági kapcsolatokkal összefüggésben megjegyezte, akik a Vajdaságban akarnak maradni, az 50 milliárd forintos program kitapintható és nem csak retorikus támogatást jelent, vagyis esély van új munkahelyekre, a fiatalok helyben tartására. Csantavérről, ahol a Rolló Kft. vajdasági üzeme működik, nagyon sok fiatal vándorolt el, szinte a falu negyede, de most úgy látszik, hogy a magyarországi támogatások visszafordíthatják a negatív demográfiai folyamatokat is – tette hozzá Rajmund Attila, ügyvezető.
Teljes cikk itt található.
Forrás: hirado.hu
Fotó: Molnár Edvárd/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS